Pediatra

Asymetria komór bocznych w USG głowy

SMartenka

SMartenka

Witam, wiem ze ostateczna odpowiedz udzieli mi neurolog, ale na wizyte dlugo sie czeka a mnie nerwy trapią. Moj prawie 9-miesieczny synek podaczas goraczki miał wypukłe i pulsujace ciemiączko, co bardzo zaniepokoiło lekarza i wykonano usg głowy, podczas ktorego stwierdzono ASYMETRIE KOMOR BOCZNYCH. lewa jest szersza. wskaznik komorowo czaszkowy 0,29 (jak mial 3miesiace to mial 0,32 czyli to juz doczytalam, ze dobrze ze maleje, ale wedy komory byly symetryczne).róg czołowy zakroglany nieco splot nierowno pogrubiony.pozostały opis juz mowi ze jest uklad komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Czy powinnam sie marwtic? szukac prywatnie szybciej neurologa? Mały miał asymetrie i zmniejszone napiecie w osi ale jzu to bylo wyprowadzone. Prosze o pomoc, najbardziej nurtuje mnie ta asymetria i pulsujace ciemiączk0- bo pamietam ze czasem i bez goraczki czułam ze mu to tętni. Pozdrawiam

33892 smartenka Kobieta, 35 lat, Mikołów

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Odpowiedź eksperta

Czasami wyczuwa się pulsowanie ciemiączka i jest to prawidłowy objaw, który odzwierciedla jedynie pulsowanie krwi w rytm uderzeń serca.
Natomiast wypukłe i pulsujące ciemiączko, zwłaszcza podczas gorączki, może świadczyć o poważnej infekcji i wymaga bezwzględnie zbadania dziecka i włączenia właściwego leczenia. Stale występowanie tego objawu może sugerować wodogłowie.
Asymetrię komór bocznych najlepiej interpretować znając wywiad ciążowy, okołoporodowy i rozwojowy dziecka.
Najczęstszą przyczyną jest uraz okołoporodowy - krwawienie. Najbardziej narażone na krwawienie są wcześniaki. Obniżone napięcie mięśniowe i asymetria ułożeniowa mogły być z tym związane.
U Pani dziecka wskaźnik komorowo-czaszkowy obniża się, co świadczy o tym, że ciśnienie śródczaszkowe nie jest podwyższone, obecnie jest w granicach normy czyli poniżej 0,3. Natomiast asymetria obecna przy ostatnim badaniu, a nie wykryta przy wcześniejszym, może być wynikiem niesymetrycznego powiększania się/wzrostu komór wraz z wzrastaniem dziecka. Taki asymetryczny wzrost wykazały badania przeprowadzone w Meksyku na 36 niemowlętach urodzonych przedwcześnie z poszerzonym układem komorowym w wyniku krwawienia okołoporodowego.

Oto link do tego artykułu, niestety po angielsku:
]http://www.researchgate.net/publication/21170082_Asymmetric_growth_of_the_lateral_cerebral_ventricle_in_infants_with_posthemorrhagic_ventricular_dilation

Warto zwrócić uwagę czy dziecko nie ma istotnych zmian w zachowaniu tj. nadmierna płaczliwość, senność, utrata łaknienia czy wymioty. Lekarz oceni też przyrostu obwodu głowy dziecka. Jeśli tu nie ma żadnych odchyleń, powyższe wyniki badań powinny Panią uspokoić.
Wskazana też jest okresowa kontrola usg głowy prowadzona przez neurologa.

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 48 lat, Białystok
emma83

emma83

Witam, wklejam wynik USG głowy. Proszę o pomoc, czy mam się niepokoić. Neurolog dopiero za 2 miesiące.

"USG kontrolne 4,5 miesiaca. Układ komorowy asymetryczny, szersza komora boczna lewa (szerokości na górnej granicy normy). Odległość rogów czołowych 29mm, głębokość 5mm P i 6mm L. Róg czołowy lewy o zaokrąglonym obrysie. Wymiar wzgórzowo-potyliczny 15mm po str prawej i 22mm po stronie lewej. Sploty naczyniaste komór bocznych nieposzerzone. Obustronne wzmożenie odbicie naczyn wzgórza, jak wbadaniu poprzednim. Tkanki mózgowia bez zmian ogniskowych. przestrzeń przymózgowa nieposzerzona.

Wnioski: waskulopatia soczewkowo prążkowiowa, asymatria układu komorowego, układ komorowy nie poszerza się - stan jak w badaniu poprzednim."

45228 emma83 Kobieta, 35 lat, Wroclaw
~beti 80

~beti 80

Proszę spokojnie życ i ufać BOGU ZE ONA MA NAD WSZYSTKIM KONTROLE. Podobną sytuację mieliśmy z naszym synem. Co 2 miesiące kontrola i sprawdzanie czy nie ma wodogłowia, bo miał poszerzone komory. W pierwszym momencie, gdy dowiedziałam się, że może mieć wodogłowie przeżyłam szok. Ale jestem chrześcijanka i dlatego codziennie się modliłam i czytałam słowo Boże (Biblie) i Bóg przez nie do mnie mówił i mnie wspierał. Mówił, żebym była dobrej myśli, że mój syn to ,,sadzonka oliwki"(Psalm 128,3-4 a sadzonki są zdrowe:)Bóg jest prawdomówny i po kolejnej wizycie okazało się, że wyniki są super nasz syn jest zupełnie zdrowym chłopcem. To że stwierdzono ,,coś" u dziecka nic nie znaczy.Trzeba ufać Bogu i nieustannie się modlić. Bóg zmienia rzeczywistość. Aby słyszeć Boga należy przeprosić go za swoje grzechy i zaprosić do serca w krótkiej modlitwie ,,Panie jestem grzeszna, wybacz mi przyjdź do mojego serca, życia i zajmi sie nim. Stawiam Cię na 1 miejscu mojego życia". Przecież Jezus umarł za każdą chorobę, za każde niedomaganie. Gdy ktoś się chce ze mną skontaktować, dowiedzieć więcej to mój mail b.gorek@gmail.com