Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

Ile trwa leczenie owsicy?

~eli_mak

~eli_mak

Jak długo trzeba się leczyć, żeby skutecznie i na dobre pozbyć się owsików?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Cykl leczenia należy zacząć od przyjęcia leku (dla małych pacjentów np. w formie zawiesiny). Leczeniu farmakologicznemu powinni się poddać równocześnie wszyscy domownicy. Wizyta u lekarza jest wskazana, aby potwierdzić diagnozę. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.

Do powodzenia kuracji niezbędne jest również wyeliminowanie źródeł zarażenia wtórnego. Aby nie dochodziło do ponownego samozarażenia (które ma miejsce, gdy dziecko przenosi jaja owsika z okolicy odbytu do ust) należy dziecku krótko obcinać paznokcie, założyć na noc na ręce rękawiczki lub skarpetki, a rano dokładnie umyć okolicę okołoodbytniczą. Nie należy leczonego dziecka kłaść spać w tej samej pościeli, w której spało zanim zaczęło przyjmować leki. Znajdujące się tam jajeczka mogą stanowić źródło ponownego zarażenia. Należy także dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, łącznie z praniem dywanów, zasłon, pluszaków, myciem powierzchni gładkich Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale przede wszystkim na zadbaniu o prawidłową higienę dziecka i wszystkich domowników.

Jeśli wśród osób zarażonych są dzieci chodzące do przedszkola/ szkoły, konieczne jest zawiadomienie placówki. Wówczas dyrekcja powinna poinformować wszystkich rodziców i wychowawców o przypadku owsicy wśród podopiecznych oraz zintensyfikować zabiegi higieniczne w przedszkolu.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 48 lat, Warszawa