Interpretacja badań diagnostycznych

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne

Odpowiedzi znajdują się poniżej

madziakotek1

madziakotek1

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników. Zrobiłam test na toxoplazmę

IgG ilościowo 272 IU/ml
<7,2 wynik ujemny <br /> 7,2-8,8 wynik wątpliwy
powyżej 8,8 wynik dodatni

Igm ilościowo 16,0 AU/ml

Awidność przeciwciał anty
0,0624 index

<0,2 niska awidność<br /> 0,2-0,29 graniczna awidność
>=0,3 wysoka awidność

Bardzo proszę o odpowiedź, co w tej sytuacji mam zrobić? Może jakieś dodatkowe badania?

Pozdrawiam Magda

46248 madziakotek1 Kobieta, 33 lata, Opole Lubelskie
Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Gdy IgM i IgG są dodatnie oznacza to zachorowanie. niska awidność sugeruje świeże zachorowanie. Należy te wyniki pokazać lekarzowi, zaleci leczenie.

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 49 lat, Wrocław
~Tato

~Tato

Witam
Żona odebrała dzisiaj wyniki
IgG (X41) obecne 260,400 IU/ml (nieobecne<1; wątpliwe 1,1-29,9; obecne>=30,0)
IgM (X45) wątpliwe 0,86 Index (nieobecne<0,80; wątpliwe 0,81-0,99; obecne>=1,0)
12 tyg. ciąży.
Lekarz skierował żonę na awidność, ponieważ nie jest w stanie stwierdzić czy to bardzo dawno przebyte zakażenie, czy na odwrót świeże zakażenie.
Nie rozumiem tej legendy w nawiasach. Powyżej nowa o wynikach dodatnich i ujemnych. Metoda ECLIA, aparat Cobas e411, firmy Roche.
Proszę o pomoc ponieważ dostaję głupawki. Jestem daleko od domu i poza rozmową telefoniczną nie jestem w inny sposób wspomóc żony. Prześledziłem wszystkie POST'y i nie potrafię jednoznacznie dojść do jakichkolwiek wniosków.

Z góry dziękuję i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Legenda w nawiasach to wynik zastosowanej metody. Na całym świecie do oznaczania poziomu przeciwciał stosuje się podobne metody, Są one dość dokładne ale nie zawsze da się określić dokładnie poziom przeciwciał. Stąd oznaczenia:
ujemny : co oznacza że poziom przeciwciał jest niewykrywalny , jest ich za mało , żeby oznaczyć tą metodą.
wątpliwy: poziom przeciwciał jest niski, wykrywalny tą metodą ale zakłada on, ze mogą w organizmie występować przeciwciała danej klasy samoistnie, na skutek kontaktu z kimś zarażonym itp. Ale wynik nie pozwala określić czy doszło do zarażenia. Takie badanie należy powtórzyć za kilka tygodni i sprawdzać czy miano narasta.
dodatni- poziom jest tak duży że nie ma mowy o przypadkowości, poziom jest spowodowany namnażaniem się przeciwciał na skutek kontaktu z patogenem.

Metoda oznaczania przeciwciał jest bardzo dokładna, ale czasem inne przeciwciała mogą reagować z odczynnikiem i dawać wątpliwe wyniki. Stąd wyniki wątpliwe trzeba powtarzać po kilku tygodniach.

~Tato

~Tato

Witam

A jak można zinterpretować powyższe wyniki, czy może rzeczywiście są na tyle niemiarodajne, że trzeba przeprowadzić kolejne badania, czy już można coś stwierdzić na ich podstawie.
Proszę o podpowiedź.

Dziękuję i Pozdrawiam

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

w przypadku gdy IgM są wątpliwe wynik powtarza się po paru tygodniach i sprawdza się czy ich poziom się podnosi czy jest stały . Przydatna jest też awidnośc IgG aby określić czy te przeciwciała są świeże czy stare.

luxuria0-0

luxuria0-0

Witam
Po zrobieniu badań otrzymałam następujące wyniki::
awidność dla Toxo 68% - co oznaczono jako niejednoznaczne
IgM 0,86
IgG 650
Po miesiącu powtórzyłam badania :
awidność 39% - czyli niska awidność
IgG dla Toxo 456,70
IgM 0,77

46342 luxuria0-0 Kobieta, 36 lat, Poznań
Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Wygląda to na nadkażenie, czyli kiedyś już chorowałaś a teraz po ponownym kontakcie pojawiły się świeże przeciwciała IgG .

~WeronikaAntonina

~WeronikaAntonina wpis edytowany

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników toxoplazmozy. Jestem w pierwszej ciąży w 11 tygodniu. 8.07.15 miałam pobierana krew na toxo, po wizycie u lekarza wyniki:
IgG 0,1 (normy <1 niereaktywne, 1-3 szara strefa, >3 reaktywne)
IgM 2,06 (normy <0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne>
Krew była badana w laboratorium x
Ze względu na dodatni wynik IgM mój lekarz prowadzący skierował mnie do poradni chorób zakaźnych i zlecił wykonanie awidności. Na wynik z laboratorium x muszę czekać tydzień. Ze względu na tak długi czas oczekiwania i mój stres postanowiłam powtórzyć badanie na toksoplazmozę w sanepidzie ;-) Wyniki odebrałam dziś i ku mojemu zaskoczeniu:
IgG 0,0 (normy <4 ujemny, 4-8 wątpliwy, >8 dodatni)
IgM 0,05 (normy >0,55 ujemny, 0,55-0,65 wątpliwy, <0,65 dodatni)<br /> Awidność- 50 % (normy <40% niska, 40-<br /> 60% szara strefa, >60% wysoka)
Już nic z tego nie rozumiem, wizytę u lekarza mam jutro, pewnie będę musiała powtórzyć badanie za jakis czas. Ale teraz nie wiem czy w sanepidzie czy w laboratorium:) Czy mogę już powoli odetchnąć z ulgą?
Pozdrawiam serdecznie