Skocz do zawartości
Forum

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W 11 tygodniu ciąży zrobiłam badania na toxoplazmoze. Wyszły pozytywne (metoda ECLIA System Cobase).

TOXO M (S) [X45]
TOXO IGM (+) DODATNI
TOXO IGM 2.15
wynik ujemny: indeks <0.8<br /> wynik wątpliwy: indeks >=0.8 do 1.0
wynik dodatni: indeks >=1.0

TOXO G (S) [X43]
TOXO IGG 464.8 ↑
wynik ujemny < 1.0
wynik wątpliwy >=1.0 do <3.0<br /> wynik dodatni >= 3.0

Zlecono mi wykonanie badań na awidność. Graniczna.
Od tego momentu regularnie dwa razy dziennie przyjmuję ROVAMICYNE. W szpitalu kazano mi za 2-3 tyg. powtórzyć badanie na awidność. Graniczna. Lekarz powiedział że to dobrze, że prawdopodobnie odstawimy antybiotyk. Czy to znaczy że infekcja jest "stara" że nabyłam ją nie będąc jeszcze w ciąży? Na wszelki wypadek miałam zrobić jeszcze trzecie badanie na awidność. Graniczna.
Czy to oznacza że wyniki są dobre? Jak mam interpretować awidność graniczną w trzech kolejnych badaniach?

27.06 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 77.4

23.07 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 76.3

12.08 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 79.4
komentarz diagnosty laboratoryjnego: "Wskazane pobranie nowej próbki po 2-3 tyg. i ponowne wykonanie badania"

%AVI interpretacja wyniku:
>= 80% wysoka awidność
>=70-79.9% graniczna awidność
<70% niska awidność

Odnośnik do komentarza

Awidność pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie pierwotnej infekcji w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy. Im wyższa awidność tym dłużej trwa choroba. U Ciebie miano wzrasta bardzo powoli, ale wzrasta. Jest duża szansa, że to "stara" infekcja. Dodatnie IgM i IgG świadczą też, że możesz mieć przetrwałe przeciwciała albo co częste u ciężarnych dodatni wynik powodują nieswoiste przeciwciała IgM. Antybiotyk został włączony, bo lekarz nie może od razu stwierdzić czy to stara lub świeża infekcja. Dlatego zapobiegawczo podaje lek. Potem, gdy jest już wynik i wiadomo, że infekcja nie jest nowa, lekarz odstawia antybiotyk. Zrób jeszcze raz awidność po kilku tygodniach i sprawdź czy miano wzrasta. Powinno być dobrze. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Byłam teraz na trzeciej wizycie, nie było lekarza który mnie zawsze przyjmował, "zastępczy" stwierdził że powinnam zostać na obserwacji ale dla pewności mam przyjechać w piątek (wtedy będzie mój lekarz) i on zadecyduje. Co jednak więcej mogą zrobić zatrzymując mnie w szpitalu? Czy sama mogę zrobić jeszcze dodatkowe badania żeby rozwiać wątpliwości? Badania na samo IGM?

Odnośnik do komentarza

Aby ocenić dokładniej czas trwania infekcji powinno się wykonać test Western blot w kierunku Toxoplazmozy. Pozwoli to na określenie dość precyzyjnie, kiedy doszło do zakażenia. Ten test jest "dokładniejszy" niż oznaczanie poziomu przeciwciał IgG i IgM. Poczekaj do piątku i zapytaj swojego doktora, może zleci Tobie ten test ( jest dosć kosztowny). Agnieszka
p.s. jesli masz brać dalej antybiotyki, nie przerywaj ich brania

Odnośnik do komentarza

Wynik badania moczu wskazuje, że masz stan zapalny układu moczowego ( leukocyty zalegają pole widzenia) oraz zakażenie drożdżakami. Nie wiem, czy lekarz zalecił do antybiotyku jakieś leki osłonowe, zapytaj się. Nieleczona grzybica spowoduje duże dolegliwości: świąd, pieczenie pochwy itp. Tu też lekarz powinien coś zaradzić. Powtórz badanie z próbki ze środkowego strumienia. Dodatkowo, oprócz osłony staraj się jeść kefir i jogurt z bakteriami laktobacillus.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Jestem w 13 tygodniu ciąży, martwią mnie wyniki na toxoplazmozę.
metoda ECLIA
Toxo IGM ujemny
Toxo IGG 322,4 dodatni

Lekarka zleciła wykonanie badania awidności i wyszła awidność graniczna 77.1 (>=80 awidność wysoka)

Mam wykonać kolejne badania za ok 2 tygodnie. Czy powinnam się martwić? Czy jest jakieś inne badanie pozwalające ustalić kiedy przechodziłam toxoplazmozę?
Będę wdzięczna za odpowiedź

Odnośnik do komentarza

Aby ocenić dokładniej czas trwania infekcji powinno się wykonać test Western blot w kierunku Toxoplazmozy. Pozwoli to na określenie dość precyzyjnie, kiedy doszło do zakażenia. Ten test jest "dokładniejszy" niż oznaczanie poziomu przeciwciał IgG i IgM.
Zrób badania ( powtórz awidność) po dwóch tygodniach i sprawdź czy miano się zmienia.

