Noworodki i niemowlaki

Refluks żołądkowo-przełykowy

Odpowiedzi znajdują się poniżej

AJJ

AJJ

Komputer mi sie zawiesil...Dziekuje za rade:)Jestesmy na Nutramigenie bo nikt nie wiedzial co jest synkowi i podejrzewali alergie w sumie to u nas zaczelo sie wszytsko jak maly mial 5tyg z dnia na dzien bylo coraz gorzej placz calymi dniami ulewal 3h po posilku strawionym mlekiem caly czas byl niespokojny w nocy budzil sie z placzem mial zatkany nosek czasami w nocy potrafil niespac do nastepnego karmienia i byl przy tym strasznie niespokojny doszlo do tego ze zjadal 30ml i byl placz dalej nie mogl jesc a widac bylo ze jest glodny mial zespol sandifera o czym pozniej sie dowiedzialam oczywiscie lekarze twierdzili ze to normalne ze to kolki ze minie jak skonczy 3mc a ja wiedzialam ze cos jest nie tak w koncu trafilismy na wspaniala pania doktor ktora powiedziala ze nie moze byc tak ze dziecko placze caly czas i trzeba znalesc przyczyne metoda prob i bledow doszla do tego ze to refluks i skierowala nas do gastrologa ktory przepisal leki i kazal zageszczac pokarm po prawie dwoch miesiacach widze wielka poprawe dziecko przestalo plakac zjada po 150ml z przerwami na odbicie ale normalnie w koncu zaczol jesc jest troche jeszcze niespokojny i ma problem ze spaniem ale naprawde jest dobrze:)Teraz musze poszukac dobrego gastrologa bo ten u ktorego bylismy za duzo mi nie powiedzial wiecej dowiedzialam sie od Ciebie i z internetu.A co do mleka za jakis czas sprobuje przejsc na bebilon ar tylko narazie brzydka kupka sie pojawila ze sluzem i krwia...A jak u was jest teraz z refluksem tez tak macie ze raz lepiej raz gorzej??Caly czas jestescie na lekach??

--

29971 ajj Kobieta, 0 lat
HankaJ

HankaJ

My jesteśmy na lekach od 6 tyg. życia. Mała dostaje aktualizowane co 0,5 kg dawki Gaspridu 4 razy na dobę, IPP. Próbowaliśmy syropu Gastrotuss, ale to kompletne placebo. ogólnie tak jak piszesz - raz jest lepiej raz gorzej. Noce to koszmar, dlatego nie potrafię wyobrazić sobie funkcjonowania bez Luminalu.
Z tego co piszesz to diagnoza u Ciebie nie była poparta żadnymi badaniami. Badasz chociaż serce przy Gaspridzie? Lekarze są okropni - nic nie mówią. Ja na Twoim miejscu nie szukałabym kolejnego gastrologa, chyba że nie jesteś pewna diagnozy. Lekarze nic więcej Ci nie poradzą.

--

28806 hankaj Kobieta, 0 lat
AJJ

AJJ

No ten syrop u nas tez sie nie sprawdzil...Lekarz stwierdzil po objawach ze to refluks nie mial robionych zadnych badan a powinnen miec??Twoja Natala milala robione jakies badania stwierdzajace ze to refluks??wiem ze trzeba robic EKG ale od lekarza tego sie nie dowiedzialam i on nie zalecil zadnych takich badan nawet sie nie pytal czy syne nie ma problemow z sercem!!A synek mial dwa mc temu robione to badanie i bylismy u kardiologa na wizycie kontrolnej(bo jest wczesniaiem) a co ile trzeba robic takie badanie??Nam tylko wypisal Gasprid i powiedzial ze mamy brac rano i wieczorem 1/4 tabletki i za dwa mc do kontroli od ostatniej wizyty i tyle!!A Helicid bierzemy tez dwa razy dziennie po 5 mg i za miesiac mam zmniejszyc dawke i podawac raz dziennie po 5mg

