Kącik dla mam

Praca w ciąży

~Zosia123

~Zosia123

Cześć kochane,
Piszę do Was, bo zapewne macie dużo większą wiedzę w tym temacie niż ja. Jestem w 7tc. Czuję się nienajlepiej jak to często bywa na początku ciąży.
Pracuję jako fotograf w dziale marketingu. Uwielbiam swoją pracę jednak wiąże się ona z częstymi wyjazdami służbowymi i pracą po kilkanaście godzin w terenie. Byłam u ginekologa ostatnio i powiedziała mi, że od razu dałaby mi l4. Nie wzięłam go jednak z paru przyczyn.
Głównie dlatego, że nie minął jeszcze 3 miesiąc ciąży i mam opory, żeby powiedzieć o swoim stanie pracodawcy. Dodatkowo umowa kończy mi się w maju (w firmie pracuję już od kilku lat).
Jak to jest z tym okresem chronionym w ciąży i co robić, gdy umowa kończy mi się w trakcie ciąży ? Wiem, że musi zostać przedłużona do dnia porodu, ale czy jesli pracodawca nie zechce przedłużyć mi umowy po porodzie to nie przysługuje mi macierzyński ?
Z góry dziękuję za Wasze opinie :)

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dziubala

Dziubala

Jeśli pracujesz u obecnego pracodawcy od kilku lat na umowie o pracę, to nie musisz czekać do końca 3 mc, by mu powiedzieć o ciąży. Nie może cię zwolnić.
Umowa kończy ci się w maju i gdyby zdarzyło się, że szef nie przedłuży ci umowy, to i tak z mocy prawa musi to zrobić przynajmniej do dnia porodu. Gdy urodzisz dziecko nie będziesz już pracownikiem, ale dostaniesz macierzyński, który będzie wypłacał ci ZUS.
Spokojnej ciąży!

--

2005 :), 2007 :), 2014 :)

39 dziubala Kobieta, 107 lat, Kraków