Ginekolog - położnik

Dopegyt

WiolaBijan

WiolaBijan

Witam!W srode bylam na wizycie i pierwszy raz cisnienie 140/90 ginekolog przepisal mi dopegyt i kazal brac max 3razy po 2 tab.Wieczorem w domu zmierzylam cisn i mialam 160/110wiec odrazu wzielam 2 tabletki powoli cisn spadlo.Od tej pory biore 3×2tab ale teraz mam cisn 119/58 i zastanawiam sie czy moge zmniejszyc dawke?i zaczac brac 3×1?Pozatym od poczatku mialam cisnieniomierz nadgarstkowy ktory prawdopodobnie zle pokazywal pomiar:/Dzis juz mierzylam naramiennym i cisn zawsze calkiem przyzwoite.

52490 wiolabijan Kobieta, 30 lat, Sulkowice

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Tak trochę dużą dawkę zastosowała Pani jak na pierwszy raz... Proszę zmniejszyć dawkę do 3x1.
Dalsza modyfikacja dawek w zależności od pomiarów.

Proszę do pomiarów wykorzystywać jedynie ciśnieniomierz naramienny, gdyż ten nadgarstkowy może faktycznie zawyżać pomiar. Pomiary wykonujemy po min. 15 min odpoczynku w pozycji siedzącej, bez zmiany pozycji. Pomiar nie może być wykonany w czasie mówienia, jedzenia, picia ani po stresującej sytuacji, także nie po kłótni. To bardzo ważne, aby nie zawyżać pomiaru.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 34 lata, Warszawa
WiolaBijan

WiolaBijan

Dlatego wzielam wieksza dawke bo cisn bylo wysokie:/ale prawdopodobnie zly pomiar.Dziekuje w takim razie teraz wezme 1 tabletke na noc i zobacze jak bedzie w kolejnych dniach.Dodam ze gin podejrzewal zatrucie ciazowe poniewaz mam zatrzymana wode zwlaszcza w nogach..jednak mocz narazie ok nie ma bialka czuje normalne ruchy dziecka.

Odpowiedź eksperta

Najważniejszym wykładnikiem dobrostanu będzie dobra kontrola ciśnienia, ale nie można tutaj przesadzać. Leki proszę stosować 3x1 tabl, w razie zwyżki ciśnienia - zmierzyć ponownie po 15 min odpoczynku. Jeśli jest 160 górne ciśnienie to jeszcze nic strasznego...

WiolaBijan

WiolaBijan

Pani doktor rano mialam cisn 0k cos okolo 120/85 no ale wzielam 1tablete i mi sie zasnelo..przebudzilam sie strasznie mi bylo slabo krecilo sie w glowie i duszno..zmierzylam cisn 97/65 puls 107..Czy to z tad te dolegliwosci?czy nic sie nie stanie dziecku przy takim niskim cisnieniu?Juz niewiem co mam zrobic z tymi tabletkami:( czy brac 2×1 czy po polowce 3×..Prosze o pomoc.

Odpowiedź eksperta

Leki obniżają ciśnienie i mogą wpływać na złe samopoczucie. Nie chciałabym decydować o odstawieniu leku - powinna Pani w tym celu skonsultować się ze swoim lekarzem.

WiolaBijan

WiolaBijan

Rozumiem znowu mam niskie cis bo 107\75 wiec chyba pomine 1 dawke a jutro zadzw do swojego lekarza..a czy niskie cisn moze zaszkodzic dziecku?bo jesli wieczorem syt sie powtorzy i bede miec bardzo niskie cisn to czy udac sie do szpitala?czy sb podniesc np kawa?

Odpowiedź eksperta

Ciśnienie powyżej 100 skurczowe może być, nie jest ono groźne dla dziecka. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem .

~Emma81

~Emma81

Witam czy to możliwe ze po dopegyt źle się czuje ? Jestem ospala bez Energi itd ciśnienie na poziomie 145/90 wiec tez nie zbija u mnie wystarczająco
Planuje ciążę i zmieniłam lek na "dozwolone" ale boję się że ten lek nie jest dla mnie i co wtedy ? Czy są inne ?