Skocz do zawartości
Forum

Wielkanocne smakołyki


Ulla

Rekomendowane odpowiedzi

Ulla, sama o tym myślę. Jednego dnia pojedziemy do teściów, ale drugiego będziemy mieć gości, więc muszę się wykazać. Na śniadanie tradycyjnie będzie żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Potem ciasta: tradycyjnie sernik na zimno, babki (ze dwie, jeszcze zastanawiam się jakie), ciasto z kremem z kaszy manny (też tradycja w mojej rodzinie), zawsze kupujemy też struclę makową (ja sama jej piec nie potrafię). Chciałabym też zrobić sernik albo mazurek z masą kajmakową-ale nie wiem czy mi starczy czasu. Co na obiad podam-jeszcze nie wiem. Goście zostaną do wieczora wiec popołudniu podam sałatki -chcę zrobić sałatkę z kurczaka, ananasa i kukurydzy i jeszcze ze 2 inne, jeszcze się zastanawiam jakie. Skoro to Wielkanoc to zrobię jajka faszerowane. Kiedyś robiłam też takie jajka które po ugotowaniu należało delikatnie przekroić na pół tak by nie uszkodzić skorupki, nadziewało się je a potem smażyło na patelni w tych skorupkach. Muszę poszukać na nie przepisu bo były pyszne i efektownie wyglądały. Zrobię też "tatar" z łososia. Nad innym przystawkami jeszcze myślę, na razie robię listę tego co podam a potem wybiorę z niej to co najbardziej przypadnie mi do gustu.
A Ty, Ulla, co planujesz przyrządzić na Święta?

Odnośnik do komentarza

Ja myślę na teriną wielkanocną. Pyszna :)
A sałatka na pewno z kurczakiem, brokułami i sosem czosnkowym.

Warstwy od dołu:
1. brokuły ugotowane z solą 2.pierś kurczaka pokrojona w kostkę i usmażona z vegetą (można dać tymianek i oregano) 3.kukurydza 4. pomidory pokrojone w ćwiartki 5. jajka pokrojone w ćwiartki 6. druga warstwa kurczaka 7.kukurydza wszystko zalewamy sosem (majonez z jogurtem naturalnym i wyciśnięty czosnek vegeta do smaku) na koniec (najlepiej przed podaniem żeby nie zmiękły) posypać wszystko grzankami czosnkowymi i na wierzch starty żółtym serem

Odnośnik do komentarza

Schab w 6 minut
1kg. schabu - najlepiej takiego "szczupłego i długiego)
Zalewa: 2 l wody + łyżeczka soli + przyprawy jakie kto lubi (u mnie: jałowiec, kolendra, majeranek, curry, papryka w proszku, pieprz i to co akurat jeszcze mam)
Schab w całości do gara, zalać zalewą i wstawić na gaz, od momentu gotowania gotować 5-6 minut pod przykryciem, wyłączyć i trzymać pod przykryciem aż ostygnie - ten proces gotowania powtórzyć jeszcze dwa razy. Ja gotują rano, w południe i wieczorem i... już-domowa wędlina na kanapki jak ta lala :)

Szynka w musztardzie
Szynkę kulkę nakłuć natrzeć zgniecionym czosnkiem, posmarować musztardą (sarepska/dijon) włożyć w rękaw do pieczenia i do lodówki na 2h,
potem (uwaga) rozciąć rękaw od spodu i położyć tę szynkę na papierze do pieczenia wysypanym grubo solą - piec z 1-1,5h
Do piecyka mozna dodatkowo wstawić naczynie z wodą - żeby parowało.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

Odnośnik do komentarza

Nauzyka, robiłam tą Twoją szynkę w musztardzie na święta. Tyle że marynowałam ją nieco dłużej, bo przez całą noc w tej musztardzie. Wyszła lepsza niż mój schab w mleku. ;-) Napisz mi tylko czy tym rozcięciem układamy szynkę do dołu, na tej soli? Bo ja tak zrobiłam i od spodu była bardziej słona niż reszta. Ale i tak wyszła pyszna, nawet mój brat który jest specjalistą od domowych pasztetów i wędlin pochwalił ją. Chyba dzisiaj znów zrobię.

Odnośnik do komentarza

Jejciu-przepraszam, że dopiero teraz- ale trochę byłam na "off" ze sprzętem.
Cieszę się, że smakowało :))
Tak -szynkę na soli układam rozcięciem do dołu - rzeczywiście jest tam bardziej słona - dzieciom zrzynam ten kawałek (świetnie się nadaje np. do grochówki lub krupniku, pokrojony w kostkę), ale w wersji kanapkowej np. z ogórkiem czy pomidorem nie trzeba dosalać dodatków.
A schab polecam - super szybki (w robieniu i znikaniu) więc idealny dla zabieganych mam :)

http://suwaczki.maluchy.pl/li-70301.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-70299.png

Odnośnik do komentarza

Nauzyka, wczoraj spędziłam pół dnia w kuchni, szalałam i zrobiłam znów szynkę w musztardzie i ten schab w 6 minut. Szynkę robiłam już kilka razy, jak dla mnie jest przepyszna. Mężowi i córce też smakuje. Jedliśmy ją w wersji kanapkowej jak i na obiad, polane sosikiem koperkowym. Schab też wyszedł dobry, nie jest suchy, ale jak dla mnie to ma trochę za mało wyrazisty smak. Następnym razem pomarynuję go w przyprawach całą noc, a potem dopiero zaleję zalewą i ugotuję. Dzięki za fajne przepisy, na stałe zagoszczą w mojej kuchni.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...