--

29971 ajj Kobieta, 0 lat
HankaJ

HankaJ

Po pierwsze i najważniejsze - jaką dawkę gaspridu macie w tych tabletkach? My robimy proszki na zamówienie, zmieniając dawkę gaspridu co pół kilo wagi ciała. To ile Wy przyjmujecie go? Toć to trucizna! Trzeba bardzo uważać z tymi dawkami. A kontrole kardiologiczne co 3 m-ce i powiedzieć lekarzowi w jakim celu robisz badanie (chodzi o wydłużenie odcinka Qt - ale to pewnie wiesz).
Co do badań, to jako że starszy syn miał refluks potwierdzony rentgenem, u Natalki chirurg nie widział konieczności robienia, bo jego zdaniem to choroba genetyczna. Ja ostatnio nabieram wątpliwości, bo Małej mimo końskich dawek Gaspridu się pogarsza zamiast poprawiać. Dlatego planuję wykonać RTG z kontrastem. To najmniej inwazyjna a chyba najbardziej precyzyjna metoda potwierdzenia refluksu.
Co do Helicidu, to tu mam problem - moja pediatra twierdzi, że maksymalna dawka jaką mogę podać Małej to 2 razy po 2 mg IPP. Czytam na forach, że lekarze zapisują niemowlętom dużo większe dawki - tak jak i u Ciebie, ale jej to nie przekonuje. Po potwierdzeniu diagnozy spróbuję skonsultować się z jakimś światlejszym umysłem w tej kwestii.

--

HankaJ

HankaJ

Co do Gaspridu to stosuje się bezpieczną dawkę - 0,2mg/kg m.c. cisaprydu na dawkę (do 4 razy na dobę). Nawet jeśli kupujesz mniejsze tabletki - 5 mg, to jednorazowo podajesz dziecku 2,5 mg gaspridu, czyli tak jakby ważył 12,5 kg. Sądzę, że jednak waży mniej. My przeliczamy dawkę według schematu powyżej - w tej chwili Mała ma 8 kg więc dostaje 1,6 mg. W aptece robią z tabletek proszki - rozpuszczam w herbatce i jest ok. Jestem przerażona podejściem Twojego lekarza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:36_2_39:

--

mmmm

mmmm

HankaJ
Po pierwsze i najważniejsze - jaką dawkę gaspridu macie w tych tabletkach? My robimy proszki na zamówienie, zmieniając dawkę gaspridu co pół kilo wagi ciała. To ile Wy przyjmujecie go? Toć to trucizna! Trzeba bardzo uważać z tymi dawkami. A kontrole kardiologiczne co 3 m-ce i powiedzieć lekarzowi w jakim celu robisz badanie (chodzi o wydłużenie odcinka Qt - ale to pewnie wiesz).
Co do badań, to jako że starszy syn miał refluks potwierdzony rentgenem, u Natalki chirurg nie widział konieczności robienia, bo jego zdaniem to choroba genetyczna. Ja ostatnio nabieram wątpliwości, bo Małej mimo końskich dawek Gaspridu się pogarsza zamiast poprawiać. Dlatego planuję wykonać RTG z kontrastem. To najmniej inwazyjna a chyba najbardziej precyzyjna metoda potwierdzenia refluksu.
Co do Helicidu, to tu mam problem - moja pediatra twierdzi, że maksymalna dawka jaką mogę podać Małej to 2 razy po 2 mg IPP. Czytam na forach, że lekarze zapisują niemowlętom dużo większe dawki - tak jak i u Ciebie, ale jej to nie przekonuje. Po potwierdzeniu diagnozy spróbuję skonsultować się z jakimś światlejszym umysłem w tej kwestii.

