Konkursy

Konkurs "Książeczki edukacyjne"

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~agi723

~agi723

Poznawać otaczający świat małemu dziecku pomagają rodzice, którzy poświęcają mu wiele uwagi. Mają czas na czytanie, zabawę i widzą wszystkie potrzeby swojego dziecka. Umieją odpowiedzieć na każde pytanie i słuchają uważnie swojego maluszka.

aagnieszkaa1

aagnieszkaa1 wpis edytowany

Najmłodsi poznają świat poprzez:

ROZWÓJ KREATYWNOŚCI- Będąc mamą, a zarazem nauczycielem przedszkolnym stawiam na to, aby mój maluszek już od najmłodszych lat rozwijał w sobie kreatywność. Gdy Sebastanek pojawił się na świecie i po czasie zabawa zaczęła go interesować zaczęłam dawać mu nie te tradycyjne zabawki lecz takie niestandardowe, gdzie sam musiał sobie wymyślać zastosowanie owego cudeńka np. garnek i łyżka drewniana. Wszystko oczywiście odbywało się pod moją kontrolą. Poza tym mojemu synkowi muzyka towarzyszy cały czas: czy to podczas zabawy czy też podczas usypiania. Już widzę, że uwielbia on przebywać w towarzystwie muzyki. Innym sposobem na rozwijanie u nas kreatywności jest u nas zabawa klockami. Tutaj rozwija się logiczne myślenie i budujemy co nam przyjdzie do głowy. I jeszcze lepienie plasteliną- to uwielbiamy!

POZWOLENIE DZIECKU NA ODROBINĘ NUDY- Nie zapełniam całego dnia mojego dziecka przeróżnymi atrakcjami. Czasami pozwalam mu się ponudzić, bo przecież gdy się nudzimy to wtedy powstają przeróżne, niesamowite i ciekawe pomysły.

KONTAKT Z NATURĄ-
Każdy z nas, również i dziecko od najmłodszych lat uwielbia przebywać w otoczeniu przyrody. Przyroda wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, tak więc należy organizować dziecku czas tak, aby jak najwięcej czasu spędzało ono na świeżym powietrzu.

CZYTANIE KSIĄŻEK, ROZMOWA-
Kształtujmy u dziecka mowę. Miejmy na nią wpływ. Dużo rozmawiajmy, opowiadajmy i czytajmy. Gdy już dziecko mówi, z chęcią odpowiadajmy na jego pytania.

ROZWIJANIE U NIEGO WSZYSTKICH ZMYSŁÓW- niech dziecko poznaje świat swoimi zmysłami. Niech próbuje nowych smaków, niech wącha kwiatuszki na łące, niech pozna co to znaczy "miękkie" a co "twarde" itp., niech dźwięki go otaczają, a wrażeń wzrokowych niech mu nie brakuje (nie mylić z oglądaniem tv).

DOŚWIADCZANIE-
Niech nasze maleństwo troszkę poeksperymentuje. Niech pozna jakie są skutki danych działań. Nie trzymajmy dziecka pod kloszem.

ZABAWĘ-- Przytoczę tutaj znane nam wszystkim stwierdzenie "Nauka poprzez zabawę."

Tak, więc pozwólmy naszemu dziecku na swobodę w poznawaniu świata. Niech się papla w błotku, niech pomaga nam w kuchni, niech wybierze się z nami na łono natury, niech otacza go świat muzyki i nasza miłość. Bądźmy przy nim w tych najpiękniejszych momentach.

35070 aagnieszkaa1 Kobieta, 30 lat, Kańczuga
madzia8404

madzia8404

DZ- dzielna starsza siostra, która zawsze pomoże i służy radą
I-imponująca jak u nas ilość zabawek edukacyjnych, dźwiękowych, gry, puzzle, układanki, które moje dzieci uwielbiają.
E- efektywna obserwacja świata.U nas małą czasami przygląda się na komputer lub telewizor- niestety przy dużej rodzinie zawsze ktoś korzysta z tych sprzętów, potem zaskakuje nas nowościami w zachowaniu lub nowymi słówkami.Starsza córka ogląda bajkę a mała potrafi czasami naśladować tę postać z bajki.
C-ciekawe książeczki to podstawa, aby dziecko lepiej zrozumiało i poznało świat. Dla moich córek nie ma lepszej zabawki jak książeczka. Teraz mamy etap, że starsza czyta młodszej, wiec mama ma więcej czasu:)
K- kochający rodzice, którzy odpowiedzą nawet na najtrudniejsze pytania
O- otaczająca przyroda, która czasami sama wyjaśni więcej niż byśmy chcieli.Córki od małego uwielbiają wyjazdy na piknik oraz długie spacery.

