Skocz do zawartości
Forum

Konkurs „Strasznie trudne wierszyki"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Synek jeszcze niedawno miał sporo słówek których nie umiał wymówic ale na szczęście my go zazwyczaj rozumieliśmy;) Niektóre słówka nadal stanowią problem ale jest to całkiem zabawne:D Oto co nieco z naszego "słownika" :

ciepuk - keczup
hosa - osa
gdzie - Zuzia(starsza siostra;)
chichoł - chomik
zezyc - księżyc
dówka - lodówka
pa babaz - plac zabaw
lapot - laptop

Jeśli chodzi o radzenie sobie z wypowiadaniem trudnych słów to Nikodem może liczyc na swoją siostrę, która uczy go wymowy sylabizując mu wszystko;)

http://s1.suwaczek.com/200608194865.png
http://s2.suwaczek.com/200905114562.png

Odnośnik do komentarza

Polszczyzna u mojego prawie dwulatka wygląda tak:
babcia-babooo
dziadzio-dziadzi
traktorek-pach pach
kura-tju tju
kiedy woła siku lub kopke-pfu
keczup-pa
Sylwek-Śiiiii
Oliwier(brat)-Oooo
kotek-cii cii
piesek-cham cham
krówka-muuuu
drzwi-dźwi
trzy-ćśi
tu-tju
ciekawski dżordż-dźio
spać-Aaa

Natomiast u starszego synka wyglądało to tak:
długopis-długośip
truskawki-ćućaci
keczup-kepuć
euro-erło
osty-ocety
na wszelki wypadek-na wszelki przypadek

Odnośnik do komentarza

Mój trzylatek mówi dość ładnie (pomijając normalną jeszcze w tym wieku zamianę R na J, a także sporadycznie zamianę L na J), ale na przestrzeni ostatnich 2 lat kiedy uczył się mówić mieliśmy takie "kwiatki":

gaga - żyrafa
bija - zimno
dzija - duży
fu fu - wąchać, nos
babaj - banan
bieba - biedronka
kukafka - truskawka

Ostatnio przekręca na przykład takie słówka:

keńdosiup - kręgosłup
hitototam - hipopotam
mafefka - marchewka

Synek sprytny jest bardzo, kiedyś jak nie był w stanie się dobrze wysłowić po prostu pokazywał do skutku, aż ktoś zrozumiał o co mu chodzi ;-) Teraz jeśli ktoś go nie rozumie to nauczyłam go tłumaczyć o co chodzi, opisywać, wyjaśniać. Jak ktoś nie rozumie co oznacza "mafefka" to wyjaśnia, że takie małe, pomarańczowe, długie do jedzenia na obiad ;-) Ma bogate słownictwo, mówię do niego od urodzenia (i jeszcze wcześniej), objaśniam świat, opisuję używając najróżniejszych słów i wyrażeń, dzięki temu Syn już teraz potrafi opisać każdy przedmiot, wyjaśnić każde znane pojęcie, za pomocą opisu tego przedmiotu/pojęcia.

Odnośnik do komentarza

Mój synek bardzo wcześnie zaczął przygodę z mówieniem. W wieku czterech lat poprawnie wymawiał sz, cz, rz a nawet r. Wyrazy które przekręcała, a które utkwiły mi najbardziej w pamięci to:
dwie - die
Kleopatra - Elokapla
kołowrotek - kowrotek
jeleń - lejeń
policja - plicja
karetka - kretka
Hania - ania

W jaki sposób radził sobie z trudnymi słówkami?
Bardzo staraliśmy się pomagać synkowi w nauce trudnych wyrazów. Okazało się jednak, że najlepszym nauczycielem była jego siostra. Duma nie pozwalała młodemu być gorszym od siostry. Dobra motywacja to podstawa sukcesu. W tym przypadku zadziałało natychmiast.

