Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

Owsiki u dorosłych

~Marabut

~Marabut

Chyba zaraziłam się owsikami, ale nie wiem skąd i jak sprawdzić, czy rzeczywiście to prawda... Po prostu wieczorami i w nocy swędzi mnie w okolicach odbytu. To bardzo wkurzające. Ale czy to na pewno owsiki? Jeśli to nie one, a zacznę je leczyć, to nie zaszkodzą mi brane leki?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Objawy owsicy to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

W przypadku podejrzenia owsicy zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (niedostępne w aptekach, rzadko dostępne w laboratoriach parazytologicznych), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym. Jeśli Pani przypuszczenia potwierdzą się, proszę udać się do lekarza w celu dobrania indywidualnego leczenia.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 47 lat, Warszawa
~maddina

~maddina

Jeśli nie jesteś pewna czy masz owsiki czy nie, to najlepiej będzie wykonać na nie badanie. W laboratoriach są dostępne zestawy do pobrania materiału na badanie na owsiki. Taki materiał trzeba pobierać przez 3 dni i potem zanieść do laboratorium.

Na tej stronie są również opisane porady na temat tego jak radzić sobie z owsikami:
https://zdrowie.tvn.pl/a/owsiki-u-doroslych-przyczyny-i-objawy-owsikow-u-doroslych

Spokojnie, nie jest to takie rzadkie. I jest wiele domowych sposobów. Jesli domowe sposoby nie pomagają to zawsze mozna wybrac się do lekarza po leki.