Skocz do zawartości
Forum

Spanie niemowlaka na brzuchu


Rekomendowane odpowiedzi

Wielu specjalistów nie zaleca układania dzieci na brzuchu, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, ze względu na możliwość wystąpienia śmierci łóżeczkowej albo tzw. zespołu nagłego zgonu niemowląt SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrom). Układanie na brzuchu niemowlaka jest jednak konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka, trenowania mięśni karku szkraba i oglądania świata z innej perspektywy niż pozycja na plecach. Malutkie dzieci układa się głównie w pozycji na pleckach, gdyż w tym ułożeniu rodzice wykonują większość zabiegów pielęgnacyjnych nad maluszkiem. Przestrzeganie przed układaniem niemowlaka na brzuchu nabrało charakteru chorej propagandy i nagonki związanej właśnie z ryzykiem wystąpienia śmierci łóżeczkowej. W ostatnich latach pojawiło się wiele badań, sugerujących, że pozycja na brzuchu koresponduje z większym prawdopodobieństwem SIDS. O czym warto pamiętać, układając dziecko do snu w pozycji na brzuchu? Więcej przeczytasz w artykule Spanie niemowlaka na brzuchu

Odnośnik do komentarza
Gość rillenka

mój synek od urodzenia śpi na brzuchu. W innych pozycjach po 5 minutach się budził. Pierwszych kilka nocy czuwaliśmy przy nim, ale jak przekonaliśmy się że potrafi ładnie i sprawnie przekładać główkę przez sen i my spaliśmy spokojnie. nie maco demonizować spania na brzuchu. Co do śmierci łóżeczkowej to zdarza się głównie w grupie ryzyka czyli np w rodzinach gdzie się pali papierosy.

Odnośnik do komentarza

Mój synek od urodzenia najlepiej spał w pozycji na brzuszku. Jak się przebudził wystarczyło przewrócić to na brzuch i spał spokojnie. Też miałam obawy bo naczytałam się różnych hipotez ale dla mojego dziecka ta pozycja do snu była najlepsza ☺

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...