Kącik dla mam

Jakie terapie dla dziecka z autyzmem?

marietta80

marietta80

Czy są tu mamy dzieci z autyzmem? Jakie terapie stosujecie u swoich dzieci? Gdzie chodzicie? Wiem, że każde dziecko jest inne, ale co przynosi u Was efekty, a co zupełnie nie? Jestem ciekawa Waszych doświadczeń.

27985 marietta80 Kobieta, 39 lat, Warszawa

Odpowiedzi znajdują się poniżej

psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

W pracy z dzieckiem autystycznym przede wszystkim poleca się metody behawioralne (np. SAZ - stosowana analiza zachowania), oparte na klarownym systemie nagród i kar. Ponadto wyróżnia się różne metody, w zależności od potrzeb dziecka - trening umiejętności komunikacyjnych i społeczno-emocjonalnych, terapia integracji sensorycznej, TEACCH, ruch rozwijający Weroniki Sherborne itd. Więcej na ten temat pod linkiem: Rehabilitacja dzieci z autyzmem oraz na stronie Fundacji Synapsis. Pozdrawiam!

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 33 lata, Lublin
kaśkaa

kaśkaa

Metody behawioralne są bardzo polecane. Reszta to wszystko zależy od dziecka. Nie ma uniwersalnej metody, uniwersalnej terapii - tak się nie da ;) Zależy jak dziecko funkcjonuje, co u niego najbardziej leży itd.
Z kolei u nas sprawę rozwiązało pójście syna do przedszkola terapeutycznego. Tam ma dużo zajęć, terapię, opiekę fachowców, a do tego kontakt z dziećmi. I widzę, że to wszystko razem wzięte do kupy najbardziej ruszyło go do przodu. A wcześniej jeździliśmy po różnych terapiach, zajęciach - trochę się tak miotaliśmy. A efekty były bardzo marne, więc coś nie grało, coś nie działało.

43998 kaskaa Kobieta, 36 lat, Warszawa
marietta80

marietta80

A gdzie chodzicie do przedszkola? Ja się właśnie zastanawiam czy terapeutyczne czy może jednak integracja.

27985 marietta80 Kobieta, 39 lat, Warszawa
MarysiaKalafior

MarysiaKalafior

Moja znajoma ma autystyczną córeczkę, zapisała ją na TUS na Białobrzeskiej w Psychomedic. Podobno super efekty! Dodatkowo w przedszkolu ma integrację sensoryczną i naprawdę gołym okiem widać, że lepiej funkcjonuje. Największym sukcesem dla rodziców jest to, że potrafi zaakceptować zasady, które ustalą inne dzieci w zabawie grupowej :)

58106 marysiakalafior Kobieta, 29 lat, Pruszków
~mamciaratta

~mamciaratta

Witam,moje dziecko ma autyzm i wzmożone napięcie mięśniowe. Chodzimy na wiele terapii, zajęć, jednak cały czas zastanawiam się nad rehabilitacją. Co o tym sądzicie? Póki co raz w tygodniu, później ilość spotkań chciałabym zwiększyć. Koleżanka podesłała mi tych specjalistów http://rehab-gdansk.pl/ Proszę o Wasze opinie.

nikolina55

nikolina55

Na pewno chodzi tu o pracę z emocjami tego dziecka, a co za tym idzie o terapię behawioralną.

53312 nikolina55 Kobieta, 24 lata, Radom
~kaja4587

~kaja4587

W poradni www.agathum.pl zdiagnozowano naszego Adasia i polecono dogoterapię. Dzięki dogoterapii nasz synek nabrał pewności siebie i zbudował poczucie własnej wartości. W znacznym stopniu rozwinął myślenie przyczynowo-skutkowe.