Konkursy

Konkurs "Miłość na szkle"

Redakcja

Redakcja

Nie każda rodzina bez problemu może się powiększyć... Są różne przypadki, które uniemożliwiają lub wstrzymują ciążę i jest to ogromna próba zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. "Miłość na szkle" Barbary Sęk to książka, która z punktu widzenia właśnie płci "brzydkiej" pokazuje problem niepłodności. Lektura w jednym momencie wywołuje salwy śmiechu, by w drugim wycisnąć łzy...

Zapraszamy Was do konkursu, w którym mamy do wygrania 10 egzemplarzy "Miłość na szkle" od wydawnictwa Świat Książki:

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/milosc%20na%20szkle.jpg

Zadanie konkursowe:
Odpowiedz na pytanie: W jaki sposób przyszli rodzice mogą wspierać siebie nawzajem w czasie ciąży?

Odpowiedzi należy zamieszczać w wątku konkursowym z zarejestrowanych profili do 29 kwietnia 2015 roku do północy. W ciągu kolejnych dwóch dni roboczych wybierzemy zwycięzców!

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Życzymy powodzenia!

20243 redakcja Kobieta, 32 lata, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

myszka19901

myszka19901

Ciąża to dla obojgu rodziców wspaniały czas, należy się wspierać m.in. chodząc razem na wizyty usg do lekarza aby zarówno mama jak i tata przeżywali wspólnie ten piękny okres. Być razem i pomagać sobie wzajemnie, przyszły tatuś musi pomagać kobiecie w obowiązkach domowych i dbać o nią i o swoje nienarodzone maleństwo. Wspólnie przygotować się do narodzin, być razem i cieszyć się tymi pięknymi chwilami jakie towarzyszą nam podczas ciąży, pierwsze ruchy, oglądanie dzieciątka podczas badania usg, słuchanie bicia serduszka, to piękne chwile które powinniśmy przeżywać razem

39927 myszka19901 Kobieta, 29 lat, Złotoryja
barbaraaaaa

barbaraaaaa

w okresie ciąży niezwykle ważne dla obojga partnerów jest wzajemne wspieranie się w troskach, obawach, planach, jak i radościach, możliwe jest to w głównej mierzę dzięki zwykłej - ludzkiej rozmowie, poprzez nawet krótką rozmowę możemy rozwiać obawy drugiej osoby, wesprzeć ją na duchy, dodać sił, nie ma nic gorszego dla związku jak cisza - brak porozumienia między partnerami, zwłaszcza w czasie oczekiwania na dziecko.

2515 barbaraaaaa Kobieta, 30 lat, Lubelskie
gusia_84

gusia_84

Wspieranie siebie nawzajem w czasie ciąży rozumiem przez:

- okazywanie miłości sobie nawzajem
- przytulanie
- bycie wyrozumiałym wobec siebie
- unikanie sytuacji stresowych
- szczere rozmowy
- wspólne planowanie pokoiku dla dziecka
- chodzenie na wizyty do lekarza
- uczęszczanie do szkoły rodzenia
- pomoc w obowiązkach domowych
- wspólne spędzanie czasu

W każdej sytuacji, we dwoje zawsze jest łatwiej :)

38756 gusia-84 Kobieta, 35 lat, Łomża
LenaMagda

LenaMagda

Malzonkowie (partnerzy) powinni byc dla siebie oparciem caly czas i wspierac sie w kazdym etapie zycia, czy to na poczatku zwiazku, czy to w czasie choroby, czy w czacie ciazy... Etap zycia nie ma znaczenia, w ciagu calego zycia wazne jest aby byc dla siebie i z soba. Wspierac sie, pomagac sobie, sluchac siebie nawzajem.

