Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Pomocne literki"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ważne jest żeby już na początku nauki czytania traktować to jako zabawę. Wtedy dziecko chętniej będzie chciało uczestniczyć w nauce czytania. Najpierw najlepiej rozpocząć naukę od czytania we dwoje. Czytamy razem z dzieckiem. Czytać należy powoli, ale tak aby nie dzielić wyrazów. Można trochę przeciągać, tak jakby się śpiewało. W miarę uzyskania wprawy głos dorosłego będzie stopniowo ulegał zanikowi, a śpiewne rozciąganie będzie ulegało skróceniu.Warto przede wszystkim zwracać uwagę na właściwą wymowę dziecka.

Do nauki czytania zachęcą dziecka różne zabawy np:
- tworzenie rymów: ogórki-wiórki, podłoga-stonoga, kotek-płotek, bardzo przyjemna zabawa i przy okazji pobudza do myślenia szukając rymu do zadanego wyrazu,
- liczenie sylab w słowach, na początku zaczynamy od krótkich wyrazów np: ta-ta(●●) , później stopniowo zwiększamy trudność i szukamy dłuższych słów np: en-cy-klo-pe-dia (● ● ● ● ●) – należy rysować tyle kropek, ile jest sylab,
- kolejna zabawa to tworzenie wyrazów zawierających głosek na początku wyrazu, w środku i na końcu wyrazu np: "a"rbuz, k"a"tar, pian"a", itp.
- bawienie się w analogiczny sposób sylabami np: "ta" - tata, łopata, armata, tamburyno, tama, kareta itp.
- zabawa w położenie głoski w wyrazie, np. jaki dźwięk słyszymy po, a jaki przed litrą "o" w wyrazie lokomotywa,
- tworzenie nowych wyrazów poprzez dodanie głoski lub sylaby np.: ma: ma-ma, ma-gia, ma-rmur, ma-zak; ka: ka-seta, ka-liber, ka-czka itp.
- zabawa w „łańcuch wyrazów” – podajemy dziecku wyraz, z którego ono zaznacza jaka jest ostatnia litera i szuka słowa na tę literę np: traktor - rumak - komin - noc - cukierek
- wyszukiwanie poznanych już liter w czasopismach i gazetach.
Takie zabawy sprawią, że nauka czytania na pewno będzie zabawą i dziecko chętnie będzie chciało w tej zabawie-nauce uczestniczyć :)

Odnośnik do komentarza

Nauka czytania dla dzieci jest bardzo trudna i wymaga wiele pracy i przyłożenia się dziecka. Warto umilić dziecku ten czas i ubarwić, aby miało dużo chęci do nauki :)

Nie ma bardziej sprawdzonego i skuteczniejszego sposobu na szybką i owocną naukę, niż codzienne czytanie książeczek, książeczek, które zaciekawią dziecko i są dostosowane do wieku. Czytając dziecku twórz radosny nastrój, zmieniaj intonację głosu, uśmiechaj się, pokazuj treść na przykładach.

Gdy będziecie na wycieczce, na spacerze pokazuj dziecku różne rzeczy, zwierzęta, cuda natury.. zaproponuj dziecku aby opowiedziało co widziało, co mu się podobało najbardziej, co zapamiętało.. Oglądając z dzieckiem książki zachęcaj, aby dziecko opowiadało o tym, co widzi na ilustracji.

Pamiętajmy także o chwaleniu i nagradzaniu dziecka. Dla maluchów bardzo ważne jest uznanie rodziców.. to, ze mama i tata cieszą się z tego, ze się czegoś nauczyło.. bijcie mu brawo...

Wybierajcie takie książki, które dziecko lubi i z chęcią ogląda.Pozwól dziecku wybierać książeczki, chodź z nim do księgarni.

Wśród wielu codziennych czynności i atrakcji wygospodarujcie chwilę na czytanie. To nie musi być dużo czasu. Liczy się jakość, a nie ilość. Cieszcie się nauką wspólnie:)

Odnośnik do komentarza

Brama do literek oraz czytania stoi przed synkiem otworem. Przyjaźń z książką towarzyszy malcowi już od czasów prenatalnych, gdyż to moją najwierniejszą przyjaciółką stała się właśnie dobra książka zarówno czytywana na tarasie jak i na Patologii Ciąży.
Ksawery obecnie ma niemal pięć lat i powiem szczerze bardzo zainteresował się poznawaniem literek jak i możnością czytania. Coraz częściej podczas wieczornego czytania pyta mnie: Co to za literka?
Na naukę czytania najlepsza jest książka, kolorowa i z dużymi literami. Ona właśnie zaprasza Ksawusia do zaczytania i przenosimy się wspólnie w Zaczarowany Świat Literek.
Polecić mogę z pewnością SMACZNY ELEMENTARZ CECYLKI KNEDELEK czy SŁOWNIK ORTOGRAFICZNY CECYLKI KNEDELEK . To ciekawa szata graficzna z dużą dozą humoru oraz z walorami edukacyjnymi potwierdzającymi tezę iż nauce może towarzyszyć zabawa i dobry humor.
Kolejną propozycją to seria malutkich książeczek TO JA CI POCZYTAM MAMO. To proste i krótkie zdania (duże czarne litery na białym tle) odzwierciedlające sytuacje umieszczoną na stronie.
Jeśli chodzi o dokładne poznawanie literek to polecić mogą nasze tegoroczne odkrycie czyli MAM OKO NA LITERY. Każda strona tej fantastycznej książeczki to kolejna litera alfabetu i możność odkrycia na ilustracji przedmiotu, osoby czy miejsca dokładnie na tą właśnie literę. Uwagą! Można się bawić również w języku angielskim.
To właśnie nasi przyjaciele podczas pierwszej edukacji i radosnej wędrówce po Zaczarowanym Świecie Literek.
Polecamy ich Waszej uwadze...

Odnośnik do komentarza

Bardzo Wam dziękujemy za udział w konkursie. Padło wiele ciekawych i inspirujących odpowiedzi, z których jury wybrało pięć, które nagrodzimy, mianowicie zwycięzcami konkursu zostają:

Karolinask
tua79
ewelka21
anusia.anusia
kasiunia881

Serdecznie gratulujemy!

Prosimy o przysyłanie danych do wysyłki nagrody na maila: konkursy@parenting.pl. W temacie wiadomości należy wpisać swój nick z forum oraz nazwę konkursu.

Czekamy 14 dni na Wasze adresy!

Zapraszamy też do konkursu na naszym Facebooku "Tuzin zajęcy na 12 miesięcy".

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...