Skocz do zawartości
Forum

Pytanie o zasiłki z OPS w ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Ja znalazłam coś takiego :

Dodatki do zasiłku przysługują jedynie rodzinie, która posiada prawo do zasiłku rodzinnego.

DODATEK Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. Przysługuje on matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia .
W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

DODATEK Z TYTUŁU OPIEKI NAD DZIECKIEM W OKRESIE KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie.
Dodatek przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:
24 miesięcy kalendarzowych;
36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.
Dodatek nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona:
bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;
w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

DODATEK Z TYTUŁU SAMOTNEGO WYCHOWYWANIA DZIECKA

Dodatek przysługuje w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 zł na wszystkie dzieci.
Kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko w przypadku dziecka niepełnosprawnego, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje:
samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ :drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany;
osobie uczącej się, jeżeli oboje rodzice osoby uczącej się nie żyją.

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Mozesz starac sie w MOPS o zasiłek celowy, np na zakup odziezy dla maluszka, wozka, lozeczka , wyremontowanie pokoju, lazienki itp, leki, Potem po rozwiazaniu dostaniesz becikowe razy II.
Czyli za urodzenie i II za cięzka sytuacje- pracownik MOPS jest zobowiazany wszystko Ci wytłumaczyc.
Polecam stronkę w której wszystko jest wyjaśnione i wytłumaczone Tekst linka

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Możesz spokojnie spróbować bo albo przyjmą albo nie a nie spróbujesz to sie nie dowiesz...

zależy też jaka jest twoja sytuacja bo możesz złozyć zwykłą prośbę o dofinansowanie bo nie pracujesz z racji ciąży ojciec dziecka nie zarabia albo mało zrabia a ty potrzebujesz teraz np na leki a potem na wyprawkę itd

Ja osobiście cała ciąże korzystałam z MOPSU z racji tego że nie pracowałam, nie żyłam z jej ojcem rodzic mieli na utrzymaniu mnie, moje rodzeństwo a sami duzo nie zarabiali

Tylko trzeba wszystkie te papiery przedstawić

http://www.suwaczki.com/tickers/klz9gu1r1avuguhd.png

Odnośnik do komentarza

domi81
Ja znalazłam coś takiego :

Dodatki do zasiłku przysługują jedynie rodzinie, która posiada prawo do zasiłku rodzinnego.

DODATEK Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. Przysługuje on matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia .
W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

DODATEK Z TYTUŁU OPIEKI NAD DZIECKIEM W OKRESIE KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie.
Dodatek przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:
24 miesięcy kalendarzowych;
36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.
Dodatek nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona:
bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;
w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

DODATEK Z TYTUŁU SAMOTNEGO WYCHOWYWANIA DZIECKA

Dodatek przysługuje w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 zł na wszystkie dzieci.
Kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko w przypadku dziecka niepełnosprawnego, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje:
samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ :drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany;
osobie uczącej się, jeżeli oboje rodzice osoby uczącej się nie żyją.

z tyt urodzenia dziecka należą sie każdej kobiecie której przyznano rodzinne

natomiast z tyt samotnie wychowującej dziecko to jest troszkę poplątane bo jeżeli ojciec dziecka jest podany w akcie urodzenia jako faktyczny ojciec to się nie należy z tego względu ze on istnieje, żyje...
należałoby się wtedy gdy ojciec jest nie żyjący (trzeba okazać akt zgonu - najprawdopodobniej) lub po prostu w akcie trzeba powiedzieć ze nie znany... i wtedy dodatek do rodzinnego z tego tytułu sie należy

http://www.suwaczki.com/tickers/klz9gu1r1avuguhd.png

Odnośnik do komentarza

Obie z mamą nie pracujemy i korzystamy z OPS ojciec dziecka się uczy. Czy on lub jego rodzice mają obowiązek przed urodzeniem dziecka płacić mi tzn. alimenty? tak mi powiedział pracownik OPS że mam założyć sprawę do sądu ojcu dziecka skoro nawet jeszcze nie nadał swojego nazwiska dziecku.. Ostatnio mi powiedział że takie zasiłki były kiedyś a teraz jest to zniesione, wiec wydawało mi sie to dziwne wiec poszłam do kierownika i ona twierdzi że nigdy nie było zasiłków celowych na wyprawkę dla dziecka przed rozwiązaniem.. A jestem pewna że zasiłki celowe są nadal, i jak mam dalej załatwiać tą sprawę ?

Odnośnik do komentarza

Wkurzaja mnie te porady wasze. Ja pracuje na etacie 10 lat, spodziewam sie dziecka tez musze zrobic wyprawke I remont ale mi nikt nie da zaden ops bo zarabiam.Ja musze wziasc kredyt to nie jest fair. A taka 19 letnia gowniara jeszcze szkoly nie skonczyla a juz do ops reke wyciaga I po pieniadze z podatkow moich podatkow. Nauczona za przykladem mamusi. Do roboty sie wez darmozjadzie a nie 19 lat I nogi rozkladasz.A potem co 500 plus alimenty I dalej na utrzymaniu panstwa czy kolejnego na dziecko zlapiesz. Jak lubisz ten sport to do domu publicznego pracowac przynajmniej nie bedziesz panstwa okradac I uczciwie pracujacych obywateli.

Odnośnik do komentarza

Pomoc należy się każdemu ... nie wszyscy mają dobra pracę z której się utrzymają. A jeśli się należy pomoc to trzem z niej korzystać to nie jest okradanie państwa.... Ci którzy przyjezdzaja do Polski za granicy mają lepszą pomoc niż nie jeden Polak w tym kraju.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...