Dziś pytanie - dziś odpowiedź

Umowa z agentem nieruchomości - na co uważać?

Ulla

Ulla

Hej dziewczyny, jestem w trudnej sytuacji, bo oczywiście jako laik nie doczytałam porządnie umowy którą podpisałam przed zobaczeniem nieruchomości. Dotyczyła ona procentu jaki zażąda od kupna i na daną nieruchomość ale nie doczytałam że mam mu już zapłacić od razu wszystko przy podpisaniu umowy przedwstępnej a to już mi się nie uśmiecha. Więc pewnie przez to nie kupię domu bo nie zaryzykuję tylu tysięcy bo facet jeszcze nic nie zrobił. Eh.... może tutaj damy przykłady na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją nieruchomości by inne dziewczyny miały już pewność na co zwracać uwagę.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno

Odpowiedzi znajdują się poniżej

katia2902

katia2902

Najlepiej unikać agencji nieruchomości i szukać mieszkania/ domu bezpośrednio, bo niestety u nas w kraju agencje nieruchomości zgarniają pieniądze za nic nierobienie...
Przede wszystkim przed oglądaniem mieszkania, przeczytajcie uważnie umowę, nawet jeśli macie ją podpisać na kolanie przed blokiem z mieszkaniem do sprzedania lub w samochodzie - nie dajcie się namowom agenta, że szkoda czasu, bo możecie sobie poważnie zaszkodzić. Mój mąż notorycznie kłócił się z agentami i zawsze mu ustępowali w kwestii zmiany umowy, zatem bądźcie twardzi! Oto na co zwrócić uwagę w umowie:
1. Zwykle umowa dotyczy oglądania konkretnej nieruchomości, ale jest zapis, że obowiązuje przez np. rok i biuro nieruchomości przez ten czas proponuje nam mieszkania. Żądajcie zmiany tego punktu, że podpisujecie umowę dotyczącą tylko tej nieruchomości i żadnej innej, bo nie dość że będą co jakiś czas dzwonić z biura z ofertami, które w ogóle was nie interesują i zawracać wam gitarę, to jest jeszcze problem - patrz pkt 2.
2. Biuro zastrzega sobie, że daną nieruchomość możecie kupić tylko i wyłącznie za ich pośrednictwem i nakłada kary za to, że postąpicie inaczej. Zazwyczaj przed oglądaniem nie znacie adresu domu, tylko okolice i można przez przypadek podpisać drugi raz umowę z innym biurem na to samo mieszkanie, albo kupić je bezpośrednio. Wtedy naliczą wam kary. I nawiązując do pkt 1 - możecie też kupić mieszkanie, które ma umowę z biurem, z którym macie podpisaną umowę na rok i nawet nie wiedząc o niczym, narazić się na kary.
3. Zanim obejrzycie mieszkanie, negocjujcie marżę biura - to może być różnica nawet 4% wartości nieruchomości, a agent stojący z wami pod blokiem zgodzi się na zmianę marży, żebyście tylko obejrzeli mieszkanie.
4. Podczas oglądania mieszkań, nigdy nie wiecie gdzie traficie, zatem pilnujcie swoich rzeczy, bo mogą zginąć. Raz trafiliśmy do jakiejś meliniarni, gdzie agentce ukradli parasolkę :)
5. Jak szukacie mieszkania w necie i jakieś wpadnie Wam w oko, to poszukajcie na innych portalach, czy nie ma też oferty bezpośredniej sprzedaży - może unikniecie kretyńskich umów z biurem i zaoszczędzicie kilka tysięcy.

--

"Jeżeli wiesz wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany" - przysłowie chińskie.

http://www.suwaczki.com/tickers/km5sjw4ztyz9vlop.png

29875 katia2902 Kobieta, 35 lat, Łódź
Margeritka

Margeritka

Katia podałaś bardzo dokładne informacje, widze, ze kopalnia wiedzy jesteś w tym temacie:)

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
sylrom

sylrom

Biura nieruchomości są różne, jak to w każdej branży! Ja myślę że najlepiej korzystać z biur poleconych, o dobrej opinii. Nie fair jest że karzą Ci płacić całą prowizję przy umowie przedwstępnej. Jak zależy Ci na tym domu to może spróbuj się dogadać.Postaw warunek, może się uda!
Polecam też patrzeć w biurze jak nieruchomość jest opisana, czy są dołączone zdjęcia, czy agent sam był i oglądał daną nieruchomość tzn. czy opowiada szczegółowo itp. To może oznaczać że agencja stara się, a nie tylko na odwal się! No i oczywiście należy zwrócic uwagę co agencja dla nas robi, czy dostarcza niezbędnych dokumentów, czy agent pomoże przy kredycie, czy jest przy akcie notarialnym, czy tylko da nam adres nieruchomości i na tym jego praca się kończy.
Powodzenia

--

:16_3_204:

19475 sylrom Kobieta, 41 lat, łódzkie
katia2902

katia2902

Mnie najbardziej irytowało kiedy czytam ogłoszenie i jestem zainteresowana, dzwonię, żeby się dowiedzieć więcej, a tu zawsze to samo - pan agent czyta mi ogłoszenie i nie ma absolutnie żadnej wiedzy na temat mieszkania. Albo pytam czy blok jest ocieplony, a on mi na to, że jak odpowie, to się domyślę który to budynek, więc mi nie powie... Oni nawet czasami nie wiedzieli, czy sprzedaż danego mieszkania jest w ogóle aktualna, nie mówiąc o oszukiwaniu klientów, bo np. chce 3 pokoje i jestem przekonana że jadę oglądać mieszkanie z 3 pokojami, a tu niespodzianka - są 2 pokoje i kuchnia, ale w kuchni postawili wyspę i kanapę i dla nich to jest pokoik z aneksem kuchennym więc 3 pokoje :D

--

"Jeżeli wiesz wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany" - przysłowie chińskie.

http://www.suwaczki.com/tickers/km5sjw4ztyz9vlop.png

29875 katia2902 Kobieta, 35 lat, Łódź
Ulla

Ulla

no właśnie nasi agenci to jakaś pomyłka bo jak ogląda nawet te angielskie programy to dla mnie to jest już sensowna porada

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
~Sylv

~Sylv

A czy lepiej kupować mieszkanie z agentem czy bezpośrednio? Wiadomo że tak jest taniej.

Ulla

Ulla

taniej bez agenta ale nie zna się człowiek na wszystkim papierach ale można wynająć np. radcę prawnego by wspomógł a z agentem jest wygodniej

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 39 lat, Jaworzno
Amaan-Ullah

Amaan-Ullah

Hey girl, I'm in a difficult situation because of course I read as a layman not properly contract that I signed before seeing the property. It concerned what percentage of requests from buying and a property but I read that I have to pay it all at once upon signing the preliminary contract and that's not me smile. So probably by that I do not buy the house because I did not venture many thousands because the guy has not done anything yet. Eh .... maybe here we give examples of what to look for when signing a contract with a real estate agency to the other girls were already sure what to look for.

_______________
Love...!!!

41707 amaan-ullah Mężczyzna, 27 lat, London