Skocz do zawartości
Forum

Powiększone komory boczne


Rekomendowane odpowiedzi

U nas w 32 tyg, wykryto poszerzenie komory tylnej bocznej do 18mm. Cała ciąża prawidłowa (jak dotychczas). Na usg w 20tyg komory miały po 7mm. Nie ma żadnych innych wad płodu, żadnych innych zmian. Tylko ta jedna komora. Teraz podczas wizyty w 38tyg, ponoć delikatnie się powiększyła o 1-2mm. Konsultowani byliśmy na przez różnych lekarzy na różnych sprzętach. Usłyszeliśmy, że taka może być natura dziecka. Czy ktoś miał taki przypadek? Proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza

Jestem w 26 tyg ciąży,komory są poszerzone do 11mm (bez zmian od 4tyg) i 29mm (w ciągu 4 tygodni urosła z 17mm).Do tego niewlasciwy profil twarzy oraz szeroki rozstaw rtoczu.Nie chce nikogo martwić ale warto zadbać o to aby ciąża od samego poczęcia była zadbana i w miarę możliwości zaplanowana.Nie każdy przypadek kończy się happyendem.Moje dziecko będzie niepełnosprawne a także brane jest pod uwagę śmierć.

Odnośnik do komentarza

U mnie na USG wczoraj lekarz nie stwierdził powiększenia komory tylko powiedział że jest w górnej granicy i zalecil obserwacje. Za dwa tygodnie mam ponownie zrobić USG. Powiedział również że często obserwuje się powiększenie komór właśnie u kobiet które przechodziły przeziębienie. Mam nadzieję że nie powiększą się i wszytko będzie dobrze. A tymczasem herbatka z cytrynka i miodem.

Odnośnik do komentarza
Gość Olivvvv

U mojego synka wykryto poszerzone komory boczne w 27 tc (w 25tc było jeszcze wszystko ok- nadmienię również, że niestety w ciągu tych 2 tyg zlapalo mnie przeziębienie dosyć ostre). Komory miały 10,7 mm z wahaniem do 11,6 mm (kwestia "zlapania" pomiarow). Zdecydowałam się na konsultacje w 28 tc u genetyka, który potwierdził pomiary (przy okazji wykonałam usg prenatalne, które trwało 1.5 h i mnie nieco uspokoilo), ale kazał się nie martwić, bo zaczynamy się martwić od 15 mm i to też nie jest do końca reguła, zazwyczaj przy wodoglowiu wszystkie komory są powiekszone włącznie z CM. Wracając do rzeczy, od 31 tc komory się zmniejszyły przekrój waha się między 0.98 mm do 10.1 mm. Moj lekarz prowadzący już na początku kazał się nie martwić, ponieważ stwierdził, że nie jest to nic niepokojącego poprostu trzeba to monitorować, ale wyobraźnia działa. Internet też nie pomaga, od krzepiacych wpisów po niezbyt optymistyczne, które zamiast poszerzyć ewentualną wiedzę sprawiają, że człowiek zaczyna się załamywać - jak ktos umie sie powstrzymac polecam z całego serca oprócz tego forum nie czytać nic więcej chyba, że są to strony medyczne pisane przez lekarza( dla spokoju ducha). U mnie do rozwiązania pozostało już niewiele (obecnie 35+3) prawdopodobnie 2 tyg., bo na dodatek od 20 tc skraca mi się szyjka i w sumie już 3 tydzien mam rozwarcie 1.5 cm. Jest to moja pierwsza ciąża i mogę stwierdzić, że jest "ciezka" pod względem psychicznym, bo "jak nie urok to s...". Więc powodzenia i głowa do góry!!

Odnośnik do komentarza
Gość Magda Szymon

U nas w ciąży 26 tydzień wykryto poszerzenie komór bocznych mózgu u synka do 10mm. Okazało sie po tygodniu że komory mialy 12mm. Zrobiono mi rezonans i amniopunkcje w 28tygodniu. Komory po rezonansie 11 i okolo14mm.

Ciążę miałam rozwiązaną przez CC w 38tyg związku z przedinwazjynym rakiem szyjki macicy.

Synek miał usg główki co 1,5msc prywatnie u najlepszego doktora w Warszawie. Komory po porodzie miały 10.5mm.
Teraz synek ma 6msc i tylko ma poszerzony płat potyliczny delikatnie. Ma sie dobrze i rozwija sie super.
Cała ciążę przeplakalam... A teraz gdy wiem że on uratował mi moje życie ja jestem w stanie zrobić dla niego wszystko.

