Skocz do zawartości
Forum

Podwyższone fsh i co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Po kompleksowych badaniach hormonalnych wyszła mi jedna nieprawidłowość- fsh 11,7. Okazało się również, że lewy jajnik jest już nieaktywny. Prawy raczej funkcjonuje prawidłowo-jestem w trakcie monitorowania jajeczkowania i na razie wszystko wydaje się być ok. Zastanawiam sie teraz tylko czy nie powinnam powtórzyć sobie badania fsh- mój lekarz nic o tym nie wspomina, ale znalazłam kilka informacji, że to badanie powinno sie przeprowadzić kilka razy i dopiero średnia z tych wyników mówi nam coś konkretnego...

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Czy pomiar był wykonany w pierwszych dniach cyklu?
Rzeczywiście, jeśli chcesz określić dość dokładnie czy podwyższony wynik jest realny, to warto powtórzyć badanie po kilku tygodniach. W diagnozowaniu niewydolności jajników czy przy początkach menopauzy poziom FSH wzrasta. Jest go ciągle więcej natomiast spada stężenie estradiolu i progesteronu. Nie wyliczaj średniej z kilku wyników FSH, raczej obserwuj tendencje czy poziom wzrasta przy kolejnych oznaczeniach. Nadmiar FSH przy niedoborach estradiolu i progesteronu spowoduje nieregularne miesiączki, problemy z odpowiednim jajeczkowaniem ( może wystąpić we wcześniejszej fazie cyklu, lub nie mieć miejsca). Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Badania były wykonane w drugim dniu cyklu progesteron wynosił 1,06 ng/ml estradiol 45,87 pg/ml , na wypisie nie są zaznaczone normy dla tych hormonów, ale lekarz nic nie wspominał o nieprawidłowościach ?? FSH wynosiło 11, 5 -teraz dopiero sprawdziłam to dokładnie na wypisie ze szpitala, lekarz na szczęście troszkę pomylił się podając mi wynik. Czy następne badania fsh powinnam robić w tym samym dniu cyklu co pierwsze? A czy estradiol i progesteron zbadane na początku cyklu są miarodajne ?

Odnośnik do komentarza

Szkoda, ze brak jest norm. Mogłabyś sobie wtedy porównać, czy wynik jest w normie czy podwyższony. Literatura podaje zakres norm od 3 do 12 mIU/ml. Nie podejrzewam Cię o początki menopauzy, raczej doktor chciał sprawdzić czynność jajników i tzw. rezerwę jajnikową. A tu ważny jest raczej stosunek FSH do LH. Gdy cykle są prawidłowe ten stosunek powinien oscylować koło 1. Co do dnia, kiedy miałaś robione badania to jest to właściwy dzień. Poziomy tych hormonów powinno się sprawdzać w pierwszej fazie cyklu miedzy 2 a 7 dniem. Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...