Odnośnik do komentarza

STRASZNIE TRUDNE SŁÓWKA:read:

Czyli Mały Słowniczek Polsko - Ksawusiowy :read:

Autobus – BUS BUS

Chleb – BUŁA
Czapka – ŁOŁA
Czytać – CITA

Fifi( imię psa kuzynki) - SISI

Garaż – GAŁGAN
Głowa – ŁOŁA
Góra – GÓŁA

Jabłko – JA
Jajko – JAJA
Jeść – MNIAM

Kosiarka – KA
Kotek – CICIA
Ksawery – CIACIO
Kurka – KOKO
Kwiatek – FIATEK

Lalka – LALA

Mandarynki – MAMA
Misio – NINIO

Nie ma – MA MA

Ogonek - GUGA
Ogórek – GOGÓREK

Piaskownica – BABY
Pies – ŁOW ŁOW
Piłka – BAM BAM
Pić – CICIA

Smoczek – CIU CIU
Spać – AM

Tam – KAM
Traktor – KÓŁKA
Truskawka (imie naszego psa) – KAKA ( słowo przejęte przez domowników)

Odnośnik do komentarza

Mój synek bardzo szybko rozpoczął mówić. W wieku 1,5 roczku mówił z prędkościa światła , i nie pozwala nikomu dość do słowa. Niestety mamy jeden duży problem , gdyż nie wymawia spółgłoski k , we wszystkich wyrazach zastepuje literke K literką T. Niedawno wrócił ze żłobka i pouczał swoją kuzynkę:
- Jula tupte nie robi się do majtów tylto do nocnita albo do tibelta. Małe dzieci robią do majtów i pampersa. U nas w żłoptu Ania jest mała i nosi pampersa. A ja dzisiaj piłem soczet i dużo sitałem. Mamo mamo poczytaj mi bajeczte, a potem włącz Tubusia Puchata.-
-Najwiekszą pasja mojego synka są zwierzątka , Kotki ( totki), Psy ( Piesy ) ale najwiekszym zainteresowaniem cieszą sie Kury ( tury) , które robią toto. toto. Nowy hymn Euro 2012 w jego wykonaniu brzmi "Toto Toto Euro spoto "i jest to jego ulubiona piosenka. Mój mąż postanowił ,żę pomożemy mu w nauce wymowy literki K, a jednocześnie spełni marzenie synków o posiadaniu własnego zwierzątka , przed kilkoma dniami zakupił 3 kurki. Mieszkają sobie u nas w komórce na ogrodzie , wyglądaja na przeszczęśliwe , ale radość moich dzieci , jest nie do opisania . Jakbym im pozwoliła to najchętniej spałyby z tymi kurkami w komórce. Najlepsze jednak jest to ,że Maksymilian poraz pierwszy wczoraj wypowiedział koko. Pomysł z trzymaniem kurek w mieście na początku uznałam za obłędny , ale teraz gdy widzę radość moich dzieci i to ,ze syn naprawde zaczyna wymawiać literke K jestem zachwycona. A na dodatek nasze nowe lokatorki zaczynaja nam znosić ekologiczne jajeczka.:-):8_5_13:

Odnośnik do komentarza

Córka późno zaczęła mówić z powodu niedosłuchu ale jak już zaczęła ...
to i z wyrazami było inaczej niż u innych dzieci :)
Dla przykładu pierwsze słowo to bańki które wypowiedziała nienagannie.
Natomiast problemy ma z:
tata - mówi papa
jeszcze - mówi jesce
kółeczko - mówi kółecko
a jak sobie najczęściej z tym radzi? Rękami i mimiką :) Tak zgrabnie potrafi operować rączkami że od razu wiadomo o co jej chodzi :) Co nie znaczy że nie ćwiczymy poprawnej wymowy :)

Weronika Jakub i Ania moje słoneczka!

