Pediatra

Alergia

mika17

mika17

DZIEN DOBRY,MOJ SYN MA 17 MIESIECY,OD DLUZSZEGO CZASU /OD 3 CZY 4 MIESIACA ZYCIA/MA POWTARZAJACE SIE ALERGIE.PRAKTYCZNIE CO MIESIAC JEST U LEKARZA MA KETOTIFEN PLUS DODATKOWE LEKI NP MUKOSOLWAN KROPLE DO NOSA ANTYBIOTYKI,CZY JEST MOZLIWE ZE ALERGIE MOGA NAWRACAC,TERAZ NIC NIE KWITNIE ,A SYN ZNOWU MA ZATKANY NOSEK I KASZEL,I GDYBY BYL ALERGIKIEM NA SIERSC CZY NON STOP MIALBY TE OBJAWY CZY TEZ WLASNIE Z TAKIMI PRZERWAMI?Z GORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

36055 mika17 Kobieta, 40 lat, WAGROWIEC

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Odpowiedź eksperta

Alergia to stan przewlekły, skłonność genetyczna do występowania objawów alergicznych, tj. wysypki skórne, objawy ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Dziecko z alergią może jednak być zdrowe, tzn. nie prezentować żadnych objawów chorobowych. Warunkiem jest unikanie alergenów. Stąd podstawa prowadzenia dziecka z alergią to identyfikacja czynników alergizujących. Robi się to poprzez staranną obserwację, prowadzenie dzienniczków występowania objawów w związku z produktami żywieniowymi, kontaktem ze zwierzętami, przebywaniem w zakurzonych pomieszczeniach oraz przez wykonanie testów alergicznych skórnych lub badania krwi. W momencie wystąpienia objawów chorobowych stosuje się leki przeciwalergiczne, czasami również w profilaktyce; antybiotyki wyłącznie, gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Objawowa alergia to przewlekły stan zapalny, który może usposabiać do infekcji bakteryjnych. Jeśli infekcje układu oddechowego wymagające antybiotyków występują często, warto rozważyć szczepienie przeciwko Pneumokokom- bakteriom najczęściej atakującym układ oddechowy.
Profilaktyka chorób alergicznych, to wzmacnianie odporności poprzez codzienne spacery, codzienne wietrzenie pomieszczeń, podawanie witaminy D/ tranu w okresie od października do marca, odpowiednia ilość wapnia w diecie, pełnowartościowe posiłki z warzywami, owocami, rybami 1-2 razy w tygodniu, wystarczająca ilość snu i komfort emocjonalny dziecka.

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 48 lat, Białystok