Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

Profilaktyczne odrobaczenie

~t0la

~t0la

W przedszkolu mojego dziecka stwierdzono ostatnio owsicę u kilkorga dzieci. Obawiając się, że moja córka też może być zarażona, poszłam z nią do pediatry. Lekarz nie stwierdził symptomów owsicy, ale polecił mi profilaktyczne odrobaczenie. Czy to dobry pomysł? Mam wątpliwości, czy to naprawdę jest niezbędne. Proszę o poradę

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Leczenie „w ciemno” – w mojej opinii NIE ma sensu. Leki działają na istniejące pasożyty (np. owsiki), a przyjmowaniem leków, gdy tych owsików nie ma, nie jest zasadne.
Mając wiedzę o owsicy w środowisku, należy bacznie obserwować malucha, zwłaszcza w godzinach nocnych. Jeśli będzie niespokojnie spał, kręcił się na łóżku, należy obejrzeć w nocy okolicę odbytu dziecka. Zachęcam nie tylko do obserwacji dzieci, ale również udania się do laboratorium parazytologicznego w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzenia o owsicę. Od tego będzie zależało wprowadzenie przez lekarza odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 47 lat, Warszawa
~bartosz1979

~bartosz1979

czy po źle wykonanym odrobaczaniu (jeśli córka nie ma owsicy) dziecko może dodatkowo zachorować?

Umiliana

Umiliana

Gdzie zgłosić się na profilaktyczne badania odnośnie pasożytów, które możemy mieć w organizmie?

57580 umiliana Kobieta, 33 lata, Rzeszów