42891 madzia8404 Kobieta, 35 lat, Zambrów
marta21612

marta21612

Patrząc na moja córkę to bardzo dużo informacji przyswaja oglądając bajki edukacyjne nawet jezyki obce przez to szybciej przyswaja

42756 marta21612 Kobieta, 32 lata, Ogardy
czarnaewelinka

czarnaewelinka

Aby małe dziecko mogło poznać świat trzeba mu na to pozwolić...
Pierwszą zasadą jest więc to, iż nie powinno zabraniać się dziecku uczyć się na błędach, samodzielnie próbować... aby mogło zaś się nauczyć czegoś, poznać świat- samo MUSI poznać własnymi zmysłami: dotknąć, zobaczyć, powąchać, skosztować :)

DOTKNĄĆ twardy kamień, sypki piasek, mokry śnieg, gorącą wodę, drapiącego kotka, miękką trawę....
ZOBACZYĆ Mikołaja, truskawkę, góry, Morze, samolot, bociana, krowę, gwiazdy, rower, plac zabaw...
POWĄCHAĆ kwiaty, skoszoną trawę, pieczone mięso, perfumy...
SKOSZTOWAĆ cytrynę, pieprz, lód, gorącą zupę, grejpfrut, czekoladę....

Dziecku pomaga poznać otaczający je świat- muzyka... dźwięki... dźwięk koguta o poranku, dźwięk pędzącego samochodu, śpiewających ptaków, padającego deszczu, klaksonu, kombajnu, krzyku, śmiechu, klaskania, szelestu spadających liści, szumu płynącego potoku..

Dziecko musi poznać SAMO... my możemy je jedynie nakierowywać, pokazywać nowe rzeczy, zachęcać, zabierać w nowe nieznane miejsca.... aby dziecko rozwijało się , oswajało z nowo poznanymi rzeczami róbmy zdjęcia, zatrzymujmy nowe chwile na fotografiach a potem wspólnie oglądajmy, wspominajmy, pytajmy o to pociechę.

Dzieci są znakomitymi obserwatorami, szybko się uczą- warunkiem tego jest jedynie otworzenie im furtki wolności:)

37023 czarnaewelinka Kobieta, 27 lat, Niziny
rocky21

rocky21

Co najbardziej pomaga małemu dziecku poznawać otaczający je świat? Jego ciekawość!
Już jako niemowlęta z ciekawością rozglądają się poznając rożne kształty i osoby. Bardzo często maluszki wkładają sobie do buzi każdą rzecz, która trafi w ich rączki. Jak troszkę podrosną uczą się, że nie wszystko nadaje się do jedzenia, jednak dalej są bardzo ciekawe świata, chcą go poznawać. Dotykają wszystkich rzeczy, zastanawiając się do czego służą, próbują się nimi bawić. Uważam, że to bardzo ważne żeby pozwolić takiemu dziecku dotknąć, powąchać czy po prostu zobaczyć dany przedmiot. Może być to dla niego cenną lekcją. Starsze dzieci zadają bardzo dużo pytań. Chłoną one wiedzę bardzo szybko. Każdy rodzic powinien znaleźć choć chwilę aby móc zaspokoić ciekawość swojej pociechy.
Dzieci mogą poznawać otaczający je świat także dzięki rzeczom takim jak:
-książki - zarówno kiedy je oglądają, tak jak i wtedy kiedy czytają im je rodzice czy nawet one same,
-bajki - dzięki bajkom dzieci poznają świat, uczą się nowych słów czy zwrotów,
-spacery - na spacerze zawsze znajdzie się coś co przykuje uwagę małego dziecka, nieważne czy jest to śpiewający ptak, huśtawka czy piłka kolegi, ważne że dzięki temu może poznać i nauczyć się czegoś nowego,
-zabawki edukacyjne - dzięki nim dziecko może nauczyć się na przykład nowych kształtów, dźwięków czy słów.

