Skocz do zawartości
Forum

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne


Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry, w 8 tyg okazalo sie ze mam dodtanie wyniki toksoplazmozy IGM 1,5 (dodat >0,64)
IGG 550 (dodat >3,0)
awidność 75% (wysoka pow 40)
w szpitalu zkaznym gdzie robiono wynik awidnosci powiedziano mi, ze mam zapomniec o temacie, jednak moj ginekolog nie jest tego zdania i uwaza ze trzeba to obserwowac (poinformowac w trakcie robienia badan prenatalnych, ale nie zlecil antybiotyku). z czego moze wynikac taka roznica w opiniach?

Odnośnik do komentarza

Raczej nie ma powodu do zmartwienia. Taki wynik badania świadczy o nosicielstwie oraz dawnym przechorowaniu. IgM to bardzo czułe przeciwciała, pojawiają się jako pierwsze w przypadku zachorowania i zakażenia. Potem dopiero powstają swoiste IgG. Nie zaszkodzi zrobić badania. Chociaż czasem toksoplazmoza występuje bez obecności przeciwciał klasy IgM, wtedy awidność pozwoli ocenić czas od zakażenia.
Przeciwciała powstające w początkowej fazie zakażenia charakteryzują się niską awidnością (słabo wiążą się z antygenem), zaś te, występujące w późniejszych okresach – wysoką. Stwierdzenie więc obecności wysokoawidnych przeciwciał IgG wskazuje jednoznacznie na późne okresy zakażenia, podczas gdy wykazanie niskoawidnych IgG może wskazywać zarówno na wczesne, jak i późniejsze okresy zakażenia (dojrzewanie IgG zachodzi wolno).

Odnośnik do komentarza
Gość anka6612

Dziekuje za odpowiedz. Bylam u lekarza z wynikiem awidnosc wyszla 81,5 % jest wysoka ale dr twierdzi ze jest prawie na granicznej i nie jest pewna kiedy bylam chora.. raczej przed ciaza ale nie jest to pewne .. poniewaz jak wspomnialam wczesniej igg i igm mam dodatnie.. teraz dr zleciala aby udala sie na oddzial patologi ciazy zeby jeszcze z innym lekarzem skonsultowac te wyniki.. boje sie :( jutro jade i zobaczymy co mi powiedza.. mam nadzieje ze na oddziale nie bd musiala zostac ?! brrrr.. prosze o porade! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość olka88

a jakie masz granice na wyniku awidnosci? od jakiej wartosci jest wysoka?
dziwne, mi wyszla 74% i lekarka powiedziala, ze na pewno zachorowanie bylo powyzej 5 miesiecy, ale u mnie wysoka byla powyzej 40%

Odnośnik do komentarza
Gość anka6612

Hej. Lekarka nie jest pewna poniewaz predzej nie cale 3 tyg temu wyszlo mi igg ( 243,7 ) i igm ( 2,45 ) dodatni wynik . a awidnosc 81,7 % w czym wysoka awidnosc jest podana >= 80 % wysoka awidnosc, graniczna >= 70-79,9 % graniczna , i niska to < 70 % . twierdzi dr ze moj wynik nie jest az tak stanowczy poniewaz jest blisko granicznej awidnosci .. dlatego zlecila abym skonsultowala to z jeszcze jednym lekarzem.. dzisiaj nie udalo mi sie pojechac bo jest to w innym miescie i planuje jechac we wt .. zobaczymy co powiedza mam nadzieje ze bd ok , jestem w 18 tyg ciazy boje sie strasznie.. ;/

Odnośnik do komentarza
Gość anka6612

no tak sprawdzalam na wyniku jest zapis metoda ECLIA , system Cobas e , f-ma Roche , UWAGA! Zmiana metody. tak to wyglada na opisie wyniku . wiec nie wiem nie mam pojecia nie znam sie na tym ;/ a do wt ciezko wytrzymac tylko jedna mysl w glowie..

