Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

owsiki u dziecka

~Mamkunia

~Mamkunia

Moje dziecko jest już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, nie miało owsików. Czy zagrożenie tą chorobą już minęło, czy też może je jeszcze mieć?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku.

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! - mimo, że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne. Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 48 lat, Warszawa
~Lorenne

~Lorenne

Owsiki można mieć przez całe życie. Potencjalnie zagrożeni jesteśmy wszyscy. Przebyłam całe dzieciństwo bez nich. Teraz - dwa razy w ciągu pół roku zawitały w moich jelitach... Wszystko zależy od tego czy natkniemy się na kogoś zarażonego czy nie. ;)