Pediatra

Plamy na buzi po płaczu

~Mona79

~Mona79

Witam serdecznie Pani Doktor,
Corcia ma prawie 10 miesiecy i praktycznie od urodzenia ma taka przypadlosc ,ze po placzu nawet najmniejszym na buzi pojawiaja sie czerwone plamy jak rumienie. Nie wiem czym to jest spowodowane i czy powinnam sie martwic. Rumienie badz plamy znikaja w ciagu kilku minut. Prosze o porade, czy moze miec to zwiazek z faktem, ze przed porodem mialam pokrzywke i cale cialo w plamach. Lekarz przepisal mi wtedy steryd bylo to na tydzien przed porodem . Moze ma to z tym zwiazek.
Mam nadzieje, ze nie jest to nic powaznego, ale jak kazda normalna mama poprostu sie martwie.
Bede wdzieczna za odpowiedz
Pozdrawiam
Monika

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Odpowiedź eksperta

Niektóre dzieci dostają czerwone plamy na twarzy po płaczu, które szybko znikają i jest to zupełnie normalną reakcją. W momencie stresu lub pod wpływem składników łez dochodzi do uwalniania pewnych substancji powodujących podrażnienie/ zaczerwienienie skóry na zasadzie zbliżonej do alergii. Krem ochronny może trochę ochronić twarz, gdy przyczyną są łzy. Niektóre osoby, nawet dorosłe dostają takie plamy w momencie zdenerwowania lub pod wpływem łez.

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 48 lat, Białystok
~Nab

~Nab

Mam prawie osiemnascie lat i zawsze po placzu pojawiaja sie u mnoe czerwone plamki na nosie mnostwo przy ustach a nawet na czole
Sadzilam ze jest to noe typowa przypadlosc ale skoro Pani doktor wspomniala ze u doroslych tez taka reakcja sie pojawia to jestem spokoj a
Mam jednak pytanoe jestem ciekawa jakie to sa te substancje uwalnoane podczas placzu
To juz czystka ciekawosc bo taka reakcja wydaje mi sie naprawde intrygujaca

IlonaFilon

IlonaFilon

Z tego co wiem jest to naturalna reakcja, która występuje u niektórych osób. Nawet po krótkim płaczu mogą pojawić się plamy, które prawdopodobnie w najbliższych dziesięciu minutach znikną. Tak samo jak pojawienie się opuchlizny po dłuższym płaczu. Jest to coś naturalnego więc nie ma czym się martwić. Kontakt buzi z łzami powoduje chwilowe podrażnienie. Obmycie twarzy bieżąco chłodną wodą powinno pomóc. W przypadku zapobiegania powstaniu plam może pomóc zastosowanie kremu ochronnego.

49577 ilonafilon Kobieta, 31 lat, Opatów
~Karolina711

~Karolina711

Witam. Moja 4 miesięczna córka w czasie płaczu, zdenerowania, zmeczenia i czasami jedzenia ma czerwone wokół prawego oka.Znika to po kilku minutach .Czasami w czasie jedzenia leci jej łezka z tego oka.Ma to praktycznie od urodzenia. Co robić czy udać się do jakieś specjalisty?