Maluchy

Czy to autyzm?

olenka22

olenka22

Witam jestem mamą 18 miesięcznego chłopca trochę niepokoi mnie jego zachowanie a mianowicie mały nie pokazuje palcem jeśli czegoś chce stoi piszczy krzyczy ale nie wiadomo o co mu chodzi pytany czy chce jakąś rzecz nie kiwa głową nie mówi tak/nie tylko się denerwuje jeśli trafię i dam mu to co chciał jest ok. Następna sprawa to że nie reaguje na imię mogę go wołać i wołać i nic ale jak usłyszy jakąś piosenkę albo reklamę to przebiegnie nawet z drugiego pokoju. Czasem pokazuje gdzie oko nos ucho ale na mnie na sobie nie potrafi. Poproszony nie przynosi przedmiotów np. przynieś misia nie robi tego chociaż jak ma jakiś papierek lub innego śmiecia i powiem żeby wyrzucił do kosza to wie co zrobić . Ostatnio zauwazyłam że nie za bardzo interesuje się innymi dziećmi na początku cieszy się że zobaczył później obojętnieje i bawi się sam. Lubi być gilgotany śmieje się w głos tak samo jak zabawę w stary niedźwiedź mocno śpi itp umie robić papa kosi kosi jaki jest duży. Martwi mnie też to że wcześniej mówił mama tata baba niekoniecznie świadomie a teraz tylko tak / nie i to nie odpowiedź na pytanie tylko tak po prostu. Ostatnio zaczął często krzyczeć i piszczec. Czy to mogą być pierwsze objawy autyzmu?

50559 olenka22 Kobieta, 33 lata, inowrocław

Odpowiedzi znajdują się poniżej

adasaga3

adasaga3

Oleńka, przez internet nie da się postawić diagnozy. Dzieci różnie się rozwijają, każde w swoim tempie. Mnie osobiście -podobnie jak Ciebie -zaniepokoiłyby pewne zachowania chłopca, dla świętego spokoju i poczucia że niczego nie zaniedbałam poszukałabym porady u lekarza.
Byłaś u pediatry, co on sądzi na temat zachowań synka?
Niech wypisze Ci skierowanie do specjalistów. Proces diagnozowania autyzmu jest skomplikowany, z tego co wiem pierwszym źródłem specjalistycznej pomocy powinny być poradnie pediatryczne lub poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Pediatrzy często bagatelizują problem tłumacząc różne zachowania zwykłym opóźnieniem więc najlepiej byłoby wymóc na lekarzu skierowanie do wyżej wymienionych poradni. Tam dziecko zostanie poddane różnym badaniom, oceniony zostanie jego rozwój i wtedy będziesz wiedziała czy masz się czym martwić czy nie. Powodzenia!

39504 adasaga3 Kobieta, 39 lat, Racibórz
olenka22

olenka22

Dziękuję za odpowiedź adasaga3. Nie chcę diagnozować syna przez internet jednak myślałam że ktoś ma podobne doświadczenia i pomoże mi rozwiać wątpliwości. Wiem że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie chce porównywać mojego skarba z innymi dziećmi. Byłam u pediatry i on stwierdził że to wszystko jest normalne a ja wydziwiam. Wystawił mi skierowanie do neurologa ale nie oszczedził sobie przykrych komentarzy pod moim adresem. I w sumie na tym się skończyło. Wizytę mamy dopiero w czerwcu a wiem że jeśli to autyzm to ważny jest czas żeby nie nasilily się objawy i żeby w miarę normalnie mógł się dalej rozwijać. Myślałam że ktoś miał podobny problem.

50559 olenka22 Kobieta, 33 lata, inowrocław
Ulla

Ulla

witam serdecznie - postaraj się odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka pytań - jak reaguje przy myciu, obcinaniu paznokci, dotykania ciała, bujania, czy ma swoje ulubione rzeczy, które powtarza, czy jak piszczy i ty to zignorujesz to on odpuści czy długo mu się krzyk utrzymuje, czy jak wymusisz na nim pokazanie to wreszcie to zrobi czy ty sama nie jesteś w stanie długo wytrzymać jego krzyku
co do neurologa jak najbardziej, a co do mówienia słowa nie na wszystko to dobry czas rozwoju
ogólnie dużo można by tworzyć i pytać ale warto czasami nie kierować się tym co w necie napisali a jak trzeba to zgłoś się do poradni gdzie diagnozują autyzm

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
astridia

astridia

Może to taki charakter, a może nie. Najlepiej zrobisz jak udasz się do dziecięcego psychologa lub przynajmniej lekarza i opowiesz o swoich zmartwieniach.

50259 astridia Kobieta, 33 lata, Katowice
Ulla

Ulla

dokładnie tak warto korzystać z porad specjalistów niż samemu gdybać czy to etap rozwojowy czy jakieś zaburzenie

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
Cini

Cini

natknęłam się na temat autyzmu,na polskim forum w UK
poczytaj sobie,między innymi pisze ''anielka'' post #5
cytuję ''Od momentu gdy moj syn skonczyl ok 2 latka, podejzewalam autyzm, ale nikt mnie nie chcial sluchac. Wymyslali wszystkie choroby swiata-miopatie, gluchote, kruchy X, choroby genetyczne i ganiali nas od kliniki do kliniki.
W koncu sie poddalam i stwierdzilam, ze jest jaki jest i nie mam juz sily.
Po przyjezdzie do UK postanowilam jeszcze raz sprobowac postawic jakas diagnoze.
Pierwsze kroki do GP. A tam zwykly lekarz po krotkim wywiadzie zadal mi dwa pytania
-czy syn czyta dwie, trzy ksiazki na raz
-czy ma krzywe palce u stop
Powiedzialam, ze tak a on od razu powiedzial, ze to sa bardzo czeste objawy autyzmu.
Az mnie zatkalo. Tylu lekarzy w polsce go badalo i nikt nie zwrocil uwagi na stopy(raz nawet uslyszalam jak lekarka smiala sie pod nosem-jakie smieszne) "
czytać twoje dziecko jeszcze nie będzie,ale paluszki możesz sprawdzić

--

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3rjjgb9fzspqw.png

50303 cini Kobieta, 38 lat, UK
Ulla

Ulla

diagnozowanie autyzmu nie polega na tym by każde z nich miało krzywe palce - diagnozowanie wszelkich zaburzeń wymaga bezpośredniego kontaktu ze specjalistami przeprowadzenie obszernego wywiadu i obserwacji i pracy z dzieckiem a nie podawanie takich informacji przez neta

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
olenka22

olenka22

Witam dziękuję za wszystkie wpisy poszłam z synem do psychologa dziecięcego i pani zasugerowała nam żeby najpierw zrobić badanie słuchu na które zapisałam syna ale będzie dopiero za 2 tyg a jeśli słuch będzie ok to wtedy zaczniemy działać. Raczej wykluczyła autyzm ale powiedziała żeby najpierw wykluczyć lub potwierdzić wadę słuchu więc poczekam zobaczę i będę działać dalej. Jeszcze się trochę pochwalę bo zaczyna pokazywać co chce albo jak się pytam czy chce coś to mówi tak. Może panikuje ale wolę sprawdzić niż później żałować.

50559 olenka22 Kobieta, 33 lata, inowrocław
Ulla

Ulla

super że napisałaś i świetnie że sprawdzasz wszystko spokojnie - lepiej mieć pewność - brawa za postępy będzie dobrze

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno