Skocz do zawartości
Forum

Dziwny wynik morfologii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem w 34 tygodniu ciąży, odebrałam niedawno swoje wyniki krwi - morfologia, ogólnie na moje oko nic niepokojącego tam nie ma:
WBC - 8,05
RBC - 3,7
HGB - 12,1
HCT - 34,6
MCV - 93,4
MCH - 32,7
MCHC - 35,1
RDW - 14,8
HDW - 2,5
PLT - 230
MPV - 10,3
PCT - 0,24
PDW - 69,6

i tylko jedna rzecz mnie niepokoi makrocytosis + wyczytałam co prawda internet nie jest miarodajnym źródłem, że wynika to z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Kwas foliowy przyjmuję od samego poczatku ciąży - do końca pierwszego trymestru w formie foliku, potem jako element suplementu witaminowego i dodatkowo żelazo gdzie też występuje kwas foliowy.

Mam pytanie czy powinnam się niepokoić, czy raczej potraktowac to jako zwykły stan...?

Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie.

http://s3.suwaczek.com/200812175365.png

http://s2.suwaczek.com/201211075565.png

Odnośnik do komentarza

Przy anemii z niedoboru wit. b12 czy kwasu foliowego makrocytoza jest znaczna a parametr czerwonokrwinkowy określający objętość krwinek (MCV) przekracza wartość 100. U Ciebie jest niższy. Sprawdź przy następnych badaniach czy nie rośnie. Niektóre aparaty do morfologii podają opisowo wielkość czerwonych krwinek, ponieważ u ciebie MCV jest nieznacznie powiększony podał opis, ze występuje makrocytoza na jeden plusik, czyli nieznaczna. Żeby ten fakt potwierdzić, powinno się wykonać ręczny rozmaz, czyli obejrzeć odpowiednio wybarwione krwinki pod mikroskopem. Poproś o wykonanie takiego rozmazu przy okazji następnego badania morfologii, powinno się wyjaśnić czy masz rzeczywiście makrocytozę, czy nie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...