Odnośnik do komentarza

Moja córunia gada juz wszystko od dawna, ale w wieku 1,5 roku zaczęła od swojego języka chinskiego:

pielucha - pankonka
piłka - pankanka
śliniak - sankonka
choinka - ankonka
mandarynka - mankanka

ubaw mielismy po pachy i teraz jak jej mowimy ze ma powiedzieć ankonka to z wyrzutem patrzy i głośno mówi CHOINKA :hahaha:

http://www.bejbej.nazwa.pl/zasuwaczki/27753.png

http://s2.pierwszezabki.pl/025/0254919b0.png?7891

Odnośnik do komentarza

Mój synuś ma problem ze wszystkimi wyrazami zawierającymi literę R i dwuznak SZ. Tradycyjnie wypowiada: lyba, lowel, satnia, syska itd. Nawet swoje imię wypowiada Symon. Naszym sposobem na trudne wyrazy są "szumne", "syczące" i "trajkoczące" głosy. Naśladujemy wszystko co się da byleby było związane z S,R i SZ. Powtarzamy też sylaby np. sza, sza, sza, sza, szu, szu, szu itd. Fajnym odkryciem przeze mnie było kupno loteryjek obrazkowych z firmy ALEKSANDER. Bardzo polecam te gry logopedyczne. Dziecko dla rywalizacji w grze, żeby wygrać, zrobi wiele, więc początkowo wypowiedziane: pącek, capka, gruska, spulka - szybko zamieniają się w trakcie gry w powoli, sumiennie wypowiedziany prawidłowo wyraz. Synuś często ma więcej szczęścia i potrafi szybciej dobrać wyrazy do swojej tablicy i ograć mamusię, mimo jej nienagannej dykcji ;-)

http://www.suwaczek.pl/cache/03aa770dde.png

Odnośnik do komentarza

Moja córeczka coraz to lepsze słowa wypowiada i często wsłuchuje się w rozmowę i wychwytuje wyrazy, które próbuje powtórzyć mamy czasem ubaw po pachy

rozjazda - rozgwiazda
blebla- zebra
juchaj - dmuchaj
CIPETA - PRZYCZEPA
kepuc-keczup
tasiam- kocham
jampa jeci- lampa świeci
ciciwnica - piaskownica
fuchy - muchy
yba pi -śpiąca rybka MINI MINI
je mnie - weź mnie
duda - woda

:mala_lalka:
Klaudusia jest bardzo wytrwała za wszelka cenę chce wypowiedzieć dane słowo poprawnie więc biedactwo ,,łamie,, sobie język ;) , ale się nie zraża a przy tym śmiechu jest co nie miara.

http://dzidziusiowo.pl/zabki/img5-100_qertyioasdfhf_1_Klaudia_+ma+12+z%B1bk%F3w.jpg

http://dzidziusiowo.pl/php/img2-18082011030_1348645257_Klaudia_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Gość Szani84

mój synek np zamiast:
gołąb mówił gąboł...
kałuża to mówił kaziuła
a herbatka to była hujbatka :P
a na centymetr mówił miezialka
kukurydza to była kim kim
fasola czerwona- kim kam
natomiast kot to była tika
temperowka- pentelówka
wulkan to bulkan
żabki do prania to ocinaczki
szybowiec to startowiec
mokra plama to była mokrość
a wysokość to była górość
szlabany to był hlabany

Odnośnik do komentarza

Karol (20 m-cy) dopiero się uczy mówić i ciężko to idzie, zna raptem kilka prostych zwrotów :) ale kilka dni temu wykąpałam oboje dzieci, ubrałam, Marlenka (4 latka) o wszystko się upomina to i mleko na noc dostała a Karola włożyłam do łóżeczka i zapomniałam mu dać butlę (wybaczcie, jestem teraz straaasznie senna) . Siedzi obrażony w łóżeczku i ani się nie odezwie tylko mnie obserwuje.Myślę oho coś nie tak i pytam się - Karolku czemu nie śpisz, co się dzieje? a on z wielką urazą mówi: "mama! MELKO!!!" oniemiałam moje dziecko potrafi mówić :) i czym prędzej poszłam zrobić MELKO :D
Oprócz tego na wszystkich ludzi rodzaju żeńskiego a których imion nie zna woła BABKO! a na ludzi rodzaju męskiego - BABKU! Co nieustannie denerwowało 10 -letniego "miastowego" kuzyna Karola, który ma na imię Jakub.Chłopak to kilku BABKU! nie wytrzymał i pyta się mnie czemu Karol tak do niego mówi, a ja mu tłumaczę, że mały nie zna jeszcze jego imienia i dlatego tak mówi ale jak go nauczy to już mu tak mówił nie będzie.Kuba zadowolony powtarza małemu kilka razy Kuba, Kuba, Kuba - Karol no powiedz KUBA! a Karol po którymś razie woła KUPA!!! Chyba nie muszę mówić że Kuba wolał jednak poprzednią wersję nawoływania :D

Odnośnik do komentarza

Jutro ostatni dzień konkursu "Strasznie trudne wierszyki".

