Ginekolog - położnik

POLIP ENDOMETRIUM A CIĄŻA

~KAROLAAAAAA

~KAROLAAAAAA

Witam
W dniu 11.12.2015 będąc na badaniu usg dopochwowego zdiagnozowano u mnie polipa o wym 12 x 7,8 mm endometrium jednorodne o szer 12 mm.
Moja pani Ginekolog powiedziała że jeśli chcemy się starać o dziecko to trzeba go usunąć bo w innym przypadku nie zajdę w ciążę wiec zapisałam się na zabieg który ma się odbyć na początku lutego ale dwa dni temu zrobiłam test i okazało się że jestem w ciąży jeśli dobrze obliczyłam to jest jakiś 6 tydz miesiączkę miałam ostatnio 29 listopada
a kolejną wizytę mam niestety za 2 tyg.
Mam wątpliwości czy oby ten polip nie został pomylony z ciążą????
I czy może w tym przypadku wystąpić poronienie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Gtx

~Gtx

Myslę, ze nie pomylono polipa z ciążą, bo polip na usg ma inny obraz niż ciąża. Pęcherzyk ciążowy na usg daje obraz ciemny, bo jest to przestrzen wypełniona płynem i ta przestrzen nie odbija fal usg, dlatego obraz jest czarny (we wczesnej ciąży to taki mały czarny, często okrągły lub podlużny punkt) a polip to taka narośl, guzek (niezlosliwy) i w calosci odbija fale usg dlatego na monitorze widac to w calosci, obraz polipa jest to "jasny" obszar, jasny punkt. No nie sądze, zeby mozna bylo pomylic jedno z drugim, ale jesli Pani nie ma zaufania do lekarza to proponowalabym wizyte u innego ginekologa. Niestety ale polip moze byc przyczyną zagrozenia dla ciąży, wszystko zalezy od tego kiedy powstal. Jesli przed ciąża to macica moze starac sie go pozbyc, przez to moze sie obkurczac i przy tym moze dojsc do poronienia ciąży. Jesli powstal w czasie trwania ciazy to decyzja zalezy od lekarza. Jesli polip bedzie duzy, lekarz moze postanowic o usunieciu polipa w czasie trwania ciazy, tak zeby nie byl zagrazajacy lub postanowic o jego usunieciu np w trakcie porodu.

ginekolog Magdalena Hołownia

Odpowiedź eksperta

Proszę się martwić! Polip endometrialny - a sądzę, że taki został u Pani rozpoznany, może, ale nie musi uniemożliwiać zajście w ciążę. U Pani zdaje się, że jego lokalizacja nie uniemożliwiła implantacji zapłodnionej komórki jajowej. To, że współistnieje z ciążą, wcale nie musi świadczyć o jej zagrożeniu. Polipa endometrialnego w żadnym wypadku nie usuwamy w czasie ciąży.
Istnieje jeszcze drugi rodzaj polipa, który wyrasta na szyjce macicy i ten może dawać objawy w czasie ciąży np. powodować plamienia lub nawet obfite krwawienia. Ten rodzaj polipa bywa niekiedy usuwany w czasie ciąży, ale najczęściej pozostawiamy go swojemu losowi, aby samodzielnie odpadł.
Poprzednie badanie USG miało miejsce 29.11.15 - była Pani wtedy w 13 dniu cyklu. Badanie wykonane w tym dniu cyklu może dać omyłkowy obraz polipa, stąd jest prawdopodobne, że w ogóle nie miała Pani takiego polipa. zapraszam Panią do ginekologa na potwierdzenie ciąży, a tymczasem - życzę wszystkiego dobrego.

44597 ginekolog-magdalena-holownia Kobieta, 34 lata, Warszawa
~Gtx

~Gtx

Serio? Pani Magdaleno, a jak to jest z tymi wiekszymi polipami, ktore zostaja stwierdzone np podczas badania usg w celu potwierdzenia ciąży? Pytam z ciekawosci bo wlasnie to o polipach na endometrium pamietam z wykladow i o tym niebezpiecznym obkurczaniu macicy slyszalam wlasnie. Przyznam ze to forum traktuje edukacyjnie i lubie weryfikowac informacje i teraz sie zastanawiam jak macica moze reagowac na te narosl. Wiem ze w niektorych przypadkach nie reaguje w ogole i polip usuwa sie samoczynnie podczas porodu. Prosze o odpowiedz, bede wdzieczna.

