Interpretacja badań diagnostycznych

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne

niqa

niqa wpis edytowany

Witam. W 11 tygodniu ciąży zrobiłam badania na toxoplazmoze. Wyszły pozytywne (metoda ECLIA System Cobase).

TOXO M (S) [X45]
TOXO IGM (+) DODATNI
TOXO IGM 2.15
wynik ujemny: indeks <0.8<br /> wynik wątpliwy: indeks >=0.8 do 1.0
wynik dodatni: indeks >=1.0

TOXO G (S) [X43]
TOXO IGG 464.8 ↑
wynik ujemny < 1.0
wynik wątpliwy >=1.0 do <3.0<br /> wynik dodatni >= 3.0

Zlecono mi wykonanie badań na awidność. Graniczna.
Od tego momentu regularnie dwa razy dziennie przyjmuję ROVAMICYNE. W szpitalu kazano mi za 2-3 tyg. powtórzyć badanie na awidność. Graniczna. Lekarz powiedział że to dobrze, że prawdopodobnie odstawimy antybiotyk. Czy to znaczy że infekcja jest "stara" że nabyłam ją nie będąc jeszcze w ciąży? Na wszelki wypadek miałam zrobić jeszcze trzecie badanie na awidność. Graniczna.
Czy to oznacza że wyniki są dobre? Jak mam interpretować awidność graniczną w trzech kolejnych badaniach?

27.06 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 77.4

23.07 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 76.3

12.08 - graniczna
TOXO AWIDNOŚĆ (S) [X49]
TOXO IGG AWIDNOŚĆ 79.4
komentarz diagnosty laboratoryjnego: "Wskazane pobranie nowej próbki po 2-3 tyg. i ponowne wykonanie badania"

%AVI interpretacja wyniku:
>= 80% wysoka awidność
>=70-79.9% graniczna awidność
<70% niska awidność

34804 niqa Kobieta, 31 lat, Gdańsk

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Awidność pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie pierwotnej infekcji w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy. Im wyższa awidność tym dłużej trwa choroba. U Ciebie miano wzrasta bardzo powoli, ale wzrasta. Jest duża szansa, że to "stara" infekcja. Dodatnie IgM i IgG świadczą też, że możesz mieć przetrwałe przeciwciała albo co częste u ciężarnych dodatni wynik powodują nieswoiste przeciwciała IgM. Antybiotyk został włączony, bo lekarz nie może od razu stwierdzić czy to stara lub świeża infekcja. Dlatego zapobiegawczo podaje lek. Potem, gdy jest już wynik i wiadomo, że infekcja nie jest nowa, lekarz odstawia antybiotyk. Zrób jeszcze raz awidność po kilku tygodniach i sprawdź czy miano wzrasta. Powinno być dobrze. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 48 lat, Wrocław
niqa

niqa

Byłam teraz na trzeciej wizycie, nie było lekarza który mnie zawsze przyjmował, "zastępczy" stwierdził że powinnam zostać na obserwacji ale dla pewności mam przyjechać w piątek (wtedy będzie mój lekarz) i on zadecyduje. Co jednak więcej mogą zrobić zatrzymując mnie w szpitalu? Czy sama mogę zrobić jeszcze dodatkowe badania żeby rozwiać wątpliwości? Badania na samo IGM?

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Aby ocenić dokładniej czas trwania infekcji powinno się wykonać test Western blot w kierunku Toxoplazmozy. Pozwoli to na określenie dość precyzyjnie, kiedy doszło do zakażenia. Ten test jest "dokładniejszy" niż oznaczanie poziomu przeciwciał IgG i IgM. Poczekaj do piątku i zapytaj swojego doktora, może zleci Tobie ten test ( jest dosć kosztowny). Agnieszka
p.s. jesli masz brać dalej antybiotyki, nie przerywaj ich brania

niqa

niqa

Niestety brak nowych informacji. Dalej nie ma pewności czy toxo jest przewlekłe czy nie. Antybiotyk biorę do końca ciąży.
Nie chciałabym zakładać nowego wątku. Mogłaby mi Pani pomóc w interpretacji wyników.
Czy obecność drożdży w moczu może być spowodowane Rovamicyną którą zażywam?

• th_toxoplazmoza-wyniki-awidnosci-graniczne_3709.jpg
niqa

niqa

Obawiam się też że źle pobrałam próbkę (zawierał śluz który występuje u kobiet w ciąży, nie był to "strumień środkowy" tylko zaraz bezpośredni)

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Wynik badania moczu wskazuje, że masz stan zapalny układu moczowego ( leukocyty zalegają pole widzenia) oraz zakażenie drożdżakami. Nie wiem, czy lekarz zalecił do antybiotyku jakieś leki osłonowe, zapytaj się. Nieleczona grzybica spowoduje duże dolegliwości: świąd, pieczenie pochwy itp. Tu też lekarz powinien coś zaradzić. Powtórz badanie z próbki ze środkowego strumienia. Dodatkowo, oprócz osłony staraj się jeść kefir i jogurt z bakteriami laktobacillus.

niqa

niqa

Czy wyniki mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu?

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Niczego takiego nie widzę, ładne wyniki jak na kobietę ciężarną. Jak już pisałam jest zakażenie układu moczowego ( bakteryjne i drożdżakowe).

niqa

niqa

Powtórzyłam badania ze strumienia środkowego i wydają się lepsze :)

• th_toxoplazmoza-wyniki-awidnosci-graniczne_3752.jpg
Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Grunt, że bakterii i leukocytów jest mniej. Dla pewności powtórz za parę dni wynik.