Interpretacja badań diagnostycznych

Hiperprolaktynemia

Kleopatra

Kleopatra

Witam serdecznie.
We wrześniu 2010 roku urodziłam syna. Karmiłam piersią 9 miesięcy, tzn do czerwca 2011. Mniej więcej w tym czasie zdiagnozowano u mnie chorobę Haszimoto. Od tego czasu biorę Euthyrox. Kiedy byłam ostatnio u endokrynologa to stwierdził że mam jeszcze mleko w piersiach i że jak nie przejdzie do stycznia to mam sobie zbadać prolaktynę. I teraz pytanie kiedy powinnam sobie zbadać poziom prolaktyny z metoklopramidem? W jakich dniach cyklu? Czy ma to w ogóle znaczenie?

--

http://www.suwaczki.com/tickers/d69c3e5egg76vceb.png
http://www.suwaczki.com/tickers/0158ha00bd72mgxg.png
http://www.suwaczki.com/tickers/28whskjoxpvdq3tq.png

12405 kleopatra Kobieta, 36 lat, pomorskie

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Najważniejsze, żeby test przeprowadzić w jednym laboratorium oraz trzeba być na czczo. Test najlepiej jest przeprowadzić rano.
Poza tym, jej poziom wzrasta podczas ciąży i laktacji, waha się także w ciągu doby, gdyż rośnie w fazie REM snu, najwyższy jest wczesnym rankiem po przebudzeniu, a później stopniowo się obniża. Podwyższenie prolaktyny może być także spowodowane np. stresem, napadem padaczkowym, prostym zabiegiem chirurgicznym, stymulacją brodawek, zmęczeniem podczas stosunku seksualnego, czy zjedzonym posiłkiem. Dzień cyklu nie ma wpływu na poziom prolaktyny. Jeśli masz stwierdzoną niedoczynność tarczycy (Hashimoto), to poziom prolaktyny w tej chorobie rośnie.
Agnieszka Stańska

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 49 lat, Wrocław