Pediatra

Alergia na mleko - czy to możliwe?

katarzyna_staw

katarzyna_staw

Witam,
jestem mamą czteromiesięcznego niemowlaka karmionego piersią. Mały dobrze przybiera na wadze i rozwija się prawidłowo, mamy tylko problem z wypróżnieniami: otóż od końca kwietnia synek (wtedy niespełna dwumiesięczny) jakby się zablokował, z dnia na dzień przestał robić kupę. Po kilku dniach zaczął się robić marudny, widać było że mu to przeszkadza, po konsultacji z lekarzem dostał DEBRIDAT i przez tydzień wróciło do normy.
Po tygodniu problem powrócił... Zwiększaliśmy dawkę leku, przepajaliśmy rumiankiem, koperkiem, sokiem jabłkowym i marchewkowym (każdym oddzielnie) wszystko na nic. Co kilka dni musieliśmy podawać mu czopek (który i tak nie zawsze pomagał). Ostatnio lekarz zmienił mu lek na LACTULOSE, który podziałał, ale tylko jednorazowo. Przez ostatnie dwa miesiące mały wypróżnił się sam (bez czopka) zaledwie kilka razy.
Po ostatnim, dziewięciodniowym "przestoju" poszliśmy do szpitala, synkowi wykonano morfologię, zbadano mocz (również posiew), zrobiono usg brzuszka, wszystkie badania wyszły w normie. Nikt nie wie, czym może być spowodowany ten brak wypróżnień. Pani doktor w szpitalu stwierdziła, że może to być objaw alergii na mleko i zaleciła mi dietę bezmleczną.
Mam w związku z tym dwa pytania:
1. czy takie mogą być objawy alergii na mleko?
2. po jakim czasie (stosowania przeze mnie diety bezmlecznej) będzie można stwierdzić czy to alergia i czy w czasie stosowania tej diety muszę pomijać również te produkty, na których widnieje napis "może zawierać śladowe ilości mleka"?
Z góry dziękuję za odpowiedź

40123 katarzyna-staw Kobieta, 32 lata, Koło

Odpowiedzi znajdują się poniżej

monika1709

monika1709

Czasem zdarza się, że testy nie wykryją alergii. Taką sytuację lekarze interpretują na dwa sposoby. Niemowlę może mieć uczulenie na konserwanty, dodawane do żywności – w takim przypadku powinnaś ograniczać sztucznie modyfikowane pokarmy. Inną, poważniejszą przyczyną kłopotów może być alergia atopowa, której przyczyny nie udaje się stwierdzić. Atopowa alergia pokarmowa może pojawić się bardzo wcześnie – układ immunologiczny dziecka reaguje wtedy nieprawidłowo na niektóre składniki pokarmowe i zaczyna z nimi walczyć. Odczekaj dwie doby juz efekt moze byc widac. Zaobserwuj czy nie ma innych objawow typowych na uczulenie na laktoze badz ogolnie skaze bialkowa np rozne wysypki na ciele szczegolnie na twarzy, Często występują także objawy alergii ze strony układu pokarmowego. Należą do nich: bóle brzucha, niechęć do jedzenia, uporczywe ulewania, wymioty, kolka jelitowa, biegunka z obecnością śluzu lub krwi, zaparcia, wzdęcia. Czasami mogą pojawiać się także objawy alergii ze strony układu oddechowego, takie jak: sapka, zatykanie nosa dziecka bez obecności wydzieliny, napady duszności, ciężkie oddychanie, rzężenie w piersiach, nawracające zapalenia ucha środkowego, nieżyt nosa, przedłużające się przeziębienia, podwyższona temperatura ciała, nawracające zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.
Diagnostyka alergii pokarmowej u niemowląt
Badania krwi (badanie stężenia granulocytów w rozmazie krwi obwodowej, badanie stężenia przeciwciał IgE, badanie poziomu swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciw konkretnym alergenom pokarmowym).
Punktowe testy skórne z wykorzystaniem różnych alergenów pokarmowych (od trzeciego miesiąca życia dziecka).
Test eliminacji i prowokacji – obserwacja dziecka w czasie wykluczenia z diety matki składnika pokarmowego podejrzanego o wywoływanie objawów alergii oraz po ponownym wprowadzeniu tego pokarmu do jadłospisu kobiety karmiącej piersią.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlclb15ksjtmsj.png

37751 monika1709 Kobieta, 31 lat, Szczecin
alergolog Juliusz Bokiej

alergolog Juliusz Bokiej

Odpowiedź eksperta

Raczej wykluczyłbym alergię na mleko jako przyczynę zaparć. Alergia dała, by objawy odwrotne. Proszę kontaktować się z pediatrą i być z nim dobrym kontakcie. Być może niedługie rozszerzenie diety pozwoli pozbyć się problemu.

39354 alergolog-juliusz-bokiej Mężczyzna, 45 lat, Jelenia Góra
~kasia lis

~kasia lis

Ogólnie polecam trochę poczytać na temat alergii, na eurolinefood.pl pojawił się ostatnio bardzo dobry wpis o tej przypadłości. Myśle,że wroga powinno się bardzo dobrze poznać

~AgnesJ30

~AgnesJ30

Ja mam alergię i na mleko i na inne produkty spożywcze dlatego w sumie udałam się do dietetyka bo sama nie dałabym rady przygotować sobie diety. Pani Beata Ślebzak-Cebula z Poznania poprzez rozmowę Skype ustaliła mi cały jadłospis i do tej pory jestem pod jej stałą kontrola. Świetna dietetyk kliniczna, naprawdę.