Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

owsiki

~HejkaToJa

~HejkaToJa

Dzień dobry. Moje 6 letnie dziecko przechodzi przez owsiki. Czy moje starsze o 3 lata dziecko jest zagrożone i może się zarazić? Miało już wcześniej problem z owsikami. Dziękuję.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby.

Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego.
Wzmożona higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny etap, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pierzemy w wysokiej temperaturze (60-90ºC) narzuty, pościel, ręczniki, piżamy. Następnie wszystko prasujemy. Codziennie zmieniamy bieliznę i dbamy szczególnie o higienę osobistą - podmywamy się rano i wieczorem. Należy stosować oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty użytkowe. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane, i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 48 lat, Warszawa