Odnośnik do komentarza

Witam, od 16tyg ciąży choruję na toxo, biorę rovam. Rodzę za około 3 tyg. i jak powiedział mój lekarz prowadzący z zalecanych dla dziecka badań w moim szpitalu pobierają dziecku jedynie krew pępowinową i w dodatku na własną rękę musimy ją dostarczyć do zbadania.
Sama już nie wiem co o tym myśleć, a gdzie reszta badań ?
Pytałam więc uzyskałam odpowiedź, że jeśli wynik wyjdzie ujemny to nie ma sensu robić dalszych badań, jeśli natomiast wynik będzie dodatni to wtedy będziemy się martwić i wówczas otrzymam potrzebne skierowania.
Naprawdę nie wiem co o tym sądzić ??? Czy to jest normalne postępowanie w takim przypadku, czy mam się gdzieś zgłosić i "zawalczyć o swoje"?

Odnośnik do komentarza
Gość cieżarówka

witam, mam jeden wielki bałagan w głowie:
Otóz w 12 tyg ciazy mialam zrobione wyniki na toxo:
Igg 292,00 dodatnie
Igm 0,49 ujemne (dodatnie od 0,64)
Lekarz pow ze sa to przeciwciala stare i chorobe kiedys przeszlam a teraz jest ok.
teraz jestem w 29 tyg powtórzylam badanie i ot co:
Igg 262,7 dodatnie
Igm 1,74 dodatnie!!!!!! (dodatie od 1,0)
JAk mam to rozumieć ? wizyta dopiero za dwa dni a mam nerwy jak cholera

Odnośnik do komentarza

Mogłaś mieć kontakt z osobą chorą lub pasożytem i na skutek tego kontaktu pojawiły się przeciwciała klasy IgM, mogłaś też zachorować, zakazić się już w ciąży. Raczej obstawiam pierwszy wariant, czyli nadkażenie lub odnowienie się starego zakażenia. Masz w pierwszym badaniu wysokie miano IgG więc już kiedyś chorowałaś. Teraz już obecność IgM nie definiuje ostrego zakażenia. Należy zrobić awidność IgG i sprawdzić czy będzie wysoka czy niska. Niska świadczy o świeżym zakażeniu, wysoka o dawnym zakażeniu.

Odnośnik do komentarza

Witam bardzo proszę o interpretację wyników
Pierwsze wyniki z 03.06 2014 :

Toxoplasma gondii IgM : dodatni 2,93 COI
(zakres referencyjny) :
próbka nie wykazuje obecności przeciwciał Toxo
IgM <0,8<br /> wynik nie jednoznaczny <=08-<1.0 <br /> próbka wykazuje obecność przeciwciał toxo IgM
>=1.0

Toxoplasma gonsii IgG : 10682 IU/ml
(zakres referencyjny ) :
Ujemny <1<br /> wątpliwy 1-30
dodatni > 30

Następne wyniki z 24.06.2014

toxoplasma gondii IgG 12733

Tokso IgG -AWIDNOŚĆ : 7,1 %
(zakres referencyjny )
niska <50<br /> graniczna 50-60
wysoka >60

W tej chwili biorę antybiotyki i czekam na wizyte lekarza którą mam za tydzień .Jestem ednak ciekawa czy z tych wyników można wywnioskować jak dawno doszło do zakarzenia ? jestem w 12 tyg ciązy .

Odnośnik do komentarza

witam ponownie. mam znow problem - po badaniach pren. w 21TC Pani ginekol. znalazla na watrobie dziecka liczne drobne zwapnienia i kazala powtorzyc badanie na TOXO (przypomne, ze w 8TC mialam dodatnie IGM i IGG, ale awidnosc wyszla B.wysoka 75%, wys. od 40%).
po powtorzeniu wynikow (IGG i IGM dodatnie) awidnosc wyszla 72%, ale tym razem byly inne zakresy i przedzial 70-80% watpliwy... w szpitalu zakaznym (chociaz nie byli pewni) powiedzieli, ze trzeba uznac to za stare zakazenie, ale jednak ja mam watpliowsci.. prosze o jakas porade, co teraz rozbi.

Odnośnik do komentarza

nie dostalam antybiotyku, poniewaz lekarze ze szpitala zakaznego zdecydowali, ze przy wysokiej awidnosci (ktora wyszla w 8tyg) jest to na 100% stare zakazenie. na ost. wizycie lekarka poinformowala, ze dopiero zwapnienia w glowce moga swiadczyc o Toxo lub cytomegali, a zwapnienia w watrobie moga byc spowodowane niedawno choroba (bylam przeziebiona)... nie mam pojecia co teraz robic, bo Pani ginekol. byla innego zdania:(

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...