Czas ciazy o tyle jest waznym czasem, gdyz jest to czas wyjatkowy, zarowno dla kobiety jak i mezczyzny. Kobieta zmienia sie kazdego dnia, noszac pod sercem male cudo (ktore przeciez powstalo dzieki milosci partnerow!). Mezczyzna tez zmienia sie, szczegolnie psychicznie gdyz staje sie z dnia na dzien bardziej swiadomy swoich nowych obowiazkow, zadan. Bedzie bowiem glowa rodziny, bedzie odpowiedzialny nie tylko za siebie, swoja zone (czy partnerke) ale rowniez za dziecko, ktore niedlugo z nimi zamieszka. Zmienia sie caly swiat malzonkow. Dlatego w tym czasie tak wazne jest wzajemne wsparcie.

W jaki sposob przyszli rodzice moga sie wspierac wzajemnie w czasie ciazy?
- rozmawiac o zmianach, o przyszlosci, ustalac wspolnie kwestie opieki nad maluchem, urlopow, wygospodarowania miejsca w domu, wychowania
- rozmawiac o tym co tu u teraz, o tym co dzieje sie z cialem kobiety, o rozstepach, o potrzebnych kremach, o powiekszonych ksztaltach tu i tam, wazne jest aby maz (partner) byl swiadomy zmian jakie zachodza w ciele kobiety i nie bal sie ciazy i stanu w ktorym akurat znajduje sie jego zona (partnerka)
- rozmawiac o etapach rozwoju plodu, czytac wspolnie lektury zwiazane z tematem rodzicielstwa, obserwowac ruchy brzuszka, ktore w pozniejszym czasie sa naprawde widoczne i wyczuwalne
- chodzic razem na wizyty do lekarza
- dzielic sie obowiazkami, jak sprzatanie, gotowanie czy opieka nad starszym dzieckiem
- wspolne spedzanie czasu, nawet jesli aktywnosci czasu wolnego nieco zmienily sie...kobieta moze chciec czesciej odpoczywac, lezec, dlatego powinna rozmawiac o tym z parterem i konsultowac wspolne rozrywki i formy wypoczynku
- byc dla siebie czulym i wyrozumialym

39106 lenamagda Kobieta, 29 lat, Skalmierzyce
Inna Ina

Inna Ina

Ciąża w popkulturze, w filmach, reklamach, książkach, przedstawiana jest bardzo sielankowo, jednak rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa.

Bywa, że jest to trudny czas, piękny ale trudny. Chodzi tu m.in. o poranne mdłości, wymioty, opuchnięte nogi, nieprzespane nocy, konieczność ciągłego biegania do toalety, płaczliwość, zmiany nastroju, itd. Dlatego ważne jest takie zwykłe wsparcie męża/partnera, który przygotuje przyszłej mamie śniadanie do łóżka, zrobi masaż, ale także przytuli i będzie 100 razy odpowiadał na pytanie, że mimo, iż przybywa kobiecie kilogramów, to nadal jest piękna i pociągająca.

W tym całym zamieszaniu, również kobieta powinna pamiętać o ojcu dziecka i tłumaczyć mu, że go kocha, że go potrzebuje, że czasami zachowuje się nieracjonalnie, ale na pewno nie chce go urazić. Kobieta powinna w dalszym ciągu być żoną/partnerką, a nie tylko przyszłą mamą, nie powinna odsuwać swojej drugiej połówki na dalszy plan.

Przyszli rodzice powinni pamiętać, o tym co ich połączyło, gdyż tylko kochająca się para może stworzyć idealny dom dla swojego dziecka...

43911 inna-ina Kobieta, 30 lat, Warszawa
monikakarol

monikakarol

W jaki sposób przyszli rodzice mogą wspierać siebie nawzajem w czasie ciąży?

To był wspaniały czas...ciąża i oczekiwanie na dziecko.