45109 rocky21 Kobieta, 26 lat, Przemyśl
emilap

emilap

O poranku zmęczony Anioł przysiadł na chwilę na parapecie czyjegoś okna. Lubił tak przyglądać się codziennemu życiu ludzi. Powiem Wam coś w tajemnicy- on ich podsłuchiwał! Tak, tak! Mało tego, on słuchał głosów ich serc! Tym razem trafił na parapet pokoju dziecięcego. A trzeba Wam wiedzieć, że nawet kiedy dzieci nie potrafią jeszcze mówić głośno, rozmawiają ze swoimi mamami. Tak, ich serca rozumieją się bez słów. Anioł rozpłaszczył o szybę swój rumiany nos i przysłuchiwał się rozmowie:
- Dzień dobry, moja Kruszynko!- zaspana jeszcze mama ucałowała bobasa radośnie machającego rączkami.
-Mamo, nareszcie jesteś! Całą noc czekałam, aż cię znowu zobaczę!-zabiło szybciej małe serduszko.
-Zaczynamy kolejny dzień. Chciałabym pokazać ci cały świat najlepiej jak tylko można. Ale jak to zrobić?- mama wzięła maleństwo w ramiona i podeszła do okna.
- Ty to wiesz najlepiej -odparło małe serce.
- Ja? Naprawdę?- zdziwiło się serce matki- Więc to twoje oczka pozwalają ci oglądać wszystko dookoła?
- A gdzież tam! Kiedy jestem taka malutka, ledwie widzę koniec własnego nosa.
- A może uszy? Kiedy słyszysz rozmowy, muzykę i różne odgłosy...
- To prawda, słyszę całkiem nieźle, ale nie to jest najważniejsze.
- Zatem chodzi o smak i dotyk!- zgadywało dalej serce matki- W końcu wszystko bierzesz do buzi i ślinisz z każdej strony, poznając kształty i strukturę przedmiotów.
-Rzeczywiście mogłabym połknąć cały świat.- zaśmiało się małe serduszko- Ale nie o to chodzi.
-Nie? No to ja nie wiem. Poddaję się. Więc co najlepiej pozwala ci w odkrywać świat?
-Wy.
-My?-zdziwiło się serce matki.
-Tak, ty i Tato- odparło małe serduszko.-Kiedy każdego ranka otwieram oczy, widzę tylko kawałek sufitu i swoje łóżeczko. Gdyby nie wasze ręce, jak dostałabym się w te wszystkie ciekawe miejsca? Widzę kolorowe kropki, ale to ty nazywasz je kwiatami. Słyszę dziwne burczenie w czasie spaceru, ale to Tato tłumaczy mi, że auto jedzie. Czuję przyjemny zapach, ale od Ciebie dowiaduję się, że to kwitnie bez. Moje serce zaczęło bić, zanim pojawiły się oczy, uszy, ręce. Czułam, że na świecie czeka na mnie ktoś, kto mnie bardzo kocha. Pomyślałam więc, że jest to piękny świat. Dzięki waszej miłości mogę każdego dnia poznawać go coraz lepiej.

45140 emilap Kobieta, 29 lat, Krapkowice
marzenia31

marzenia31

Kiedy jesteś bardzo mały,
świat dla ciebie jest nieznany.
Mama, tata to są ludzie,
co pomogą w każdym trudzie.
Słuch twój chcąc pobudzić,
będą kołysanki cicho nucić.
Dla wzroku też pomogą,
bawiąc się z tobą zabawką kolorową.
Rodzice w miarę możliwości,
świat pokażą ci w całości.
Z nimi, gdy podrośniesz trochę,
w świat wyruszysz po przygodę.

45235 marzenia31 Kobieta, 44 lata, olsztyn
gusia_84

gusia_84 wpis edytowany

„Co najbardziej pomaga małemu dziecku poznawać otaczający je świat?"

Witam,

uważam, że najpierw należy zadać pytanie - kto?
Oczywiście są to najbliżsi czyli rodzice, dziadkowie czy dobra niania. To oni są od narodzin maleństwa i to oni najbardziej i najlepiej jak potrafią, uczą i pokazują świat temu maluszkowi :) Oni są najważniejsi!

A poza tym, jest dużo innych rzeczy, które wspomagają rozwój poznawczy dziecka, np.:

- książeczki różnego rodzaju, które kształcą
- muzyka, filmy, bajki edukacyjne
- spacery, podczas których dziecko może na żywo zobaczyć przyrodę, zwierzęta...
- wycieczki, które są wielkim odkryciem
- spotkania z rówieśnikami, podczas których dzieci uczą się od siebie nawzajem
- zabawki i zabawy, które rozwijają sprawność fizyczną i umysłową
- zwierzęta domowe, np. pies labrador
- zwyczajna rozmowa :)

Dziecko z każdej strony jest stymulowane, co pozwala mu poznawać otaczający je świat i rozwijać się coraz bardziej. Każdy maluszek rośnie i rozwija się w swoim tempie. Najważniejsze jest to, aby maleństwo było zdrowe!

38756 gusia-84 Kobieta, 35 lat, Łomża