Noworodki i niemowlaki

Płaska główka u niemowlaka

Iwonka@

Iwonka@

mam pytanko , czy któreś z waszych dzieci miało ten problem? cały czas kładłam synka na boczkach do końca 3 m-c życia , ale od tego momentu sam się przekręcał mimo podkładania wszystkiego pod plecki i spłaszczyła się troszkę . czy główka ma szanse wrócić do swoich kształtów - zaokrąglić się ? teraz ma 5 m-c synek - do jakiego czasu jest czas na to ?

--

20375 iwonka-1 Kobieta, 32 lata, Starogard Gdański

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Iwonka@

Iwonka@

mam pytanko , czy któreś z waszych dzieci miało ten problem? cały czas kładłam synka na boczkach do końca 3 m-c życia , ale od tego momentu sam się przekręcał mimo podkładania wszystkiego pod plecki i spłaszczyła się troszkę . czy główka ma szanse wrócić do swoich kształtów - zaokrąglić się ? teraz ma 5 m-c synek - do jakiego czasu jest czas na to ?

--

pysia

pysia

Mój mały ma z tyłu placek i łyse koło na głowie:D Tak dziecku wraca do nomalnych krztałtów ,chyba że okropnie jest spłaszczona to troszeczke może widać.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/zem3e6yd5sexzyv2.png

18438 pysia Kobieta, 0 lat
mbea

mbea

mi pediatra powiedzial ze zostanie juz tak - ale to nie ingeruje ani nie wplywa na mozg uff

--

cyt: To, że twoja wrażliwość uczuciowa mieści się w łyżeczce do herbaty nie świadczy o tym, że wszyscy s

11409 mbea Kobieta, 0 lat, uk es pl wa
~ida

~ida

Nie martw się iwonka. My jako świeżo upieczeni rodzice też dość późno zorientowaliśmy się, że trzeba uważać zeby dziecko nie trzymało za często główki na jednej stronie i główka naszego Tomcia też się spłaszczyła po jednej stronie i to dość znacznie. Teraz Tomek ma trzy lata i nie ma po tym śladu :)!

DzIaBoNg

DzIaBoNg

No tak ale trzeba pilnowac dziecka teraz i zmieniac mu ta strone polozenie glowki A moze przejdz sie do lekarza i niech zbada malego czy Mały nie ma "kręczu" Moja Mała tak miala caly czas trzymala glowke w jedna strone Pomogly cwiczenia i rehabilitacja ktora pomogla przy okazji przy rozwoju ruchowym

--

http://www.suwaczek.pl/cache/573bad4133.png
http://www.suwaczek.pl/cache/d718d694a5.png

11296 dziabong Kobieta, 31 lat, Łódź
monika.j

monika.j

Mi doradzono, aby po skończeniu 1 miesiąca kłaść dziecko czasami spać na brzuszku. Jeszcz e nie próbowaliśmy, bo mamy troszkę czasu, natomiast naszym problemem jest układanie główki przez synka na jedną stronę. Nawet gdy uda nam sie go ułożyć na drugim boku i podłożyć coś pod plecki, potrafi po kilku minutach ułożyć się po swojemu. Obawiam się nie tyle spłaszczenia główki co zastania jakiś mięśni. Miał ktoś z Was taki problem?

--

20678 monika-j Kobieta, 34 lata, Sosnowiec
~anna_:)

~anna_:)

monika.j
Mi doradzono, aby po skończeniu 1 miesiąca kłaść dziecko czasami spać na brzuszku. Jeszcz e nie próbowaliśmy, bo mamy troszkę czasu, natomiast naszym problemem jest układanie główki przez synka na jedną stronę. Nawet gdy uda nam sie go ułożyć na drugim boku i podłożyć coś pod plecki, potrafi po kilku minutach ułożyć się po swojemu. Obawiam się nie tyle spłaszczenia główki co zastania jakiś mięśni. Miał ktoś z Was taki problem?

Ja mialam podobnie, wogóle Julia urodziła się z deformowaną głowką czyli: nie było czoła całe czoło bardzo mocno było spłaszczone i wyciągnięte do tyłu do trgo lewa strona była bardzo spłaszczona. Lekarze powiedzieli bydziecko częściej kłaść na prawą strone i na wznak, więc tak robiłam, skutkiem był przykurcz mieśni bo mała wogóle nie kładła główki na lewą strone. Tak jak piszesz podkładanie poduszek i wszystkiego co możliwe kończyło się w szybkim stopniu przekręceniem główki na prawą strone.
zaczełam sama siedzieć przy niej jak spała czy się bawiła pilnowałam tego przez jakieś 3 do 4 dni prawie jej nie opuszczałam na krok mimo że spała po 3-4 godziny jadla i szła dalej spać. jak się przekręcała to ją trzymałam, blokowałam ręką by się nie miała siły przekręcić. układałam małą na prawy bok, lewy i na wznak co 15 min z zegarkiem w ręku. efekt: bardzo szybko było zauważyć poprawe teraz mała ma 10 mies i wogóle nie wygląda ze bylo coś nie tak. Główka u dziecka to bardzo dylkatna chrząstka którą można modelować na wszelkie sposoby do około 1.5 roku (nie jestem pewna, gdzieś to czytałam na forum lekarskim).
nie bójcie się deformacji główki, same wszystko wyprowadzicie tylko troche cierpliwości, przykurczu też nie ma się co bać, trzeba rozluźnić miesnie u dziecka i wszystko wróci do normy.

Iwonka@

Iwonka@

dziękuję bardzo za odp , nie sprostowałam że chodzi o tył główki - boki synek ma ładne zaokrąglone.
A ma spłaszczone tył dlatego że do ostatniego tyg tylko chciał leżeć na plecach , dopiero od 5 dni podnosi główkę na brzuszku - efekt 6 tyg rehabilitacji - ze wzg. na wiotkość osi karku . W ciągu dnia zaczęliśmy wykorzystywać to że synek polubił leżenie na brzuszku i kładziemy go tak spać. W nocy podkładam wszystko mu pod plecki żeby leżał na boczku ale synek tak zaczyna kopać że przekręca się na plecy i tak i tak . Mogę go 7 razy przekładać w nocy - a po 5 min już leży na plecach - już widzę efekt że ładniej ona wygląda ale nadal jest płaska- podobno jak mały zacznie turlać się, raczkować itp to wtedy wraca to do normy . Mam nadzieję ..

--

j.anna

j.anna

mój synek też mial plaska lekko główke z tyłu a boczki byly ok. teraz juz nic nie widac:) nie boisz sie klasc dziecka na brzuszku jak spi?Mojej znajomej dziecko umarlo jak mialo 3 miesiace i sekcja wykazala ze sie udusil (spal na brzuszku)

--

5868 j-anna Kobieta, 33 lata
Iwonka@

Iwonka@

spanie na brzuszku powinno odbywać się pod kontrolą rodziców - i robię to tylko wtedy , gdy siedzę tuż obok , kładę go w pozycji - na pół boku i brzuszku z główką skierowaną w jedną stronę - i zmieniam mu pozycje - i tak synek jest na tyle zwinny że jak chce to przekręci się na plecki - ostatnio nauczył się obracać w ten sposób jak mu już nie podoba się .

--