Mój mąż jest trochę starszy ode mnie. Czekał na dziecko długo i gdy spełniło się nasze marzenie, a mianowicie dowiedzieliśmy się o ciąży, to nosił mnie na rękach.
Od tej chwili w każdej rozmowie było słowo : dzisiuś, dziecko, bobas...
Było mi to bardzo potrzebne. Jak każda kobieta miałam wiele wątpliwości, czy sobie poradzimy, czy wiemy jak się wychowuje dziecko, czy nasze życie będzie chociaż odrobinę przypominało to z czasów "samotności.
Rozmowy...długie i codzienne rozmowy bardzo mi pomagały. Ogromnie się cieszyliśmy i zastanawialiśmy jaki on będzie, jaki będzie nas syn. Jaki będzie miał kolor włosów, oczu, czy będzie zdrowy i jaki będzie miał głos...
Oprócz rozmów mąż mnie rozpieszczał i dbał.
Nie pozwalał jeść niezdrowej żywności i pić kawy.
Ledwie mogłam go czasem namówić na chipsy na które miałam ochotę. To było piękne, to wczuwanie się w rolę.
Chodziliśmy na długie spacery, szczególnie pod koniec ciąży, razem wybieraliśmy ubrania, wózek, akcesoria dziecięce, imię dziecka. W miarę możliwości chodzilismy razem na wizyty do lekarza.
Najpiękniejsze dla mnie były rozmowy taty z synem przez brzuszek;)
Przeżywaliśmy te 9 miesięscy wspólnie, razem, najważniejsze dla mnie było to, że czułam i wiedziałam, że mąż jest blisko i mogę zawsze na niego liczyć.
To był wspaniały czas i mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję przeżyć to jeszcze raz, lecz już w trójkę bęziemy czekać na nowego członka rodziny!
Dziękuję Ci mężu za te wspaniałe 9 miesięscy-opieki, troski, humoru, uśmiechu, miłości, przytulania, całusów, prezentów, zakazów, radości, rozmów, spacerów, za to że byłeś i jesteś!<3<br />

42982 monikakarol Kobieta, 30 lat, Piekary Śląskie
madzia8404

madzia8404 wpis edytowany

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, która powinna czuć wsparcie i miłość partnera. Wiem, że nie każda z nas miała tak dobrze, by całe 9 miesięcy poczuć się jak prawdziwa księżniczka. Cóż partner /mąż jest nam jednak potrzebny na wielu etapach naszego życia :) a podczas ciąży ukochanej kobiety powinien:
DZ- dzielnym być i znosić kaprysy żony, a przynajmniej starać się nie stwarzać nerwowych sytuacji
I- informować żonę o wszystkich ważnych sytuacjach z życia, aby potem nie było niemiłych niespodzianek, informacje przekazywać w sposób kulturalny i może czasem nieco żartobliwy
E- emanować pozytywną energią, tak bardzo potrzebną także po porodzie, aby żona uniknęła np. depresji poporodowej
C- ciekawie spędzać z żoną wolny czas, aby żona nie czuła się samotna i pozostawiona, np. wspólne wyjście do kina, na spacer, na zakupy- fajnie, aby kobieta poczuła, że jest ważniejsza od kumpli męża, a nawet najważniejsza:)
K- kochać żonę i tylko żonę !!! Oczy skierowane tylko na żonę, choć ciężarną to nadal naj......:)
O- otaczać żonę opieką i wsparciem, raz na jakiś czas fajnie obudzić się i poczuć zapach porannej zbożowej kawy zrobionej przez męża i zapach pysznego śniadanka.
Żona także powinna na wiele sposobów wspierać swojego partnera, gdyż rola przyszłego ojca także nie jest łatwa.Wydaje mi się, iż to oboje małżonkowie powinni sprawiać, aby czas ciąży był czasem miłych i wyjątkowych wspomnień.

