Skocz do zawartości
Forum

W oczekiwaniu...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jestem mamą 21miesięcznego chłopca z opóżnieniem psychoruchowym i psychomotorycznym.W poszukiwaniu przyczyny zlecono synowi w 12 miesiącu jego zycia badanie w kierunku cmv.igg 40.00aU/ml igm 0.12 -czyli cytomegalia przebyta.W 32 tyg nastąpiło zachamowanie wzrostu plodu.W efekcie ur.w 41 tyg z masą 2860.bez oznak cmv.Wnioskując po teraźniejszych objawach można twierdzić że przeszedł cmv w łonie matki.CZy jest lub jakie powinnam porobić badania by przyblizyć się do zakładanej teorii? Ja sama nie miałam badań w kierunku cmv.Dziękuje.

Odnośnik do komentarza

W literaturze znalazłam informację że PCR ( wykrywanie DNA wirusa metodą PCR) jest przydatne w różnicowaniu i diagnozowaniu pierwotnego zakażenia płodu i dziecka od zakażenia okołoporodowego tylko w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Po ok. 2-4 tygodniach nie ma możliwości odróżnić czy zakażenie było pierwotne czy doszło do niego w okresie porodu. A rozpoznanie zakażenia wrodzonego opiera się na objawach klinicznych.
To badanie warto jest zrobić, bo PCR pozwoli na ilościową ocenę wirusa co może w konsekwencji dać obraz zmian i prognozować następstwa choroby.
Szkoda, ze nie wszyscy ginekolodzy zalecają badanie poziomu przeciwciał IgM i IgG na cytomegalię. Choroba jest dość pospolita, łatwo się nią zarazić a konsekwencje pierwotnego zakażenia mogą być dość duże.

Odnośnik do komentarza

To by było zbyt proste wiedzieć co było przyczyną już po jednym dość prostym badaniu. Trudno też powiedzieć dlaczego lekarze unikają tematu cmv. Teraz to trzeba się skupić na leczeniu i ewentualnym zapobieganiu powikłaniom i późnym objawom czy skutkom. Madziu, trzymam kciuki aby tych zmian było jak najmniej i dla Twojego dziecka nie były zbyt obciążające.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...