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Witam, jestem w 17 tygodniu ciąży. We wtorek odebrałam wyniki toksoplazmozy i wyszło że jestem zarażona. Dodam jeszcze że w maju 2012r miałam robione badanie na Tox i zarówno IgM jak IgG wyszły ujemne / nieobecne.
We środę byłam w Poradni Chorób Zakaźnych w Warszawie, powtórzono wyniki i wyszły trochę niższe, choć potwierdziła się diagnoza mojego ginekologa.
IgM 1,3 dodatni
IgG 505 dodatni
IgG avidity 0,166 niska
Wczoraj byłam na konsultacji w WSZwW u dr G. i niestety potwierdziła że jestem chora smutas.gif
Dostałam skierowanie na amniopunkcję do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, którą będę miała robioną 10 lutego. Dzięki temu mają stwierdzić, czy doszło do zarażenia dziecka, czy nie, stąd też moje pytanie, czy któraś z Was wykonywała ten zabieg w tym celu ? Obawiam się że chcą tylko potwierdzić że dziecko jest zarażonesmutas.gif
Do końca ciąży mam przyjmować antybiotyk Rovamycynę 3 x 2 tab. 1,5 ml.
Tak bardzo się boję że moje maleństwo zaraziło się tym paskudztwem, tym bardziej że Pani dr nie jest w stanie określić, czy do zakażenia doszło tuż przed ciążą, czy też już w trakcie smutas.gif
Zalecono mi również zrobić "porządne USG " u specjalisty z dziedziny toksoplazmozy w ciąży, ale niestety nie podano żadnych namiarów smutas.gif
Może któraś z Was ma jakieś namiary na lekarza z tej dziedziny (okolice Warsza) ?
Proszę o pomoc bo już wariuję, a myśl co będzie z moim dzieckiem doprowadza mnie do ciągłego płaczusmutas.gif

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Bardzo dziękuję za odpowiedź, już się tam zgłaszam.
bardzo proszę o interpretację moich wyników.
Pani dr Gołędowska ze Szpitala Zakaźnego powiedziała że trudno ustalić kiedy doszło do zarażenia, a w skierowaniu na amniopunkcję napisała świeże zarażenie.
Czytam forum i już sama nic nie rozumie, co jeśli moja awidność jest niska i wynosi
IgG avidity 0,166 niska
IgM 1,3 dodatni
IgG 505 dodatni
Co to może oznaczać, ile choruję i czy jest choć cień szansy żeby maleństwo nie zaraziło się skoro jestem w 17tc.
Błagam pomóżcie mi bo zwariuję. Nie śpie, nie jem i chyba się wykończę psychicznie.

Odnośnik do komentarza

Dodatnie IgM i IgG świadczą o zakażeniu. A niskie miano awidności pozwala określić, ze do zakażenia doszło niedawno. Niestety żadne badanie nie określi daty zakażenia, nawet Westetn bloot określa tylko w przybliżeniu czas zakażenia. Dla Ciebie istotne jest czy zakażenie któremu uległaś to zakażenie pierwotne. Takie zakażenie Toxoplasma gondii u kobiety ciężarnej stanowi duże zagrożenie dla jej dziecka. Podczas rozsiewu pasożytów w organizmie matki może dochodzić do zakażenia różnych narządów, w tym również łożyska, a następnie zakażenia płodu. Bez leczenia zakażonej ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży, ryzyko przekazania infekcji płodowi wynosi około 15%, w drugim trymestrze – około 45%, zaś w trzecim szacowane jest na 68%. Uważa się, że jeśli zakażenie następuje do 16 tygodnia ciąży, to nie stanowi ono większego zagrożenia dla płodu, bo ryzyko przekazania pasożyta na płód jest małe. Jednocześnie największe zagrożenie utraty ciąży lub urodzenia uszkodzonego dziecka ma miejsce jeśli do zakażenia dochodzi przed 20 tygodniem ciąży. Zakażenia następujące w końcu drugiego lub w trzecim trymestrze niosą już mniejsze ryzyko dla dziecka.

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Nie bardzo jednak rozumie "Uważa się, że jeśli zakażenie następuje do 16 tygodnia ciąży, to nie stanowi ono większego zagrożenia dla płodu, bo ryzyko przekazania pasożyta na płód jest małe. Jednocześnie największe zagrożenie utraty ciąży lub urodzenia uszkodzonego dziecka ma miejsce jeśli do zakażenia dochodzi przed 20 tygodniem ciąży. "
Chyba już nie potrafię dobrze zinterpretować tego co Pani pisze i wydaje mi się że jedno wyklucza drugie... proszę jeszcze raz o wytłumaczenie.

Czy jeśli poziom jest taki jak pisałam wcześniej, od 16 tyg biorę antybiotyk jest szansa na to że nie doszło do zarażenia maleństwa?

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Niestety nie mam wyjścia i muszę czekać na amniopunkcję, a później pewnie kolejne 2 tyg. na wyniki - to wieczność, przy tak poważnym temacie i można wykończyć się psychicznie.

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

:)
Mam tylko jeszcze 2 pytania:
- czy w przypadku jeśli nie dojdzie do zarażenia dziecka to i tak jest ono nosicielem toksoplazmozy wrodzonej, czy też toksoplazmoza wrodzona jest tylko wówczas, gdy matka zarazi dziecko jeszcze w brzuszku ?
- chciałam również zapytać, (ponieważ ciężko mi znaleźć podobne przypadki) czy moje wyniki są bardzo wysokie? i jak wskaźniki powinny dalej wyglądać: rosnąć, czy spadać ?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...