Odpowiedź eksperta

Nawet jeśli polip współistnieje z ciążą, to nic nie robimy w takim przypadku. Polip endometrium jest potwierdzamy w czasie histeroskopii, a następnie w badaniu hist - pat. Nie znam ani jednego lekarza, który podjąłby się usunięcia polipa w trakcie wczesnej ciąży. Każda interwencja na macicy we wczesnej ciąży może zakończyć się poronieniem. Tworzący się pęcherzyk ciążowy w jamie macicy z reguły ściśle przylega do ściany macicy, stąd szanse na wizualizację polipa endometrium we wczesnej ciąży są znikome. Pozdrawiam serdecznie.

~jhh

~jhh

Witam,
o dziecko staramy się z mężem od około 2lat. Nie sądziłam, że kiedykolwiek będę mieć z tym problem - nigdy nie miałam dolegliwości ginekologicznych, nie stosowałam tabl. antykoncepcyjnych, okresy zawsze były jak w zegarku co 28dni..Robiłam mase badań , ja i mąż i również wszystkie były ok. W rezultacie trafiłam do lek. niepłodności który stwierdził, że prawdopodobnie mam polipy endometrialne i skierował mnie na histeroskopie. Okazało się, że faktycznie polipy były wiec je usunięto. Od razu po zabiegu lekarz przepisał mi Lamette i zastrzyk Ovitrelle, gdyż dodatkowo w szczegółowych badaniach wyszło, że mam bardzo małą rezerwe jajnikową i trzeba się spieszyć :(((czy jest szansa , że uda mi się w końcu zajść w ciąże...????????

Odpowiedź eksperta

Jest oczywiście szansa na ciążę. Jeśli trafiła Pani pod opiekę lekarza zajmującego się niepłodnością - proszę trztmać się jego zaleceń. Trzymam kciuki za sukces!

~Aga 42

~Aga 42

Ja mam również polipa w macicy. Czekałam na kolejne usg zaplanowane na koniec sierpnia, a tymczasem zatrzymała się mi miesiączka. Zrobiłam 2 razy test ciążowy z moczu - wynik pozytywny. Wizytę u ginekologa mam 4.08. Trochę się martwię i tym polipem i podwyższonym tsh (2,95). Nigdy nie miałam problemów z tarczycą. Obecnie mam 42 lata i staram się nie panikować. Czekam jeszcze na wynik betaHCG. Ale obawiam się, że to może nie ciąża:(

Odpowiedź eksperta

Jest test z krwi potwierdzi ciążę, to będzie oznaczało, ze polip ciąży nie zaszkodził. Nie oznacza on tez ryzyka poronienia. Super, że ma już Pani umówioną wizytę. Mam nadzieję, że będzie wszystko ok, czego serdecznie życzę.

~emic

~emic

Witam serdecznie,

mam mały problem. Ostatnią miesiączkę miałam 18 sierpnia, po 2 tygodniach pojawiło się ciemnobrązowe plamienie (nigdy nie miałam plamień międzymiesiączkowych), trwało 5 dni. Dziś jest 36 dzień cyklu, a od 28 dnia odczuwam codziennie ból w podbrzuszu jak na okres. Cykle mam dość nieregularne 26-30 dni, nigdy nie brałam tabletek antykoncepcyjnych, ani żadnych innych hormonów, bo nie było wskazań ku temu. Dziś na wizycie ginekolog zauważył torbiel na macicy 3,3x3,9 (nie wiem czy cm czy mm). Słyszałam o torbielach w jajnikach lecz o tych w macicy nie i nie wiem czy jest się czego obawiać. Ponadto chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość, aby lekarz pomylił polip z pęcherzykiem ciążowym - w ciągu ostatniego miesiąca kochaliśmy się z partnerem kilka razy bez zabezpieczenia, również w dni płodne.
serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź eksperta

Nie wiem, co dokładnie lekarz miał na myśli informując o torbieli na macicy. Polip to co innego niż torbiel. Nie napisała Pani także, jaka jest lokalizacja tego znaleziska. Może widział jedynie przestrzeń płynową, którą mogło być naczynie maciczne - tętnica lub żyła? Trudno wnioskować nie wykonując samodzielnie badania. Pęcherzyk ciążowy ma swoje dokładne parametry, na podstawie których go rozpoznajemy w macicy. Nie sądzę, aby akurat z tym lekarz pomylił ww zjawisko. Jeśli chciałaby Pani wykluczyć lub potwierdzić ciążę - zachęcam do wykonania testu ciążowego.