Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

to przeczytaj ulotke czym grozi przedawkowanie tej witaminy i ciekawe czemu jest tylko na recepte

Działanie:
Rozpuszczalna w tłuszczach witamina regulująca gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Bierze udział we wchłanianiu jonów wapniowych i fosforanowych oraz ułatwia ich wbudowywanie do kości. Działa przeciwkrzywiczo. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega hydroksylacji w wątrobie i nerkach do czynnych postaci. T0,5 we krwi wynosi kilka dni. Jest wydalana z kałem i moczem. Niedobór witaminy D u dzieci powoduje krzywicę, u dorosłych osteomalację, u kobiet w ciąży może doprowadzić do wystąpienia objawów tężyczki i niewykształcenia szkliwa u noworodków.

Działania niepożądane

Działania niepożądane witaminy D3 są następstwem hiperkalcemii w wyniku przedawkowania. Zależnie od dawki i czasu trwania leczenia może rozwinąć się ciężka i utrzymująca się przez długi okres czasu hiperkalcemia z objawami ostrymi (zaburzenia rytmu serca, mdłości, wymioty, zaburzenia psychiczne, zaburzenia świadomości) i przewlekłymi (wielomocz, nadmierne pragnienie, brak łaknienia, utrata masy ciała, kamica nerkowa, nefrokalcynoza, zwapnienia pozakostne).

W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne. Szczególną uwagę na objawy zatrucia należy zwrócić w rzekomej niedoczynności przytarczyc. Należy pamiętać, że mogą tu występować okresy prawidłowej wrażliwości na witaminę D i zapotrzebowanie na witaminę D jest wtedy wyraźnie mniejsze.

w sumie tylko witamina........ powodzenia

:36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21:

Odnośnik do komentarza

no tak ale wszystkie piszecie o vigantolu ktory jest z polski a co z witamina w szwecji? tutaj pielegniarka do ktorej chodzimy do kontroli nakazala dawac 5 kropelek! czyli 400 jednostek - taka jest norma wit d3 w polsce ale tak pisze na buteleczce i w sumie to jest normalna masówka! gdy pytalam czy mam podawac mniej ze wzgledu na to ze karmie dziecko butelka a w mleku modyfikowanym jest sporo wit d uslyszalam ze to nie ma znaczenia! sama tez juz nie wiem co mam robic i na wlasna reke daje mniej ale i tak mi sie wydaje ze to za duzo! a nie mam odwagi nie dawac! nie mam sie do kogo zwrocic bo tu w szwecji tak naprawde nie mam lekarza prowadzacego, tak wiec ja tez mam straszny dylemat:(

Odnośnik do komentarza

jak widac co kraj to obyczaj
mi lekarz nie przepisal zadnych witamin przez pierwsze 3 miesiace jedynie jednorazowa dawka wit. k w szpitalu , sama nie zdecydowalabym sie dawac malenstwu zadnych medykamentow.
uwazam ze nie znamy maluchow na tyle by wiedziec jak reaguje ich orgnanizm i podawanie na wlasna reke nawet wit. jak widac z tego co napisala meczetka moze byc niebezpieczne.

http://www.suwaczek.pl/cache/99235a4241.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...