Skocz do zawartości
Forum

Puchnięcie pod koniec ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Obrzęki w ciąży są częstą dolegliwością kobiet. Najczęściej pojawiają się w drugiej połowie ciąży, ale nie ma reguły. Są spowodowane fizjologicznym działaniem hormonów, które zatrzymują wodę w organizmie, nadmiarem spożywania soli lub utrudnionym odpływem krwi z tkanek. Obrzęki powiększają się podczas przebywania w przegrzanych pomieszczeniach, upalnej pogody. Ważne, by obrzęki ustępowały po odpoczynku nocnym, nie były związane z wysokim ciśnieniem krwi, a także nie korelowały ze złymi badaniami laboratoryjnymi.
Pozdrawiam!
:36_1_66:

Odnośnik do komentarza

Asiula1987
Witam, nie mogę nigdzie znaleźć postu na ten temat więc piszę..
czy Wy kobietki też tak strasznie spuchłyście w ciąży?
ja jestem w 34t i jeżeli siedzę długo bez ruchu czuję jakby moje nogi miały zaraz wybuchnąć nie mówiąc już o trudności w poruszaniu się, najgorzej jest za to rano po wstaniu z łóżka, moje ręce wyglądają jak rączki słonika, nie mogę zgiąć palców bo się nie da i za bardzo to boli, jeszcze gdyby chodziło o same nogi to bym zrozumiała ale to, że wstaje z opuchniętą przeważnie jedną stroną twarzy (albo samo oko) to już mi się wydaje podejrzane... czy Wy też tak miałyście???

Opisane przez Panią zmiany towarzyszące ciąży są w zupełności naturalne i dotyczą one wielkiego odsetka kobiet. W tym szczególnym okresie, w organizmie kobiety dochodzi do zmian ogólnoustrojowych takich jak:

  • Wzrost całkowitej krwi krążącej o ok.40%
  • Wzrost objętości osocza
  • Wzrost krwinek białych
  • Wzrost OB i krzepliwości krwi
  • Wzrost pojemności minutowej serca
  • Spadek hematokrytu

Ponadto obrzęki w trakcie ciąży są spowodowane gromadzeniem przez organizm nadmiernej ilości wody. Dopiero po porodzie można zaobserwować stopniową utratę wody, która w trakcie ciąży zatrzymywała się w organizmie i powodowała obrzęki.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...