Ginekolog - położnik

Wentrikulomegalia u płodu III trymestr

kicia1987

kicia1987

Podczas III badań prenatalnych (wg OM 31 tydzień i 1 dzień) lekarz stwierdził powiększenie komory bocznej płodu do 10,8 mm (norma do 10 mm) nazywając to wentrikulomegalią (zalecana kontrola USG). W 20 tygodniu ciąży komora ta miała 9 mm. Stwierdził także wielkość płodu na 34 tydzień a wielkość główki (31 cm) na 36 tydzień. Co może oznaczać taka różnica w tygodniach ?? Czy wentrikulomegalia to złe rokowania?? Czy zrobić jakieś dodatkowe badania (genetyczne, rezonans) ????? Proszę o informację :(

--

http://www.suwaczki.com/tickers/7v8r90bvdqk06wgf.png

48000 kicia1987 Kobieta, 31 lat, Kraków

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Wentrikulomegalia to poszerzenie komór bocznych mózgu. W zaawansowanej postaci oznacza wodogłowie. W Pani przypadku szerokość komór jest na granicy normy. Wg niektórych przyjmuje się, że płodów płci męskiej norma jest to 11mm. Na razie do obserwacji. Jeśli lekarz ma wątpliwości - może Panią skierować do ośrodka zajmującego się diagnostyką płodów. Na tym etapie wymaga Pani kontrolnego usg, aby zobaczyć, czy ta szerokość nie będzie narastała - dalsze postępowanie w oparciu o wynik badania usg. Proszę się w tym momencie nie martwić, bo Pani dziecko nie ma żadnego wodogłowia - wymaga jednak obserwacji, czy szerokość nie zmieni się do końca ciąży.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 34 lata, Warszawa
paulinekm

paulinekm

Będąc w 25 tygodniu na usg Lekarz nic nie mówił o powiększonych komorach. Następnie trafiłam ze skracającą się szyjką do szpitala, gdzie żaden z lekarzy też nie wspomniał o tym problemie. W związku z dalszym skracaniem szyjki w 26 tygodniu przenieśli mnie do szpitala w Warszawie gdzie od razu na Izbie lekarz zwrócił na to uwagę. Na dokładnym usg lekarz wymierzył komory na 11 mm. Kazal obserwować czy się nie powiększają i robić usg po porodzie. Na wyjście ze szpitala komory miały 10 mm ale wiadomo inny lekarz badał, więc granica błędu jest. Teraz będę mieć usg w 31 tygodniu i bardzo się boje czy nadal się nie poszerzają.

35057 paulinekm Kobieta, 32 lata, Radom

Odpowiedź eksperta

Z pewnością ma Pani zaplanowane kolejne badanie usg w najbliższych tygodniach ciąży. Będzie od niego zależało co dalej. Nawet jeśli komory będą delikatnie poszerzone, to będzie czekała Pani do terminu porodu. Z reguły graniczne wyniki wymagają weryfikacji po porodzie. Na obecnym etapie proszę po prostu czekać na kolejne usg.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 34 lata, Warszawa
~Atomek

~Atomek

Na ostatnim badaniu genetycznym usg w 30 tyg lekarz stwierdził wertikulomegalie 13mm. W 22 tyg na usg połówkowy rozmiar komór bocznych był 6mm. Czy takim przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka czy narazie obserwacja czy poszerzenie nadal będzie się pogłębiać?

~Magda.szymon

~Magda.szymon

Jak rozwinęła się choroba w przypadku Pana dziecka? Proszę o informację.

~Magda.szymon

~Magda.szymon

Jestem w 27 tygodniu, po rezonansie plodu wyszło powiększenie komor 11 i 14 mm.
Czy mogę podjąć jakieś leczenie?
Jaki porod mnie czeka?

Iwka114

Iwka114

Mam problem. W badaniu połówkowym tj. 21 tydzień ciąży komory boczne wyszły mi 9,0 mm a w 27 tygodniu ciąży lewa komora boczna wyniosła 10,7 mm. Jestem załamana. Czy istnieje szansa że te komory zmniejszą się?

60491 iwka114 Kobieta, 29 lat, Warszawa
~Zmartwiona0000

~Zmartwiona0000

U córki w 26 tygodniu 21 i 22 mm, niestety narastały ☹ W 36 tygodniu miały już po 5 cm.

~Magda.szymon

~Magda.szymon

U nas komory się zmniejszyły. W 26 tygodniu 12 i 14mm na rezonansie.
Obecnie wg. USG 33 tydzien i komory maja 8 i 10mm.
Czekamy do porodu z nadzieją że już się nie powiększą. Jedynie glowka jest większa od OM o 3 tyg.
Porod za 4 tygodnie. Skończony 36t. Dam znać.

~Magda.szymon

~Magda.szymon

Niestety komory pozostają bez zmian 12 i 14. Zły pomiarem u innego lekarza.
Na co się Nastawić?