42891 madzia8404 Kobieta, 35 lat, Zambrów
izka3

izka3

Oczekiwanie na dziecko i Cud Narodzin to narodziny miłości bezgranicznej, totalnej, ogarniającej wszystkie komórki ciała, nie tylko u kobiety. Należy przygotowywać się na długo przed i również w czasie ciąży. Wszystko, co napisały moje Poprzedniczki uważam za ważne, ale również istotne jest wspieranie naszego organizmu, zwłaszcza układu nerwowego, który to jest odpowiedzialny za wszystko, co robimy, za to, że mamy siły do działania. Układ nerwowy odpowiada on m.in. za nasze samopoczucie. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu może zależeć od naszego zdrowia psychicznego i odwrotnie. Przede wszystkim powinniśmy unikać stresów. Z pewnością pomaga w tym racjonalne myślenie, najważniejsze jest pozytywne nastawienie, damy radę. Należy w każdej sytuacji zachować spokój. Pomaga w tym regularna medytacja oraz różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne. Oczywiście nie możemy zapomnieć o prawidłowej diecie. Powinna być ona zróżnicowana. Jest kilka produktów, które powinny być nieodłącznym elementem codziennej diety, m.in. są to wszystkie produkty, które zawierają sporą ilość witamin z gr. B. W tym wypadku wskazane jest pieczywo pełnoziarniste, makarony razowe, otręby, żółte sery, produkty mleczne. Ważne są także warzywa strączkowe. Poza tym nie zapominajmy o rybach, które zawierają sporo kwasu omega-3. Szczególnie ryby morskie tj.: makrela, śledzie, sardynki, łosoś, tuńczyk są bogate w ten zbawienny dla układu nerwowego kwas. Warto wprowadzić do diety także kapustę, brokuły, soczewicę, melony, morele, pomarańcze, sałatę, kiełki soi, banany oraz pestki z dyni. Są one bogate w magnez oraz cynk. Pamiętajmy, żeby nie przeciążać naszego organizmu. Często czujemy się wyczerpani, a przecież musimy mieć siłę, by wspierać się nie tylko w trakcie ciąży, ale również, gdy dziecko już się urodzi. Należy pamiętać o przerwach. Odpoczynek jest sprzymierzeńcem układu nerwowego. Nie zapominajmy również o odpowiedniej ilości snu. Zadbajmy o prawidłową higienę snu, ok. 8 godzin.
I ważne: Przestańmy wreszcie żyć w ciągłym pośpiechu i notorycznym stresie, zacznijmy sami nadawać sens naszemu życiu, bo mamy je tylko jedno! Rozejrzyjmy się dookoła i poświęćmy więcej czasu bliskim, wyjdźmy na spacer, do kina czy teatru. Zastanówmy się nad własnymi marzeniami i celami, nie sugerujmy się innymi. Dostrzegajmy piękno. Nie dajmy się podporządkować panującym stereotypom, że dzięki zarobionym pieniądzom będziemy szczęśliwsi, mając na wyciągnięcie ręki wszystkie dobra materialne. Pieniądze szczęścia nie dają, lecz w jakimś tylko stopniu ułatwiają nam życie. Najważniejsze w życiu jest miłość, rodzina, DZIECI, przyjaciele, spełnienia samego siebie, a szczęściem są te małe i większe przyjemności przeżywane z najbliższymi. Żyjmy chwilą, bądźmy królami własnego losu i częściej kierujmy się sercem, a doznamy szczęścia. A temu wszystkiemu niech towarzyszy optymizm, pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości. To właśnie szczęście w nas samych, odpoczynek i relaks są najlepszymi sprzymierzeńcami.
Mężczyźni nie zawsze rozumieją potrzeby kobiet, nie akceptują. Wydaje mi się, że oni jakoś inaczej to postrzegają czas oczekiwania na potomka, inaczej sobie z tym radzą. Dziecko nie zabija w nich mężczyzny na rzecz taty, z mamami niestety często tak jest - staję się matką, nie jestem już kobietą.. Dlatego niezmiernie ważne jest, by zachować zdrowy rozsądek, dzielić się obowiązkami - zarówno domowymi, jak i tymi, dotyczącymi wychowywania i opieki nad dziećmi. Każdy powinien zachować swoje pasje, mieć dla siebie czas, maleńki, własny świat. Powinien tez mieć czas i miejsce dla partnera. Należy tak wszystko podzielić i zorganizować, by obok tego najważniejszego - dziecka - nie pominąć drugiej połówki i siebie samego. Myślę, że to może być szczególnie trudne dla par, które długo się o dziecko starały, które musiały o nie walczyć i teraz dbają aż zanadto.. Ale dzięki miłości i odrobinie dobrej woli z każdej ze stron - da się zbudować zdrowe relacje i szczęśliwą, wspierającą się Rodzinę.
Pozdrawiam
Iza

