Pediatra

Inhalacje

bozena222

bozena222

Mam pytanie odnośnie inhalacji u maluszków które nie ukończyły jeszcze roku.
czy mogę mojemu synkowi-obecnie ma 6 mies, przy katarku robic inhalacje inhalatorem z dodatkiem soli fizjologicznej? Jeśli tak to, to czy sól samą czy z dodatkiem wody?

Z góry dziękuje za odpowiedz.

6758 bozena222 Kobieta, 12 lat, T

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Inhalacje są doskonałym sposobem udrażniania górnych dróg oddechowych, ponieważ nawilżają śluzówki, upłynniają wydzielinę i zapobiegają jej wysychaniu w nosie. Są również wskazane w infekcjach dolnych dróg oddechowych.
Najskuteczniejsze są te z użyciem nebulizatora, który zamienia sól fizjologiczną w mgiełkę. Soli nie należy rozcieńczać wodą, gdyż ma ona takie samo stężenie osmotyczne, jak płyn śródkomórkowy; jest więc neutralna i nie wywołuje obrzęku lub wysychania śluzówki.
Częstotliwość wykonywania takiej inhalacji to dwa do trzech razy w ciągu dnia, nie dłużej niż do 10 minut (wystarczy około 5-6 minut). Bezpośrednio po inhalacji dziecko nie powinno być narażone na niskie temperatury i wiatr. Pozycja półsiedziąca jest korzystna w udrażnianiu dróg oddechowych.

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 47 lat, Białystok
~iszmaona

~iszmaona

Podepnę się pod pytanie.
Mój syn dość często łapie zapalenie krtani (szczekający, duszący kaszel). Mamy nebulizator. Korzystamy z niego. Wpadłam ostatnio na krótką wzmiankę na temat Zabłockiej Mgiełki Solankowej.
Czy u 3 latka (chłopiec zdrowy, ale ze skłonnościami do alergii) można robić z niej inhalacje?

Dr Dorota Dziemian

Dr Dorota Dziemian

Dzieci mogą również korzystać z inhalacji z zabłockiej mgiełki solankowej. Stosuje się roztwór najbardziej zbliżony do roztworu fizjologicznego: 1% stężenie uzyskamy przez rozcieńczenie 1 części mgiełki solankowej w 2 częściach wody.
Poniżej cytuję informacje na temat wskazań i przeciwwskazanie do stosowania mgiełki:

ZABŁOCKA MGIEŁKA stanowi bardzo cenny produkt w profilaktyce schorzeń gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Jod powoduje rozrzedzania zalegającego w nich śluzu, brom łagodzi podrażnienia i powoduje rozszerzanie oskrzeli ułatwiając tym samym oddychanie, wapń i magnez ułatwiają wchłanianie minerałów działając przy tym przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.

STOSUJĄC ZABŁOCKĄ MGIEŁKĘ OSIĄGNIEMY
* właściwe nawilżenie dróg oddechowych
* zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego w drogach oddechowych
* regenerację nabłonka migawkowego
* rozrzedzenie wydzieliny błony śluzowej
* zmniejszenie obrzęku zapalnego błony śluzowej
* zniesienie skurczu mięśni gładkich oskrzeli

WSKAZANIAMI do stosowania ZABŁOCKIEJ MGIEŁKI w warunkach domowych są :
* choroby oraz profilaktyka schorzeń dróg oddechowych
* przewlekłe nieżyty nosa, gardła, tchawicy, oskrzeli i płuc
* stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych
* rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa
* wzbogacenie atmosfery pomieszczeń w jod
* nawilżenie i oczyszczenie pomieszczeń z pyłków alergenów
* ujemne jonizowanie powietrza
* ułatwienie i podniesienie komfortu oddychania

Przeciwwskazaniami do stosowania są: ostre i przewlekłe choroby i nieżyty w okresie zaostrzeń, upośledzonej drożności lub wymagające leczenia operacyjnego, choroby niewydolności krążenia, nowotworowe, gruźlica płuc, zaawansowana astma oskrzelowa, wszelkie choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem, choroby tarczycy.

W skrócie mgiełkę polecałabym w profilaktyce i schorzeniach przewlekłych oraz w okresie poprawy po ostrej infekcji, natomiast unikałabym w fazie ostrej choroby.

Krótkie pytanie a propos pani zdjęcia profilowego: Pani nie pali w domu?

28720 dr-dorota-dziemian Kobieta, 47 lat, Białystok
martamama

martamama

Inhalacje u dzieci są trudne. Lepiej pozwolić dziecku przyzwyczaić się do sprzętu i dać mu możliwość zabawy nim. Wtedy nie będzie wystraszone. Zanim zaczniemy inhalacje dobrze na sucho pokazać dziecku, co się będzie robiło i w ten sposób przyzwyczaić je do zabiegu. Jeśli dziecko nie chce brać udziału w inhalacji i denerwuje się, gdy zakładasz mu maskę, poczekaj aż zaśnie. W moim przypadku wykonywałam inhalację wyłącznie z solą fizjologiczną bez użycia zwykłej wody. Taki było zalecenie lekarza. Warto byś dopytała też swojego lekarza jak masz poprawnie wykonywać inhalację.

49580 martamama Kobieta, 38 lat, Kraków
~renatarr

~renatarr

Używamy w domu Alergia STOP i radzi sobie z inhalacją bezproblemowo – polecam.

~ulka1990

~ulka1990

Dobrym wyborem było zamówienie inhalatora PRO – jest faktycznie wydajny, mało leku schodzi, a efekt jest.

~Magdass

~Magdass

Inhalator Pro jest w porządku, mam go od roku albo trochę krócej i nic się złego nie dzieje, łatwy w podłączeniu i czyszczeniu.