Ginekolog - położnik

Dieta w ciąży

Odpowiedzi znajdują się poniżej

położna Monika Łuszczyńska

Odpowiedź eksperta

Witam Panią, jeśli chodzi o odżywianie w czasie ciąży to nie powinna różnić się od sposobu żywienia każdego człowiek, czyli pic ok 2 litrow wody, jeść 4-5 posiłków dziennie, nie zapominać o surowych warzywach i owocach , produktach bogatych w błonnik, czyli razowe pieczywo makarony z pełnego ziarna , kaszę. Ograniczać puste kalorie w słodzonych napojach gazowanych fast foodach, unikać produktów wysoko przetworzonych . Ciężarna powinna unikać produktów z mleka nie pasteryzowanego np.niektóre sery pleśniowych, surowe mleko nie pasteryzowane , surowe mięso i jajka. Myślę że tak po krótce odpowiedziała na Pani pytanie jeśli nie to proszę o kolejne pytania. Pozdrawiam

44573 polozna-monika-luszczynska Kobieta, 41 lat, Lublin
meeeg

meeeg

Dzień dobry,

mam nietolerancję laktozy. Czytałam, że w ciąży powinno się jeść dużo nabiału, a ja nie mogę. Jadam produkty bezlaktozowe, w małych ilościach (ponieważ jednak trochę tej laktozy zawierają). Zazwyczaj dodaję trochę jogurtu do musli (ok. pół małego opakowania), czasem jem mozarellę (jeśli znajdę), robię budyń lub dodaję śmietanę do potrawy. Zastanawiam się więc, czy nie dostarczam organizmowi zbyt mało wapnia? Jeśli tak, co powinnam jeść zamiast nabiału? A może da się jakoś zbadać poziom wapnia (o ile to coś da)?

--

http://s3.suwaczek.com/201604231762.png

Link do tabelki: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ti-oLLnZoRRAO8EzuwHEQtg6quXI9LItn03FWly-d-U/edit#gid=1802868480

40373 meeeg Kobieta, 32 lata, Wrocław

Odpowiedź eksperta

Witam Panią, poziom wapnia powinien być oznaczony ww momencie gdy ma Pani objawy jego niedoboru np. skurcze mięśni, bóle stawów,częste ubytki w zębach. Jeśli chodzi o dietę to jeśli po dodaniu tej ilości nabiału do potraw nie ma Pani objawów nietolerancji to może je Pani jeść . Aby dostarczyć organizmowi Pani oraz maleństwa odpowiedniej ilości białka wapnia i innych składników zawartych w mleku krowim może je Pani zapewnić produktami z sojowymi np mleko, serek tofu, super są też kaszę , rośliny strączkowe , mięso, jaja , ryby, płatki owsiane. Pic wode mineralna wzbogavona w wapń. Jeśli chciała by Pani zastosować jakieś suplementy diety proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Mam nadzieję ze mimo krotkiej odpowiedzi troszke Pani pomogłam. Pozdrawiam

44573 polozna-monika-luszczynska Kobieta, 41 lat, Lublin