45117 izka3 Kobieta, 29 lat, Krotoszyn
vaapku

vaapku

To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. Dlaczego? Bo uważam, że jeśli para się kocha, a dziecko jest chciane i wyczekiwane, to w ogóle nie ma mowy o jakimś szczególnym wspieraniu się, bo przecież oboje dbają o siebie nawzajem tak czy siak. Kochającym się osobom takie rzeczy przychodzą naturalnie, bez zastanawiania się "jak by tu jej/jemu poprawić humor". Poza tym każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania, więc nie ma jednej właściwej recepty na wspieranie się w czasie ciąży. Jeden mężczyzna będzie potrzebował, aby go upewniać w tym, że będzie wspaniałym ojcem, inny będzie potrzebował częstej rozmowy, a jeszcze inny podejdzie do tego z większym dystansem. Podobnie kobiety - niektóre potrzebują w okresie ciąży większej czułości, spełniania zachcianek o różnych porach dnia i nocy i trzymania za rękę, gdy przyjdą mdłości, innym trzeba będzie zapewnić poczucie bezpieczeństwa, a będą i takie, dla których ważne będzie też to, by ich ukochany wciąż widział w nich atrakcyjną kobietę, a nie tylko żonę z coraz to większym brzuchem. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, związki są różne, różne będą też wyzwania, z jakim przyjdzie zmierzyć się parom w trakcie ciąży, więc i sposoby wzajemnego wspierania się są różne.

45125 vaapku Kobieta, 39 lat, Rzeszów
Edith333

Edith333

Kobieta w czasie ciąży przede wszystkim może starać się ograniczyć swoje humorki do minimum, aby jej partner nie zwariował w ciągu tych kilku miesięcy.
Poza tym powinna go doceniać i wspierać go w tym również dla niego ciężkim okresie, kiedy to głównie on pracuje i w dużej mierze na nim spoczywa zadbanie o domowy budżet.
Kobieta w czasie ciąży, kiedy to ma sporo wolnego czasu może czekać na swojego ukochanego z ciepłym, domowym obiadkiem (zwłaszcza kiedy prawie nigdy nie gotuje i zawsze należało to do jego obowiązków – tak, wiem, zła kobieta ze mnie). :D
Mężczyzna zaś może czasem przymknąć oko na jej humory i iść wyładować się w siłowni (zwłaszcza, że to dla niego żadna nowość).
Może także przygotować swojej kobiecie gorącą kąpiel przy świecach, by ją trochę odprężyć. Posprzątać - by nie miała o co robić awantur. Wyręczyć ją w zakupach i codziennych obowiązkach oraz poprawić, to co dotychczas było do poprawienia.
Może zapewniać jej rozrywki, aby jakoś przetrwała ten dość ciężki (zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wagę) okres: kino, spacer, teatr, restauracja, krótki wypad za miasto.
Partner może również rozmawiać z dzidziusiem przez brzuszek i prosić je, aby nie kopało mamusi. Może brzuszkiem zajmować się także poprzez masaże, dotyk, nawiązanie relacji ze swoim potomkiem – co mamusie z pewnością rozczuli i będzie go kochała jeszcze mocniej.
Wspólnie mogą kupować ciuszki i inne rzeczy dla maluszka, a także uczestniczyć w zajęciach dla młodych rodziców.
On może urządzić w ramach niespodzianki dziecięcy pokój, a ona z racji zamiłowania do literatury czytać poradniki dla przyszłych rodziców i uczyć go opieki nad ich wspólną pociechą.
Mogą robić mnóstwo rzeczy, najważniejsze jednak aby kochali siebie i ich dzieciątko, a wtedy wspieranie w trakcie ciąży może okazać się niepotrzebne, bo będzie to dla nich obojga cudowny, niezapomniany okres. :)

Opracowane wspólnie z moim narzeczonym. Przynajmniej teraz mam na piśmie do czego się zobowiązuje w przyszłości. :)

45129 edith333 Kobieta, 26 lat, Poznań