Ginekolog - położnik

badania zwykłe a prenatalne???

~cecyloa

~cecyloa

jak to jest z tymi badaniami prenatalnymi? czym one się różnią? miałam robione już 3 ush ale zadno z nich nie było prenatalne a co chwilę słyszę że ktoś takie mial. słyszałam o badaniach prenatalnych w 12tyg kiedy chce się dokładniej sprawdzić czy nie ma wad genetycznych jednak nie byłam gdyż mój ginekolog powiedzial po zwykłym badaniu za dziecko jest zdrowe i nie ma sensu iść na prenatalne ale oczywiście że mogę jeśli chce odpłatnie. I potem też miałam normalne usg na polowkowym jednak dużo mam pisze że jest ono prenatalne i nawet ostatnio słyszałam że te 3 też jest prenatalne. więc czym one się różnią?

~cecyloa

~cecyloa

mój ginekolog mi to dość dziwnie wyjaśnił. odnośnie tego w 12 tyg powiedzial o tym ryzyku wad genetycznych. A co do kolejnych to stwierdził że jest to forma wyciągnięcia od ciężarnych pieniędzy poniewaz wykonuje je się tak samo jakby się poszło normalnie plus sprawdza się jakieś przepływy na tym w 12 tyg dokładnie wszystko sprawdzal i też powiedział że na prenatalnym tylko dodatkowo oblicza prawdopodobieństwo chorób. dla tego nie kazał mi tam iść. czy to jest prawda czy też może akurat trafiłam na dobrego ginekologa a w rzeczywistości nic nie sprawdzają na zwykłym usg i po to jest to prenatalne?

KasiaSS123

KasiaSS123

Chyba każde USG przed porodem w ciąży nazywa się prenatalnym. USG wykrywające wady to USG genetyczne pomiedzy 11 a 13 tygodniem ciąży.

52286 kasiass123 Kobieta, 29 lat, OLSZTYN
~cecyloa

~cecyloa

No właśnie mi mówił ginekolog że prenatalne jest płatne chyba że on wpisze skierowanie ale nie wpisze bo nie ma do tego wskazań. A genetyczne to Jeszce coś innego.

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Badanie prenatalne to każde badanie wykonywane przed narodzinami. Każde usg jest więc badaniem prenatalnym.
W ciąży mamy zalecone wykonać 3 takie badania. Pierwsze wykonujemy między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jest to badanie na którym oceniamy ryzyko wad genetycznych. Standardowo polecamy wykonać tzw. test PAPPA, który dodatkowo zwiększa nam czułość wykrywania wad. Badanie powinno być wykonane przez odobę ze stosownym certyfikatem, stąd jego cena może być dodatkowym obciążeniem dla pacjentki. Drugie usg wykonujemy między 18. a 22. tygodniem ciąży i ostatnie 28-32 tyg ciąży.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 33 lata, Warszawa
~Jolablk

~Jolablk

wiec skoro miałam ciaze prowadzona na nfz a raczej Jeszcze mam i nie placilam za usg tzn że nie mialam prenatalnych żadnych badań? moj lekarz ma wsztstkie certyfikaty. prowadzi tez prywatny gabinet. udalo mi sie zalapac na wizyty nie odpłatnie.
bo on na nfz ma mieć jakąś określoną ilość pacjentek i ilość wizyt w tygodniu. Czy też miałam te prenatalne? testu PAPPA nie robiłam. bo lekarz powiedzial ze mi to nie jest potrzebne. po ostatnim usg w 37tyg obliczal mi wagę i sprawdzal łożysko i ilość wód i mówił że wszystko jest dobrze. tylko syn ma o 2% mniejsza głowę ale ponoć to nic nie oznacza i mówił że jest mały i gruby ale to sama zauważyłam mieści się w normie wagowo

~cecyloa

~cecyloa

czy powinnam iść na jakieś dodatkowe badanie? teraz chyba już za późno bo lada moment poród ale czy gdybym kolejny raz była w ciąży to powinnam chodzić gdzieś indziej prywatnie żeby mieć badania prenatalne? Czy to jest poprostu tylko nazwa usg? Tak jak tabletki prenalen nazywają się tak dlatego bo są dla kobiet w ciąży? skoro mam badania usg prenatalne poniewaz kobieta w ciąży się one należą nie odpłatnie w ramach opieki okoloporodowej to czemu większość kobiet za nie płaci?

Odpowiedź eksperta

Każde usg to badanie prenatalne. Proszę uważnie przeczytać moją wcześniejszą odpowiedź. Pacjentka decyduje, czy wybiera prywatną czy państwową opiekę. Nie ma, że Pani musi. To Pani wybór.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 33 lata, Warszawa
~cecyloa

~cecyloa

dziękuję pani za odpowiedź teraz już jestem spokojna że mój lekarz prowadzi ciaze prawidłowo. może też to źle zrozumiałam gdy mówił że badanie prenatalne to zwykłe badanie. głównie dlatego że większość kobiet na internecie i forach pisze tak jakby to było jakieś dodatkowe badanie. przez to się zmartwilam

~Mama 29768

~Mama 29768

U mnie badaniem prenatalnym nie nazywa się takie co mój lekarz robi przy wizycie, tylko dał mi skierowanie bo go poprosiłam i byłam na dwóch takich badaniach w 12 tygodniu w 18 i teraz pójdę w 30 tygodniu. Na tych badaniach prenatalnych sprawdza jak dzidziuś rośnie, serce czy nie ma wad, przepływy żylne, długość kości udowej, kość nosowa ogólnie jak narządy rosną i czy są ok do danego tygodnia ciąży. Mój lekarz na zwykłej wizycie jak do tego pory 27 tydzień sprawdzał tylko główkę jak rośnie i jakieś dwa pomiary jescze i tyle więc jest roznica między zwykłym USG a takim na skierowanie, bo na zwykłym usg ci lekarz nie sprawdza czy narządy są ok tylko ogólnie jak dzidziuś rośnie. Ja tam byłam na tych prenatalnych i jestem spokojniejszs że jak narazie wszystko jest ok bo na takim zwykłym bym nic nie wiedziała :( dziewczyny piszą tak na forach bo to jest dodatkowe badanie! :)