rtg z kontrastem moj synek mial, i raczej onm nie jest na potwierdzenie refluksu, z tego co mi panie mowily co go robily to dziecko mialo zrobionwe kilkadziesiat zdjec jak plynie woda dziecku czy gdzies sie nie zatrzymuje jak idzie przez przelyk itd, badanie to wykonuje sie w roznych pozycjach, dajesz dzieckju pic na lewym boku na prawym itd, to wyklucza z tego co pamietam wade przelyku bo slyszlalam kiedys ze moze byc odruch wymiotny i ulewanie kiedy przelyk jest poloczaony z ktrania czy cos takiego ale takie rzeczy sa juz konsultowane z klinika gastrologiczna, bo moj synek mial byc kierowany. Natomiast na refluks mial robione usg przelyku brzuszka i jakies jeszxcze badanie na nagazowanie dziecka.usg jak dziecko jest glodne i zaraz po jedzonku zeby porownac. Z tego co mi mowila gastrolog a kobieta jest rewelacyjna to nie ma wiecej jakis badan na tak malym diecku ktore mogly by cos wniesc dlatego nie zostalismy skierowani do kliniki.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/tb73l6d8zxqw99wx.png

http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=40957

29111 mmmm Kobieta, 34 lata, Rzeszów
mamawikci

mamawikci

Witam wszystkie Mamy, jestem mamą 11 miesięcznej Wiktorki i my też niestety przerabiamy problem refluksu, nawet nie wiem czy nie najbardziej zaawansowany ze wszystkich tu piszących. Powiem, że brakuje mi już sił i nie mogę patrzeć jak moje dzieciątko się męczy już prawie rok, ale mam nadzieję, że to dziadostwo kiedyś minie. Miło, że jest takie forum, gdzie możemy podzielić się swoimi doświadczeniami. Jak znajdę więcej czasu opiszę po krótce naszą historię. Na razie powiem tylko tyle, że przerabialiśmy już chyba wszystkie leki na refluks i mieliśmy zrobiony komplet badań i nic nie pomogło :( I to jest bardzo dołujące.

Mamo cytrynkowa - chyba mamy córeczki w tym samym wieku?

--

29677 mamawikci Kobieta, 38 lat
HankaJ

HankaJ

mmmm
HankaJ

rtg z kontrastem moj synek mial, i raczej onm nie jest na potwierdzenie refluksu, z tego co mi panie mowily co go robily to dziecko mialo zrobionwe kilkadziesiat zdjec jak plynie woda dziecku czy gdzies sie nie zatrzymuje jak idzie przez przelyk itd, badanie to wykonuje sie w roznych pozycjach, dajesz dzieckju pic na lewym boku na prawym itd, to wyklucza z tego co pamietam wade przelyku bo slyszlalam kiedys ze moze byc odruch wymiotny i ulewanie kiedy przelyk jest poloczaony z ktrania czy cos takiego ale takie rzeczy sa juz konsultowane z klinika gastrologiczna, bo moj synek mial byc kierowany. Natomiast na refluks mial robione usg przelyku brzuszka i jakies jeszxcze badanie na nagazowanie dziecka.usg jak dziecko jest glodne i zaraz po jedzonku zeby porownac. Z tego co mi mowila gastrolog a kobieta jest rewelacyjna to nie ma wiecej jakis badan na tak malym diecku ktore mogly by cos wniesc dlatego nie zostalismy skierowani do kliniki.

Chyba jednak co kraj to obyczaj ....
Rentgen z kontrastem wykonuje się, żeby stwierdzić czy kontrast cofa się do przełyku czy nie. U dziecka bez refluksu w przełyku nie powinno być kontrastu na zdjęciu. U chorego obserwuje się jak pokarm się cofa. Oczywiście przy okazji można zobaczyć ewentualne problemy anatomiczne. Ale ogólnie rentgen ma pokazać zjawisko zarzucania treści pokarmowej do przełyku.
USG jamy brzusznej przy okazji badania refluksu ma wykluczyć przerost odźwiernika - czyli dolnego zwieracza żołądka, żeby stwierdzić czy długotrwałe zaleganie pokarmu w żołądku nie wywołuje cofek. USG przełyku można wykonać na potwierdzenie refluksu, ale tylko na zaawansowanym sprzęcie, do którego my u siebie dostępu nie mamy.
Co do innych badań - dla chętnych żeby poznęcać się nad dzieckiem można wykonać pH-metrię 24-godzinną. To badanie może bardzo dużo wnieść i można je zrobić w 5 m-cu. Ja się nie zdecydowałam, bo to raczej nie przyjemne.
Tak czy owak co specjalista to inne podejście. Tylko po co podważać cudzą wiedzę ......

--