Nawet nie przypuszczaliśmy, że Wasze Pociechy są aż TAK zaradne i pomysłowe:) Najprawdopodobniej "Strasznie trudne wierszyki" nie będą dla nich wcale strasznie trudne do wymówienia. Jesteśmy zachwyceni Waszymi postami i czekamy na kolejne!

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek.

Z pozdrowieniami
Redakcja

Odnośnik do komentarza

Pinka - dziewczynka
Lełoś - Leoś
Kuja- kura
Papes - pampers
Picja -policja
Soczec -soczek
Sażak -strażak
Panty- do tej pory nie wiem co to znaczy !
Jak sobie z tym radzi ? Po prostu mówimy poprawnie a synek w końcu kiedyś powie dobrze
Od samego początku do synka mówimy "normalnie" tzn nie zdrabniamy słów ,dużo do niego mówimy powoli i wyrażnie i czytamy książki i myślę że jak na niecałe 2 latka ma duży zasób słów A tu tylko przykłady trudnych dla niego słów ...

http://www.suwaczki.com/tickers/km5sdf9hqymi36e7.png
http://www.suwaczki.com/tickers/82do3e5ekt2ocja7.png

Odnośnik do komentarza

Dodam do mojego postu jeszcze to, że układam mojemu synkowi wierszyki na ćwiczenie wyrazów z którymi ma kłopoty, czyli takimi zawierającymi literki: Ż, R, SZ. Uwielbia takie ćwiczenia, śmiechu jest przy tym niemało. Nie wspomniałam jeszcze, że Szymon ma 6 lat, rocznikowo 7. Aby dziecko lepiej radziło sobie z tymi trudnymi dla niego wyrazami powtarzamy je najpierw w wolnym tempie sylabizując, a potem coraz szybciej. Oczywiście pierwsza wersja zawsze wygląda tak, że każdą literę R zamienia na L, każdą Ż na Z, a SZ na S. Oto przykład mojej twórczości, pobawcie się i Wy. Polecam.

Piszczy myszka, spać nie daje,
Myszka psoci i figluje.
Proszę myszko pora spać,
Serek mogę tobie dać.
Śpij cię proszę, nie szum już,
Słyszeć ciszę chcę tuż, tuż.
Myszka tuli się w poduszkę,
Piszczy cicho mi do uszka.
Zasypiają myszki dwie.
Śni to mi się? Któż to wie?

http://www.suwaczek.pl/cache/03aa770dde.png

Odnośnik do komentarza

Róża jest na etapie : Nowe słowa - nowe zdania :)

Ostatnio do mnie mowi :
Mamo huc tu - co za 2 dni sie przekształciło w mamo chodz tu ::):
choc przez dwa dni - nie wiedziałam o co chodzi ::):

Mówie do Róży dziś powiedz: Bez - mowi bess, a na Bzy - bssyy

Najbardziej rozbrajające zdanie: Maja ce do mamy, Joja i tata
" pszczolka Maja szuka mamy, brata i tate "

Mamo, hopa Jojo - mamo chce do łóżeczka od Juniora
Mamo, nie ce hopa Jojo - nie chce juz być w łóżeczku u Juniora ::):

te - oznacza piłke i pomimo ze powtarzamy piłka Róża krzyczy Te Te
sece - serce
Jojo - oznacza wszystkie pojazdy z kogutem, jej brata, dziadka no i wujek.
Pipi - ptak
Koko - Koń i kura
Jaś/Joś-Łoś
Hisi hisi - wspólne słowo Juniora i Róży oznacza huśtać się na huśtawce ::):

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...