Ginekolog - położnik

luteina w ciąży

~Atakama12

~Atakama12

Od kilku tygodni biorę luteinę dopochwową ze względu na częste twardnienia brzucha i wpływ na szyjkę macicy. Niestety dostałam podrażnienia po tym leku i lekarz zaproponował zmianę na wersję podjęzykową. Czy luteina podjęzykowa z racji innego miejsca aplikacji będzie miała równie dobry wpływ na szyjkę?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Wchłanianie Luteiny podjęzykowej może być nieco słabsze. Proszę omówić swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. Można też zaproponować stosowanie innego preparatu progesteronu po prostu doustnego.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 33 lata, Warszawa
~Atakama12

~Atakama12

Pani doktor, sęk w tym że ja moje wątpliwości konsultowałam już z dwoma ginekologami i nadal nie wiem co robić. Biorę luteinę dopochwową ze względu na twardnienia macicy i wcześniejsze problemy z szyjką (obecnie jest ok. szyjka ma ponad 4 cm). Jestem w 20 tc. Uważam, że ta luteina mi pomaga, ale powoduje pieczenie i odczyn zapalny. Jeden lekarz zaproponował mi zamianę luteiny dop. 2x1 na podjęzykową 2x2 a potem dopiero lek przeciwgrzybiczy, twierdząc, że wpływ na szyjkę będzie taki sam jak tej dop. Ale sam wcześniej mówił, że na szyjkę najlepsze działanie ma dopochwowa. Drugi polecił nie odstawiać luteiny i równocześnie wziąć Macmiror Complex 500. Więc mam dwie diagnozy i skąd mam wiedzieć, która jest właściwa. Co pani doktor, by zaleciła w takiem sytuacji? Proszę o poradę. Bardzo mnie ta sytuacja stresuje, bo nie wiem, komu mam zaufać.

Odpowiedź eksperta

Ja stoję na stanowisku, że trzymamy się zaleceń jednego lekarza. Jeśli skorzystała Pani już z porady dwóch lekarzy - samodzielnie wybiera Pani to, co jest najlepsze w Pani odczuciu.
Przy takiej długości szyjki nie jest wymagane stosowanie Luteiny.

Nie podejmę decyzji za Panią, gdyż nie ja prowadzę Pani ciążę.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 33 lata, Warszawa