Skocz do zawartości
Forum

Jedzenie 14-miesięcznego dziecka


bozenka325

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, chciałabym skonsultować menu mojej 14 miesięcznej córki. Waży 10kg. Ma 4 ząbki, które wyszły niedawno.
ok 8.00 - 9.00 kaszka owocowa na 120 ml wody. Zje całą kaszkę i czasem z mamą śniadanie - kawałek chlebka, trochę jajecznicy, 1/4jabłuszka
ok. 10:30 - 11:00 60 ml mleka mm (do spania, śpi 1h - 1,5h ) albo danonek do picia 90 ml
12:30 zupka ze słoiczka albo mały abo duży albo sama gotuje. Pilnuję aby obiadek był urozmaicony dostaje kurczaka, indyka, cielęcinkę, łososia , dodaję marchewkę, ziemniaka, makaron domowej roboty, odbrobinę oliwy z oliwek,
14:30 - je razem z nami obiad, kilka łyżek zupy, ziemniaczki, kawałki mięsa
15.00- 90 ml mleka modyfikowanego (do spania, śpi 1h - 1,5 h)
16.30 - deserek owocowy ze słoiczka (mały lub duży w zależności od dnia)
18.00 jogurcik
19.30 gotowa kaszka na wodzie zjada 120ml kaszki, czasem chlebek.
Usypiam ją ok 21:00 przy 120 ml mleka mm. Chyba jest najedzona, gdyż przesypia całą noc.
Dodam, że pije około 300 - 400 ml dziennie soczków. nie chce herbatek ani wody. Wodę wypije w nocy jeśli się przebudzi "na śnie" Soczki albo robię jej sama albo gotowe rozcieńczone z wodą 150 ml soczku + 150 ml wody, jeśli zabraknie dostaje 100 ml herbatki owocowej.

Chciałabym się dowiedzieć, czy dobrze odżywiam moją córkę i w jaki sposób rozszerzać i urozmaicać jej dietę? Jest ruchliwa, wulkan energii, ciekawa świata, ale ciągle uśmiechnięta i pogodna. Rzadko kiedy płacze.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

jejku, jak czytam wasz plan dnia to mam wrazenie, że twoje dziecko nic nie robi tylko je. Posiłki co 1-2 godziny, to bardzo często.
Ja bym do picia zdecydowała się na wodę (teraz w upały latwiej dziecko przestawic, bo każdemu chce się pić), ewentualnie herbaty owocowe, ale zaparzane, a nie granulowane. Sok raz dziennie, w ramach deseru.
Teraz jest lato, świeże owoce warzywa. Zamiast dawać słoiczki postaw na świeże owoce sezonowe.
Zamiast danonków, jogurcików - jogurt naturalny, grecki, maślanka, kefir z dodatkiem owoców. Kaszki zamieniłabym na owsianke, płatki ryżowe, manne itp z dodatkami. Te wszystkie gotowe produkty (kaszki, jogurciki dla niemowlat czy danonki) zawieraja sporo cukru i jako produkty mocno przetworzone sa malo wartościowe (im bardziejprzetworzony produkt tym wiecej "ulatnia" się z niego witamin i minerałów). Oczywiscie nie ma nic złego w dawaniu dzieciom takich produktów od czasu do czasu, ale nie kilka razy dziennie. Chroń malucha przed próchnica, otyłościa i uzależnieniem od cukru. Jeszcze się naje w życiu słodyczy.
Warto tez zwrócic uwage na konsystencje podawanych posiłków. Dobrze by była ona urozmaicona, by maluch miał dużo okazji do gryzienia i żucia, bo to wspiera prawidłowy rozwój aparatu mowy.

Odnośnik do komentarza
Gość Mama od 17 Msc

Strasznie duzo posiłków . I strasznie duzo mleka i słoiczków . Niech zaczyna jeść powoli nasze jedzenie.
Proponuje
Śniadanie kaszka ewentualnie budyń bądź jajecznica z chlebkiem drugie śniadanie świeży owoc obiadek
Ziemniaczki i mięsko z wami o tej 14:30 potem jogurt i kolacja koniec . To już nie jest małe baby co potrzebuje jeść co 2 godziny . Popatrz na siebie jesteś głodna co dwie godziny ?

Odnośnik do komentarza

Odnośnie jedzenia co godzinę, tak to wychodzi kiedy nie je się o tej samej porze co dziecko - znam to aż za dobrze bo u nas było niemal identycznie, mała jadła swoje kaszki/słoiczki a potem dorosłe jedzenie. Teraz jemy razem i wszystko się unormowało, to jest odstawiłyśmy słoiczki a w zamian robię zdrowe jedzonko dla siebie i dla córki, poza poranną kaszką i oczywiście mm wszystko jemy razem a córa stała się wielką fanką 'prawdziwego' jedzenia a ja trochę podszkoliłam się w temacie gotowania :)

http://www.suwaczki.com/tickers/rfxgsek2bs6ucm2p.png
http://www.suwaczki.com/tickers/l22nroequ991iiyy.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...