Ginekolog - położnik

Artefakt czy ciąża.

AśkaS

AśkaS

Byłam dzisiaj u lekarza.Według istatniej miesiączki powinien to być ósmy tydzień ciąży.jednak jestem po czterech cc.lekarz miał problem z usg dopochwowym bo macica głęboko.Ale jest powiększona.Cośtam jest ale ciężko było to dojrzeć lekarz stwierdził albo pęcherzyk ciążowy albo artefakt.mam brać przez tydzień luteinę i za dwa tygodnie przyjść. A pytanie mam takie,czy jeśli to jest jak to lekarz określił artefakt może on dawać objawy ciąży łącznie z pozytywnym testem?czy faktycznie to jest ciąża ale bardzo młoda i ze względu na to że jestem tak.głęboka,na usg ciężko zobaczyć.lekarz powiększał na usg obraz a i tak to jakby nardzo z daleka widać. Nie wiem co o tym myśleć.

56403 askas Kobieta, 39 lat, Strzelin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Dodatni test ciążowy oznacza ciążę. Odnośnie usg nie wypowiem się, bo nie wiem, co zobaczył lekarz. Moze miał słaby sprzęt usg. Przykro mi, ale nie jestem w stanie wytłumaczyć tego, co widział lekarz.
Artefakt to określenie na obraz mogący był tzw. złudzeniem, że coś jest, a tego tak naprawdę tam nie ma.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 33 lata, Warszawa
AśkaS

AśkaS

Dziękuję.Trochę mnie Pani Doktor uspokoiła.Będę spać spokojnie,bo już myślałam,że dzieje się coś dużo gorszego.Miałam potwornego stresa po tej wizycie.Teraz spokojnie czekam do kolejnego usg.Całkiem możliwe,że to młodsza ciąża niż z miesiączki wskazuje.Przerabiałam to przy pierwszym dziecku gdzie jak się okazało owulację miałam nie normalnie a tuż przed kolejną spodziewana miesiączką.ale wtedy cykle nie były zbyt regularne.

Odpowiedź eksperta

Całkiem możliwe, że ciąża będzie młodsza niż to wynika z miesiączki. Jeśli byłoby to 8 tygodni - byłoby już eidać zarodek i bijące serduszko. W młodszej ciąży może być sam pęcherzyk. Proszę o info, co pokaże usg na kolejnej wizycie. Pozdrawiam.

AśkaS

AśkaS

Napewno napiszę.przy pierwszej ciąży to przerabiałam.wiek ciąży według miesiączki się nie zgadzał z stanem faktycznym.ale wtesy miałam nieregularne cykle.i wyszło,że musiałam zajść w ciążę tuż przed kolejną spodziewaną miesiączką.

AśkaS

AśkaS

Jestem po kolejnym usg.trochę się niepokoję,bo tym razem lekarz nie miał wątpliwości,że to ciąża,ale z usg wynika,że dużo młodsza niż z miesiączki.z okresu wychodzi 10tygodni a z usg 6/6 jutro siódmy tydzień sie zaczyna. Niestety nadal.wielka niewiadoma bo pan doktor nie wie czy ciąża żyje,czy jest martwa,bo nie widać serduszka.dostałam dupaston i nospe.w dniach kiedy miała być miesiączka miałam plamienie.teraz zanikające.nie wiem co o tym wszystkim myśleć,mam za tydzień przyjść na wizyte.

Odpowiedź eksperta

Pani Asiu, a co było dokładnie na pierwszym usg? Jaka wielkość pęcherzyka w usg? I co było dokładnie teraz - jakie wymiary? Nie wygląda to dobrze...

AśkaS

AśkaS

Na pierwszym usg to było zdecydowanie mniejsze.lekarz nie wiedział czy to artefakt,czy wczesna ciąża czy mięśniak.dzisiaj już był pewien bo widział wyraźnie pęcherzyk ciążowy,niby ok,odpowiada na sześć tygodni o sześć dni.tylko bicia serduszka nie widać.ciąża może być młodsza niż to z miesiączki wynika.pierwsze moje dziecko to było podobnie.lekarz mówił ciąża młodsza o cztery tygodnie,możliwr niedorozwinięta a okazało się,że zaszłam w ciąże niestandardowo tylko tuż przed kolejną spodziewaną miesiączką.pęcherzyk teraz niby normalny nie jest czarna plama.tylko to serduszko mnie martwi.kiedy maksymalnie powinno być bicie widoczne?nie mam żadnych bóli,skurczy.miałam lekkie plamienie,teraz zanika na amen w dniach kiedy powinnam mieć okres. Ale też przy pierwszej ciąży miałam jakby okres przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Wtedy mimo negatywnych testów robionych w trzecim miesiącu poszłam do lekarza i okazało sie,że to 16 tydzień. Takie przeboje to chyba tylko u mnie. Podsumowując urósł pecherzyk przez te dwa ygodnie.mam za tydzień kolejną wizytę.i kolejny tydzień stresu.dodam,że tydzień temu nie wiem.po co ale zrobiłam test i dwie kreski były jesCze wyraźniejsze niż porzednio.

AśkaS

AśkaS

Pęcherzyk ma jakieś cztery milimetry do cztery i pół.jakośtak.

Odpowiedź eksperta

Pęcherzyk rośnie w tempie ok 1mm/dobę. Po 2 tygodniach od poprzedniego usg powinien być już widoczny pęcherzyk z zarodkiem, o ile wcześniej był już widoczny pęcherzyk. Jeśli lekarz nie był pewien - czy wcześniej też był pęcherzyk czy nie- zalecił jeszcze jedno spotkanie, zapewne za ok. 7-10 dni. Po tym czasie padnie definitywna decyzja, co dalej.

AśkaS

AśkaS

Musze więc czekać.może zarodek był widoczny ale ja ekspertem nie jestem,a lekarz też nie za wiele mówił.a to co ja widziałam to nawet nie mówie,bo sie nie znam.