Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

swędzenie odbytu a owsiki

~grazyynaa66

~grazyynaa66

Czy jeśli dziecko często drapie się w okolicach odbytu, to mogą być owsiki?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Oczywiście, przyczyną mogą być owsiki, jako że świąd w okolicy odbytu należy Do najczęstszych jej objawów. Jeśli Pani dziecko drapie się po pupie, przede wszystkim należy obejrzeć okolicę odbytu dziecka w godzinach nocnych. Jeżeli znajdzie Pani około 1 centymetrowe białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki, to oznacza, że dziecko ma owsicę. Należy jednak zweryfikować swoje podejrzenie w laboratorium parazytologicznym (pobrać robaczki do pojemnika, najlepiej z solą fizjologiczną) i je zbadać. Jeśli nie uda się Pani znaleźć dorosłych robaków polecam pobrać wymaz z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (rzadko dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 48 lat, Warszawa
~ola1992

~ola1992

A czy takie drapanie może przenieść owsiki na inne części ciała?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Najczęściej główną dolegliwością owsicy jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.
Chorobą zarażamy się, gdy spożywamy skażone jedzenie czy wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. jaja owsików są bardzo lekkie, mogą unosić się z kurzem i osiadać na przedmiotach, jedzeniu. Mają zdolność przeżycia do 20 dni poza organizmem człowieka. Ponowne dostanie się ich do układu pokarmowego może doprowadzić do kolejnego zarażenia. Wtedy błędne koło się zamyka.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 48 lat, Warszawa