Trzeba wierzyć że będzie dobrze i będzie. Warto zbadac mutacje genu-ja nie przyswajam kwasu foliowego. Stad poszerzenei komor u synka.

Odnośnik do komentarza

Wady rozwojowe mozgowia (torbiel pajeczynowki, hipoplazja ciala modzelowatego, agenezja przegrody przezroczystej, przesuniety móżdżek, masywne wodoglowie - bez operacji ponieważ nie narasta ciśnienie wewnątrzczaszkowe) do tego wada ukladu moczowego (zdwojenie UKM). 

Rozwija się bardzo dobrze intelektualnie, motorycznie słabiej bo ma obniżone napięcie mięśniowe. Chodzi od 19 miesiąca życia. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 27/7/2018 o 12:49 PM, Gość Zenek napisał:

U nas w 32 tyg, wykryto poszerzenie komory tylnej bocznej do 18mm. Cała ciąża prawidłowa (jak dotychczas). Na usg w 20tyg komory miały po 7mm. Nie ma żadnych innych wad płodu, żadnych innych zmian. Tylko ta jedna komora. Teraz podczas wizyty w 38tyg, ponoć delikatnie się powiększyła o 1-2mm. Konsultowani byliśmy na przez różnych lekarzy na różnych sprzętach. Usłyszeliśmy, że taka może być natura dziecka. Czy ktoś miał taki przypadek? Proszę o odpowiedz.

Czy możesz napisać jak skończyła się Wasza historia? Mam identyczną historię -na połówkowym komory bez zarzutu 5 mm, obecnie 30 tydz - 19 mm. Przed nami rezonans i badania ale na USG poza poszerzonymi komorami wszystko wygląda ok. Jesteśmy przerażeni sytuacją:/

Odnośnik do komentarza

Obiecałam sobie, ze po porodzie opisze nasza historie dla wszystkich Rodziców którzy będą w podobnej sytuacji...

Wszystkie prenatalne wzorowe, w 37 tc w trakcie rutynowego usg ginekolog stwierdziła poszerzone komory, dzień później IP w szpitalu i potwierdzenie - poszerzenie 19 mm. Cały Internet przewertowany, płacz i najgorsze scenariusze. Wizja rychłej operacji, przygotowany laktator bo pewnie nie będę mogła karmić... Bo przecież jest najgorzej - powyżej 15mm! Usg co 3 dni żeby ocenic progres, co sprzet i lekarz to inny wynik. Po tygodniu 20,5 mm - decyzja o przyspieszeniu porodu, cięcie  cesarskie w 38+4 (wskazania stan po cc). 
Po porodzie nikt jakoś szczególnie nie zwracał uwagi na te komory, usg mózgowia przezciemiaczkowe w drugiej dobie. Poszerzenie okazało się mniejsze 16,4 mm - podejrzenie hypoplazji ciała modzelowatego. W 4 tygodniu życia usg kontrolne, poszerzenie 15 mm i stwierdzenie agenezji ciała modzelowatego (dla lekarki nie było większej różnicy między hypoplazją a agenezją wiec nie do końca jej ufam ;) )

Rozwoj na ten moment bez zarzutu, napięcie prawidłowe, odruch ssania rewelacyjny... Synek zdrowy!!!

Rodzicu, nie martw się na zapas. Ja się martwiłam - niepotrzebnie... życzę Ci żeby wszystko było tak jak u nas - dobrze!

Odnośnik do komentarza
Gość Zaniepokojona mama

Witam, czy ktoś tu jeszcze zagląda? U mnie w 25tc właśnie wykryli poszerzenie komor do 11,5 mm. Do tej pory ciąża rozwijała się prawidłowo, miałam robiony test sanco i usg genetyczne, wszystko było ok. 3 tygodnie temu na połówkowym komory miały 6,5 mm. Bardzo się martwię. Ostatnio przeszłam covid. Czekam teraz na konsultacje w ośrodku referencyjnym. Przewertowałam cały internet i raz się pocieszam a raz zamartwiam, historie są tak różne.... 

Odnośnik do komentarza

Witam, 

ja obecnie 30 tydzień ciąży (29+2). Na USG polowkowym wzorowy obraz. Obecnie stwierdzono (przez innego lekarza niż do tej pory - zastępstwo) poszerzenie i asymetrię rogów tylnych komór bocznych. Prawy 7,7 mm , lewy 11 mm. (Norma do 10). Badanie mam wrażenie niestarannie wykonane , trudno było mu w ogóle zobrazować główkę ze względu na jej położenie. Za 2,5 tygodnia mam kontrole u swojego już lekarza, mam nadzieje ze wszystko będzie dobrze, ale obawiam się nieprzespanych nocy 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...