Noworodki i niemowlaki

Rozszerzanie diety - co, kiedy, jak?

Liliana23

Liliana23

Hej:) Zaczęłam rozszerzać dietę mojemu Miłemu. Aktualnie mamy 5 miesięcy i mamy tylko jedno karmienie piersią (wieczorem po kąpieli) reszta to mm. Wprowadziłam mu kleik ryżowy, potem kukurydziany, obecnie koło 10 dostaje kaszkę malinową łyżeczką - nawet ładnie mu to idzie:) Poza kaszkami zaczęłam dawać mu marchewkę, jabłko, dziś dostał kilka łyżek zupki jarzynowej (marchew, ziemniak, pietruszka). Oczywiście wprowadzam kilkoma łyżkami, z dnia na dzień zwiększając ilość. Z dopajaniem idzie nam słabo (zazwyczaj ok 20-30 ml) bo zazwyczaj Miły nie chce pić (niezależnie czy jest to herbatka, kompot z jabłek czy sama woda) - chyba mleko mu wystarcza. Problem mam z tym, że nie wiem za bardzo jak rozłożyć mu te dania w ciągu dnia. Gdy wstaje dostaje mm, po ok 3 godzinach dostaje kaszkę i tu zaczyna się problem, bo nie wiem co dalej. Jemy zazwyczaj po około 3 godzinach od poprzedniego posiłku. W między czasie staram się próbować dać mu pić. Czy mogę w porze wypadającego mu mleka dać trochę zupki, a potem od razu mleko do syta? Z czasem zwiększać ilość zupki by całkiem wyeliminować mleko? Podobnie robić z jabłkiem? Nie wiem czy pomiędzy zupką a deserem dawać mu mleko, czy po deserze bezpośrednio mogę dać mu mleko i nie będzie miał przez to rewolucji w brzuszku? Bardzo proszę Was o rady... Jak u was wygląda/ł rozkład pokarmów w ciągu dnia? Pozdrawiam:) Lila Ps: ile obecnie powinien mieć dań bez mlecznych? Z góry dziękuje:)

37094 liliana23 Kobieta, 29 lat, Olkusz

Odpowiedzi znajdują się poniżej

marzen@

marzen@

Zaczne od końca - dań bezmlecznych (niezapijanych mlekiem) może nie mieć jeszcze wcale - to w końcu maluszek, a podstawa jego diety do ukończenia roku jest mleko. Jeśli synkowi wystarcza np. zupka i nie ma ochoty po niej na mleko, to nie dawaj, jeśli domaga się to daj. Obserwuj maluszka po prostu. Posiłki pomału ułożą wam się w jakiś schemat - będziesz widzieć po synku, jak to najlepiej rozłożyć w czasie. Moja córka do 9 m-ca każdy posiłek zapijała mlekiem, a potem jakby "zaskoczyła", że "tym czymś innym" nie tylko można rzucać, ale i się najeść. Duzo zalezy od dziecka.
Obserwuj synka, podążaj za nim, a będzie dobrze. Tu masz aktualny schemat żywienia niemowląt. Warto się nim sugerować, ale bez napinania. Dzieci są różne, a wytyczne są przede wszystkim orientacyjne, żeby nie zaginąć w gąszczu zaleceń i "dobrych rad" :)

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
Nakretka

Nakretka

Odnośnie picia to np moja córeczka nie była dopajana ( bo nie chciała) aż do 7-8 miesiąca , pediatra powiedziała , że widocznie nie potrzebuje. Także zgadzam się z poprzedniczką , najlepiej obserwować maluszka bo każde dziecko jest inne. A co do posiłków to ja np podawałam w tym wieku kaszkę rano i w południe jakiś obiadek , deserek po południu i mleko według norm o stałych porach bo to jest podstawą żywienia maluszków .

--

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidzbmh5gg4f5ku.png

34799 nakretka Kobieta, 33 lata, Rumia
Liliana23

Liliana23

Dziękuje za odp. Trochę mi rozjaśniłyście.Czyli jeśli dam mu jabłko (ugotowane) i popije to mlekiem (gdyby chciał) to nie powinno mu nic być? Pap.

~mama_pawelka_1985

~mama_pawelka_1985

A czy podajesz maluszkowi jakieś witaminy albo suplementy?

marzen@

marzen@

Liliana23 trudno powiedzieć, tzn. po jabłku mleko nie powinno zaszkodzić, ale np. gotowane jabłko ma właściwości nieco zapierające (surowe zaś rozluźniające) i samo w sobie może być przyczyną złego samopoczucia. Dawaj po troszeczkę na początek (2-3 łyżeczki) i obserwuj maluszka. Jak będzie ok to zwiększaj porcje.

mama_pawelka_1985 a po co witaminy? Jedynie dzieciom kp podaje się wit.D, dzieciom na mm już nic, bo wszystkie witaminy i mikroelementy są w mleku (czy mm czy matki, wszystko jedno).

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
Liliana23

Liliana23

Dziękuje za odp. Właśnie mamy małe problemy z kupką, ale podaje mu trochę herbatki koperkowej, a dzisiaj dostał trochę soku z tartego jabłka. Niepokojących objawów nie zauważyłam. Jemy mleko, kaszkę potem zupkę, mleko, deserek (ostatnio słoiczek: jabłko z morelami) i mleko na kolacje - mniej więcej taka kolejność. Dzięki temu, że je teraz więcej zaczął przesypiać noce. Nie, witamin nie daje. Jeszcze jak karmiłam trochę piersią i trochę mm dostawał wit D - pediatra nam kazała. A teraz już jej nie dostaje bo cały czas jest na mm. Laktacja mi się wyciszyła, ale w sumie w dobrym momencie bo zaczęłam kurs na prawko i trochę mi to ułatwiło życie. Pozdrawiam:)

Ulla

Ulla

liliana i super sobie poradziłaś jak nie widzisz różnych niedobrych reakcji - dobrze że laktacja ci się wyciszyła bez problemów

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
maslanka

maslanka

Ja właśnie zaczynam wprowadzać pierwsze warzywka. Troszkę jestem zdenerwowana, bo nie wiem, co i kiedy podawać :) Dlatego zamówiłam poradnik Bobovity z darmowy próbkami, ściągnęłam ich aplikację na telefon i pomału staram się podawać jej różne potrawy. Mam zamiar nadal karmić na żądanie, zobaczymy, co z tego będzie ;)

38858 maslanka Kobieta, 37 lat, Warszawa
verdinaina

verdinaina

Mi wpadł w ręce taki gryzak do pokarmu BabyOno i pomaga przy rozszerzaniu diety to na pewno kiedy podaje się owoce czy gotowane warzywa

39025 verdinaina Kobieta, 36 lat, Kraków
~kamalina

~kamalina

Verdinaina, a co to za gryzak? Możesz podać jakiś link?