Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

witaj Ateno

z wyników układu krzepnięcia mam:
czas kaolinowo-kefalinowy 38,9 sek
norma to 24-38

lekarz w tej syt nie chciał mi przepisać pigułek odsyłając mnie na powtórkę badań i przy powtórnym takim wyniku do instytutu hematologii....
powiem uczciwie ze od miesiąca nie powtórzyłam badań :( ( chroniczny brak czasu)
pytanie moje jest następujące, czy rzeczywiście mam się czym martwić???
czy taki wynik mógł być spowodowany moim przeziębieniem wtedy no i czy na taki wynik ma wpływ ilosc przyjmowanych płynów w ciągu doby ( ja niestety nie należę do tych co potrafią 2 l dziennie wypic :()

Odnośnik do komentarza

Małgosiu z doświadczenia odczynniki do tego badania są bardzo czułe, bardzo często trzeba kalibrować aparaty, normy jakie sie wpisuje na wynik często są normami ogólnymi, czasami sam producent odczynnika wpisuje lekko przesuniete normy, tak więc czasami na wynikach jest wpisana norma do 38 a czasami do 42 i to jest ok, jeszcze jedna sprawa zawsze musimy pamiętać, że przy każdych badaniach istnieje pewna granica błędu. Podsumowując, myślę, ze przy tak niewielkiej różnicy nie masz się czym martwić, jednak za jakiś czas należało by skontrolować wynik, żeby było wiadomo czy się nie pogarsza.Bardzo wydłużony czas APTT moze być oznaką zespołu antyfosfolipidowego, ale to wszystko też jest do sprawdzenia.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Atena- dziekuje za wyczerpującą odpowiedź.
Trochę się martwiłam, bo poszłam na wizyte i po pigułki a wyszłam ze skierowaniem do instyututu hematologii .....
wydawało mi się, że taka mała róznica ponad norme ( taka mialam wpisana na wynikach norme) nie jest powodem do zmartwien
portórzę te badania - bo teraz spkojniejsza jestem :mdr:dziekuje!
a ilość płynów przyjmowania w dzień ma wpływ na krzepliwość? czy zupelnie nie ;)?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...