Ginekolog - położnik

Wczesna ciąża

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Pani Marto, najważniejszy dla wczesnej ciąży jest kwas foliowy. Przy Hashimoto zaleca się dodatkowo jod w ilości 150 mikrogr. Swoim pacjentkom nie polecam żadnego zestawu witamin extra do czasu ukończenia 10. tyg ciąży. Wydaje się więc, że ilość preparatów, która jest u Pani stosowana, jest wystarczająca.
Jeśli chciałaby coś Pani modyfikować - bardzo proszę robić to w konsultacji z Pani lekarzem prowadzącym. Odczuwam, że jest Pani wymagającą pacjentką, stąd zależy mi, aby podążała Pani za wytycznymi, które zaleca Pani lekarz, a nie osoba obca, jak ja.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 34 lata, Warszawa
~Martaaa9

~Martaaa9

A czy ten wynik kwasu jest ok? 38 a norma do 26. Homocyssteina 5.8. Mam mthfr i trombofilie. Dalwj przyjmować tyle kwasu? Czy nadmiar szkodzi dziecku?

Odpowiedź eksperta

Nadmiar nie szkodzi dziecku. Proszę na razie stosować tską dawkę, jaką polecił Pani lekarz i Ew zmodyfikować ją po wizycie u lekarza.

~Martaaa9

~Martaaa9

Czy przeciąganie sie we wczesnej ciąży jest zakazane? Często to robie mimowolnie rano lub jak dlugo siedzę przed komputerem i przeczytalam ze to jest zabronione. Czy to prawda czy mit?

~Martaaa9

~Martaaa9

A czy bóle w dole plecow sa normalne we wczesnej ciąży? To chyba 5/6 tydzień. Nie wiem czy mnie bola plecy na dole od dlugiej jazdy samochodem czy samoistnie. Czy to jakis niebezpieczny objaw? Przepraszam ze tak pytam ale do wizyty u lekarza jeszcze troche zostało

~Martaaa9

~Martaaa9

I czy jezdzenie po polskich drogach (wertepy, nierówności, wyboje, dziury) może negatywnie wpłynąć na ciążę?

Odpowiedź eksperta

Jazda samochodem nie sprzyja poronieniom. Jeśli ma Pani takie obawy - proszę nie poruszać się samochodem.
Bóle w dole brzucha wynikają z rozciągania macicy. Jeśli nie ma plamień ani krwawień - jest ok.

~Martaaa9

~Martaaa9

Mamy z mężem odmiennw grupy krwi. Mąż ma + ja -. Poronienie mialan zatrzymane i musieli mi wywolywac. Nie mialam lyzeczkowania. Poronienie nastapilo kolo 11 we wtorek w czerwcu a zastrzyk z immuniglobuliny dostalam dopiero w piątek kolo 10. Mijalo juz prawie 72h. Czy moge byc spokojna o ta ciaze ze w poprzedniej nie wytworzyly mi sie przeciwciala i zastrzyk podano w odpowiednim czasie?

Odpowiedź eksperta

Zastrzyk należy podać w ciągu 72 h. Jeśli ten czas mija, to i tak należy podać zastrzyk. Bywa, że jest problem z otrzymaniem leku. Skuteczność jest równie wysoka.
Na takim etapie ciąży podaje się w wątpliwość konieczność stosowania tego preparatu. Proszę się zatem nie martwić, będzie ok.