Interpretacja badań diagnostycznych

Cholesterol

~ida

~ida

Witam!
Pomimo dość młodego wieku (35 lat) mam wysoki cholesterol: pół roku temu wyszło mi 238, a teraz juz 250. Lekarka rodzinna od razu zaleciła mi lek na obniżenie cholesterolu, ale mnie zastanawia, czy nie powinnam zrobić sobie jakiś dodatkowych badań, które mogą stwierdzić co jest przyczyną wysokiego cholesterolu w tym wieku? Dodam, że poza wysokim cholesterolem borykam się też od urodzenia dziecka (4 lata) z anemią.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~ida

~ida

Witam!
Czy w nowym roku mogłabym liczyć na odpowiedź na moje pytanie ;) ?

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Czy wykonałaś samo oznaczenie cholesterolu czy pełny lipidogram ( HDL,LDL, Trójglicerydy)? Sprawdź jeszcze raz lipidogram, i jeśli nie chcesz łykać tabletek na obniżenie cholesterolu to spróbuj diety (ogranicz mięso, mleko, sery żółte). Powinno pomóc. Czasem zbyt wysoki poziom cholesterolu jest uwarunkowany genetycznie (rodzinna hipercholesterolemia), ale w większości przypadków wysoki poziom cholesterolu jest wynikiem złego odżywiania, spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych oraz produktów zawierających cholesterol i pokrewne mu lipidy. Na poziom cholesterolu w organizmie ma również wpływ aktywność przemian metabolicznych regulowanych hormonami tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy poziom cholesterolu rośnie. Możesz sprawdzić sobie hormony tarczycy. Jeśli masz zaburzenia w obrębie tego narządu, możesz mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 49 lat, Wrocław