Pediatra

Jak sprawdzić, czy dziecko ma grzybicę?

natka-n

natka-n

dzień dobry!
piszę, bo jestem trochę zaniepokojona
mama prawie roczne dziecko i leżącą w gipsie z dwiema nogami babcie. Z gipsu wystają palce. Dziecko uwielbia babcie po nich gilgotać a później paluszki do buzi. Staram się myć dziecku rączki ale nie zawsze zdąże a po za tym nie zawsze jestem w domu...
Obawiam się czy babcia w jednej stopie nie ma jakichs zmian ale trudno dziecku jakby to ograniczyć. On się sam przemieszcza, podejdzie, zrobi gili gili i idzie dalej a raczki wiadomo że do buźki jeszcze wkłada...
czy może sie dziecko zarazić ewentualnie grzybicą jeśli jest?
i czy mogę to w jakiś sposób sprawdzić?

i drugie pytanie, jako maluszek miał białawy nalot, lekarka przepisała nystatynę i kazała podawac przez kilka dni, niby było dobrze a nalot stwierdziła że od mleka i jeszcze bywał (nie że był cały czas) ale to raczej w okresie pierwszego miesiąca/ nie przecierałam dziecku jamy ustnej pieluszką i nie podawałam wody, do końca piątego miesiaca tylko pierś

jednak teraz przy tych obawach co do babci poczytałam trochę w necie i wyczytałam że pleśniawki też mogą powodować grzybice, także pytanie się powiela czy mogę jakoś spr czy moje dziecko ma zakażenie gdzieś w organiźmie, bo buźka jest czysta?

33648 natka-n Kobieta, 36 lat, czarne

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Odpowiedź eksperta

Grzybica stóp objawia się łuszczeniem się skóry i występowaniem pęcherzy na stopach, najczęściej pomiędzy palcami. Gdy infekcja obejmie paznokcie, stają się one żółtawe, pogrubiałe, rozdwajają się.
Grzybica stóp jest chorobą zakaźną. Do zarażenia może dojść przez bezpośredni kontakt lub przez złuszczoną skórę, która może zakażać pozostając w dywanie przez wiele miesięcy, a nawet lat. Stąd ważne jest, żeby infekcja grzybicza była leczona. Przewlekłe zarażenie wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji. Należy też regularnie oczyszczać powierzchnie, które mogły ulec zabrudzeniu złuszczoną skórą.
Zdecydowanie zalecałabym uniemożliwienie kontaktu dziecka z palcami babci, jeśli rzeczywiście ma grzybicę. Jednym sposobem mogłoby być używanie cienkich bawełnianych skarpetek lub "kapturka" na palce. Z punktu widzenia babci, najlepiej, żeby palce stale się wietrzyły.
Jeśli chodzi o sprawdzenie czy dziecko jest zarażone, to należy starannie obejrzeć skórę czy nie ma na niej żadnych wykwitów. Czasami grzybica paznokci może być wywołana przez drożdżaki, wówczas obecność pleśniawek czy nalotu na języku może świadczyć o zarażeniu. Jeśli dziecko jest zdrowe, czuje się dobrze, nie wykonuje się specjalnych badań laboratoryjnych w tym kierunku. W kale dziecka można wykryć drożdżaki jako składniki prawidłowej flory jelitowej.

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 48 lat, Białystok
natka-n

natka-n

no babcia ma jakieś narośla na paznokciach, nie umiałam tak wprost zapytać ale jakoś sie dowiedziałam że niby była z tym kiedyś u dermatologa i on miał powiedzieć że to nie jest grzybica... wieć skąd narośla to nie wiem... także ja mu nie pozwalam dotykać ale jak juz pisałam nie zawsze jestem w domu. Córka babci która jest pielegniarką twierdzi że sie nie zarazi synek. Ale ja i tak się martwię, a on rączki do buźki bierze nawet nie wiadomo kiedy. mimo że ja mu dużo myję. Ale jak Pani pisze ze to nawet na podłodze, dywanie utrzymuje sie tak długi czas to i tak po fakcie już bo przecież babcia chodziła a on raczkował....
no mam nadzieje ze to jednak rzeczywiście nie jest ta grzybica...
mój synek ma ładną skórką, ostatnio wyskoczyło mu na jednym policzku kilka krostek czerwonych ale to może od pomarancza? w jamie ustnej też wygląda czysto, z resztą ostatnio byliśmy na bilansie i lekarka buźke oglądała
a proszę powiedzieć czy taka ewentualna grzybica, hipotetycznie gdyby synek się zaraził jednak, może rozprzestrzeniać się na narządach wewnętrznych nie dając poczatkowo o sobie znać?
(pytam bo jednak synek miał kontakt nawet jeśli teraz\ uda mi się go ogranczyć)

33648 natka-n Kobieta, 36 lat, czarne
~Dyrundara

~Dyrundara

Grzybica stóp to nie przelewki, warto doczytać o tym na portalach medycznych http://adamed.expert/ A nawet jeśli to nie grzybica, to należy zrobić wszystko, aby kontrolować czego dziecko dotyka. Wybacz, ale to okropne, co piszesz.

biedronka87

biedronka87

Przepraszam ale tą pediatre bym w łeb walnęła bo jak słyszę ze grzyb w buzi to nalot od mleka to mnie aż trzęsie :-) moja córka miała biały nalot i usłyszałam ze to normalne bo mleko pije, zrobiłam wymaz i zanioslam do lekarza bo okazało się ze to candida dość liczna. A teraz trochę prawdy o grzybie,moja córka miała go nawet w jelitach, bóle brzucha, kolki, stany niepokoju, nadpobudliwość, walczyliśmy długimi miesiącami z grzybem i nic nie pomagało, postanowiłam dawać córce codziennie dawać kwaśne produkty i wycofać mleko, cukier i skrobie i się udało.

Pytanko jednak mam do P pediatry
bo mój mąż pracuje w takim zawodzie ze musi mieć buty ochronne no i jak to mówią giry mu zalatują ale problem jest w lato głównie gdy człowiek się poci, czy w ciemno można próbować leczyć czy jakieś badanie można zrobić, jakieś zeskrobiny czy coś by się dowiedzieć co to

40557 biedronka87 Kobieta, 31 lat, Ruda Slaska