Interpretacja badań diagnostycznych

Toksoplazmoza - ogromna prośba o interpretajcę wyników

~Beata81

~Beata81

Witam serdecznie,
dziś odebrałam wyniki toxo (9 tydz. ciąży)
Igg 0,13 (nieobecne)
Igm 1,6 (nieobecne < 0,6; wątpliwe od 0,6 do 1; obecne > 1)

Bardzo się martwię. W opinii emerytowanego lekarza nie ma czym się martwić ,ale jakos mnie to nie przekonuje. Dodam, ze od kilkunastu lat mam kota, owoce i warzywa myję, sporadycznie zdarzało mi się zjeść dania z mięsem ,które być może nie było w 100% dogotwane.

Bardzo proszę o odpowiedz czy sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla dziecka i co dalej robic. Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Jeśli poziomy obu typów przeciwciał są ujemne to nie jesteś chora. Lekarz ma rację.

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 48 lat, Wrocław
~Beata81

~Beata81

Dziękuję za odpowiedź. Być może nieprecyzyjnie podałam dane - Igg nieobecne, ale Igm obecne, bo wynoszące 1,6 (a od 1 są wg laboratorium obecne).

Zdanie lekarza takie jak podałąm.

Awidności nie mogę chyba zrobić, bo Igg ujemne. I nie wiem co myśleć, bo jakieś dziwne te wyniki? :( Gdyby to był początek infekcji Igm chyba powinno być wyższe, gdyby to była infekcja zaawansowana to Igg powinno być dodatnie. Jeszcze raz proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam, Beata.

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Badanie trzeba powtórzyć za kilka tygodni. taki wynik jak u Ciebie może świadczyć o zakażeniu ( bardzo świeżym), nadkażeniu ( kontakcie z osobą chorą czy z pierwotniakiem), lub o posiadaniu swoistych przeciwciał, mimo, ze nie chorowałaś nigdy. Twój wynik jest nieswoisty (niedokładny, nie wskazuje konkretnie Twojego stanu). Powtórz badania za kilka tygodni i sprawdź czy pojawiają się przeciwciała IgG. Wtedy będzie to oznaczało chorobę. I trzeba będzie działać.

~Beata81

~Beata81

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Jeszcze ostatnie pytanie - czy ten czas oczekiwania na kolejny wynik, nie jest niebezpieczny dla ciąży, jeśli się okaże, że jednak jestem chora? Może lepiej wziąć już antybiotyk? I czy jest możliwe, abym zarażała się od starszego dziecka lub męża, którzy jedzą niemyte owoce (jak tylko nie widzę), a mąż jada dania z użyciem surowego mięsa? Czy jest możliwe zakażenie się od drugiego człowieka?

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

To jest choroba odzwierzęca. Raczej się nie zarazisz od człowieka. Tylko około 15 % płodów zaraża się w tak wczesnym stadium choroby. Poczekaj, to tylko dwa-trzy tygodnie i sprawdź ponownie poziom przeciwciał.

~Agusia1881

~Agusia1881

Proszę o radę Jestem obecnie w 15 tygodniu ciąży. Wyniki na awidność przy dodatnim igg i igm mam wysokie 0,51 tv metoda ELFA. Wyniki były robione w 10 tygodniu ciąży. Czy powinnam brać rovamecynę. Rovamecynę brałam przez 3 tyg. do uzyskania awidności. Czy mam udać się do poradni chorób zakaźnych. Proszę o radę. Nie chcę też brać antybiotyku jak jest nie potrzebny, ale jak jest to muszę iść szybko po następną receptę.

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

O tym czy masz dalej brać antybiotyk powinien zadecydować lekarz. skonsultuj się z ginekologiem i to jego zapytaj czy konieczna jest wizyta u lekarza zakaźnego.

~Beata81

~Beata81

Witam ponownie,
powtórzyłam wyniki na toxo (mój przypadek jest opisany w pierwszym poście tego wątku) i IgG bez zmian (nieobecne jak poprzednio), a IgM spadło i teraz wynosi 1,35 (pierwsze wskazanie 1,6 ; wg norm laboratorium od 1 obecne), czyli rozumiem,ze jest ok i nie ma świeżej infekcji?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Beata

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Dalej trzeba to kontrolować, ale pozytywną wiadomością jest brak IgG (nie ma choroby) i spadek miana IgM.

ewela111

ewela111

Witam już kiedyś pisałam o tym problemie. Mianowicie w grudniu 2014 r IgM wynosi 1,47 COI (rok temu było 2.25), a IgG <0,130 IU/ml (rok temu było podobnie.). Lekarz kazał powtórzyć badanie w innym laboratorium. I tak zarówno IgM i IgG są ujemne ze stycznia 2015r. Laboratorium nie podaje wartości, jedynie zakres:<br /> IgM<0,55 negatywne >0,65 dodatnie
IgG < 4 negatywne >8 dodatnie
Pisze tu jeszcze,że badania wykonano metodą ELFA na aparacie VIDAS. Stąd moje pytanie który wynik jest poprawny.

42302 ewela111 Kobieta, 30 lat, Wólka