Interpretacja badań diagnostycznych

Wyniki zatrucia tlenkiem węgla

zofia2013

zofia2013

dzień dobry
mam 1,5 roczne dziecko i jestem w 20 tyg ciąży
miałam w domu taką akcję, że zaczęło nam się dymić z pieca, i jakoś przez wentylację dym wszedł do domu, Najpierw był w łazience więc zamknęłąm łązienkę, w pokoju otworzyłam okno i byłam tam z dzieckiem, a piwnica sie wietrzyła jednak to nie pomogło bo zaczęłąm ten dym widzieć w mieszkaniu więc zamknęłam się w pokoju gdzie dymu nie było ubrałam siebie i dziecko i otworzyłam okno na ościerz, mąż nad piecem w tym czasie próbowałam zapanować
dziecko zasneło mi na kolanach, przestraszyłam się i zadzwoniłam na straż i pogotowie, dziecko kazano obudzić, stało o własnych nogach,nie wiem czy coś mu zaszkodziło ze zasnął czy poprostu był zmeczony
pogotowie zabrało nas do szpitala
ulatnianie dymu zaczęło się ok 13 w domu dym rozprzestrzenił się ok 14. 14: 30 dzwoniłam, straż była ok 15 a pogotowie 15;20. o 17 miałąm pobraną krew z palca w taka rurkę z czego COHb wyszło 1,5% a synek miał pobraną o ok 19 i u niego wyszło 1,0%
wypisano nas do domu jako że norma jest do 2,5% więc zatrucie wykluczono
czy wg Pani taki pomiar po takim czasie od ekspozycji na ten dym jest miarodajny i rzeczywiscie możemy być spokojni? no synek rzeczywiscie ma sie dobrze, ja w sumie też ale czy maluszkowi w brzuszku też nic nie grozi? bo moze wczesniej miałam wyższe to stezenie?

32973 zofia2013 Kobieta, 38 lat, brak

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Witaj Zofio! Brawa za mądrą reakcję na dym w domu. Mam nadzieję, że strażacy pochwalili Cię za pootwierane okna. Następnym razem jednak nie pozwól spać dzieciom. Jednym z objawów zatrucia tlenkiem węgla jest właśnie osłabienie i senność.
Co do pomiaru COHb to miał on sens. To parametr określający stopień zatrucia organizmu tlenkiem węgla. Okres półtrwania COHb wynosi ok. 4-5 godzin. To znaczy jest to czas w którym połowa ilości tego związku ulegnie rozkładowi w organizmie (tak w skrócie). Tak więc pomiar u Ciebie i u synka jest miarodajny i dobrze odzwierciedla stopień zatrucia organizmu (a raczej jego brak). Jeśli dodatkowo nie ma żadnych objawów zatrucia, to nie ma się co bać. Nie sądzę, żeby maluszkowi w brzuchu też coś zaszkodziło. Dla pewności podczas wizyty kontrolnej u ginekologa zapytaj o to lekarza.

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 48 lat, Wrocław
~Ewa70

~Ewa70

Witam serdecznie 5 dni temu zostalam zatruta tlenkiem wegla.Cala noc spedzilam w szpitalu pod tlenem.Rano zostalam wypisana i wszystko bylo by ok gdyby nie moje samopoczucie.Nie moge spac budze sie co chwile i czuje sie okropnie zmeczona doslownie czuje wszystkie miesnie jak po ciezkiej fizycznej pracy!.Mam pyranie:Czy dlugo to bedzie trwalo???Co zrobic zebym predzej poczula sie lepiej?Czy sa jakies sposoby?Prosze pomozcie bo juz mam dosc!!